برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ تا ۱۳۹۸/۰۴/۰۷

آمار مقاله
  • بازدید کل ۸۰,۳۴۶
  • بازدید این ماه ۷۱
  • بازدید امروز ۲
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۱,۳۸۶
  • قبول شدگان ۱,۰۶۹
  • شرکت کنندگان یکتا ۵۲۱
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۷۱
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 1

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

مقدمه‌ای بر روش نانولیتوگرافی

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، نیاز به ساخت و توسعه ابزارهای الکترونیک با ابعاد کوچکتر، سرعت بیشتر، مشخصات مطلوب تر و کارایی بهتر افزایش یافته است. در این راستا تحقیقات فراوانی جهت پیشرفت روش‌های ساخت بر پایه نانوتکنولوژی صورت گرفته است. روش لیتوگرافی یکی از روش های متداول برای ساخت مدارهای الکترونیک می باشد که با گسترش و ظهور ابزارهایی نظیر میکروسکوپ های الکترونی و میکروسکوپ‌های پروب روبشی توسعه یافته و امروزه ساختارهایی به اندازه 10 نانومتر با دقت و کیفیت بالا، با استفاده از این روش ساخته می شوند. محققان در تلاش هستند تا بتوانند تکنیک های نوظهور لیتوگرافی را به روش‌های صنعتی تبدیل کرده و هزینه تولید قطعات با استفاده از این روش را کاهش دهند. در این مقاله به مباحث پایه و معرفی کلی انواع روش‌های تولید تحت عنوان لیتوگرافی پرداخته خواهد شد. همچنین روش لیتوگرافی نوری به عنوان یک روش قدیمی مورد بحث قرار خواهد گرفت و معایب و مزایای آن بررسی خواهد شد.
1- مقدمه :
امروزه با رشد اکثر صنایع از جمله صنعت میکروالکترونیک (Microelectronic)، ابعاد اجزا در این سیستم‌ها و به خصوص در مدارهای میکروالکترونیک به طور مداوم در حال کوچک شدن است. این پدیده می‌تواند مزایایی از جمله کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی،کاهش قیمت تمام شده قطعات و مینیاتوریزه کردن قطعات را شامل شود. همچنین گرایش به کاهش ابعاد، منافع دیگری از جمله افزایش سرعت و راندمان قطعات الکترونیکی را نیز به دنبال دارد [1].

از زمان ساخت مدار مجتمع، تعداد ترانزیستورهای موجود در واحد سطح تراشه های نیمه هادی هر 18 ماه دو برابر می شود. این پیشگویی توسط مور (Moor) دردهه 80 میلادی بیان گردید که طی دو دهه اخیر رخ داده است. از این رو صنعت، نیازمند استفاده از روش هایی جهت ساخت قطعات در ابعاد نانو می باشد [1]. امروزه تلاش های گسترده ای برای پیشرفت روش های ساخت نانو ساختارها (Nanofabrication) صورت می گیرد. یکی از استراتژی های بالا به پایین در ساخت ابزار نانو، که از تکنیک لیتوگرافی (Lithography) متداول ایجاد شده است به عنوان نانولیتوگرافی شناخته می شود [6-1].

2- معرفی لیتوگرافی :
لیتوگرافی یک واژه یونانی است که از دو قسمت لیتوس (Lithos) به معنای سنگ و گرافی (Graphia) به معنای نوشتن و حکاکی کردن، تشکیل شده است. با ترجمه کلمه به کلمه این واژه به صورت حکاکی بر روی سنگ معنی می شود [3]. این روش شامل تشکیل یک طرح لیتوگرافی از یک الگو روی یک ماده الکترونیک و انتقال آن طرح به ماده‌ای دیگر جهت تولید یک ابزار الکترونیکی یا نوری می باشد [6-1].

3- تقسیم بندی روش های لیتوگرافی:
تکنیک‌های لیتوگرافی را می‌توان به شیوه‌های گوناگون دسته‌بندی کرد. البته در طول زمان با پیشرفت ابزارها و ظهور تکنولوژی‌های جدید، این تکنیک به صورت روش‌های بسیار پیچیده و دقیق به تحت عنوان نانولیتوگرافی، برای معماری در ابعاد مولکولی و نانو توسعه داده شده‌اند؛ به طوری که در دهه های اخیر از این روش به طور وسیع برای ساخت مدارهای مجتمع، ابزارهای ذخیره اطلاعات، سنسورهای مینیاتوریزه شده، سیستم های میکروالکترومکانیک (MEMS) و نانوالکترومکانیک (NEMS) تراشه های زیستی استفاده می شود [6-1].

عنوان : کاربرد نانولیتوگرافی در سیستم های میکروالکترومکانیک

توضیحات : روش های مختلف نانولیتوگرافی امکان طراحی ابزارهایی جدید در حوزه زیست پزشکی نظیرسیستم های میکروالکترومکانیک(MEMS) میکروسیال و میکرواپتیک را فراهم میکند. کانالهای نانوسیال با اندازه کنترل شده، نمونه ای از ابزارهای میکروسیال است که بوسیله چاپ یک قالب کانال در ون فیلم پلیمری نازک انجام می شود.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای2 :کاربرد نانولیتوگرافی در سیستم های میکروالکترومکانیک

عنوان : کاربرد نانولیتوگرافی در ابزارهای ذخیره اطلاعات

توضیحات : یکی از کاربردهای نانولیتوگرافی، سطوح ضدانعکاسی(AR) میباشد که از طریق الگوبرداری سطح به شکل الگوی شبکه بدست می آید. این روش برای ساخت الگوهای در مقیاس نانو جهت ذخیره اطلاعات، مثل نانوسی دی ها و حافظه های مغناطیسی مناسب می باشد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای1 :کاربرد نانولیتوگرافی در ابزارهای ذخیره اطلاعات

تکنیک های لیتوگرافی بر اساس ابزار مورد نیاز، روش انتقال تصویر و استراتژی الگوگذاری به دو روش تقسیم می‌شوند، که شامل نوشتن (حکاکی) مستقیم و یا انتقال طرح با استفاده از ماسک نوری با روش های متداول تابش و برخی روش های توسعه یافته می باشد. روش اول تحت عنوان حکاکی ردیفی (Serial Writing) و روش دوم به عنوان روش های تکرار موازی (Parallel Replication ) شناخته می شوند [3-1].

عنوان : روش حکاکی مستقیم

توضیحات : حکاکی مستقیم نانوساختارهای اکسیدی یکی از فرایندهایی است که برای جلوگیری از تولید فیلم های مقاوم و ماسک ها بکار برده می شود. توانایی تفکیک این روش زیر 10نانومتر می باشد که از آن برای تهیه نمونه های اولیه پیشرفته مدارهای مجتمعIC و ...استفاده می شود.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای3 :روش حکاکی مستقیم

روش های تکرار موازی شامل روش هایی همچون لیتوگرافی نوری، چاپ تماسی و لیتوگرافی مهر نانو می باشد که برای تولید با بازده بالا و در سطح وسیع کاربرد دارند، با این حال در این روش نمی توان طرح ها را به صورت دلخواه اعمال کرد [3-1]. به عنوان مثال، روش چاپ میکروتماسی یک روش شناخته شده برای انتقال مولکول ها از ماده مورد نظر برای ایجاد طرح به زیرلایه، در اثر تماس فیزیکی می باشد.

عنوان : روش چاپ میکروتماسی(uCP)

توضیحات : یکی از روش ها لیتوگرافی نانوچاپ، روش چاپ میکروتماسی(uCP) می باشد که در آن استمپ با استفاده از محلول شیمیایی جوهری می شود و دراثر تماس فیزیکی، الگوی شیمیایی به سطح زیرلایه انتقال می یابد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای4 :روش چاپ میکروتماسی

مثالی از این روش در شکل 1 نشان داده شده است [2].

filereader.php?p1=main_ec6ef230f1828039e
شکل 1 -تصویر شماتیکی از مولکول های alkanethiol از یک مهر الاستومری به زیرلایه [2] .

روش حکاکی ردیفی، مانند لیتوگرافی پروب روبشی، امکان تولید الگوهای دلخواه را با رزولوشن بالا و ثبت دقیق فراهم می کند، ولی بازده و خروجی محدودی دارد [2]. لیتوگرافی پروب روبشی (SPL= Scanning Probe Lithography) به تکنیک های بر پایه (SPM=Scanning Probe Microscopy) اطلاق می شود که طرح را بر روی زیرلایه با استفاده از روش های مختلف مانند خراش، نوشتن و تابش ایجاد می کنند. ساختار حاصل از این دستکاری (Manipulation) دارای ابعادی بین 100-10 نانومتر می باشد. سه نوع اصلی پروب برای تکنیک SPL وجود دارد که شامل:

(AFM=Atomic Force Microscopy)،
(STM=Scanning Tunneling Microscopy) و
( SNOM(Scanning Nearfield Optical Microscopy می باشند [3].

با بهبود رزولوشن حاصل از تکنیک لیتوگرافی به حدود چند نانومتر، از این روش برای مشخصه یابی سطوح نیز استفاده می شود. این فرآیند برای ایجاد الگو روی سطوح نیازمند ابزار و فناوری پیشرفته مانند یک نانو قلم به همراه جوهر مولکولی می باشد [3].
نکته قابل توجه دیگر این است که انتقالات انجام شده با روش های لیتوگرافی سبب افزایش دما تا بالای 100 درجه سانتیگراد می شود.

عنوان : روش لیتوگرافی برجسته نگاری گرم(HEL)

توضیحات : یکی از روش های لیتوگرافی نانوچاپ، روش لیتوگرافی برجسته نگاری گرم(HEL) می باشد که در آن با فشار دادن استمپ در فیلم نازک پلیمری تحت شرایط بالای دما بالا(100-50 بالاتر از دمای شیشه ای شدن) و فشار(100-50 بار) انتقالات طرح صورت می گیرد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای5 :روش لیتوگرافی برجسته نگاری گرم(HEL)

 این در حالی است که مواد زیستی در این دما غیرفعال می شوند. تکنیک های SPL نیاز به چنین دمایی ندارند و از این رو برای دستکاری مواد زیستی ونرم مناسب می باشند [3].

3-1- لیتوگرافی نوری:
قدیمی ترین روش برای ایجاد طرح، لیتوگرافی نوری است؛ به طوری که صنعت نیمه هادی‌ها، به لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش وابسته است. در این فرآیند، الگو در یک لایه تصویری که ماده مقاوم (Resist) نامیده می شود، تشکیل میگردد. این لایه مقاوم حساس به نور بر روی زیرلایه ای از جنس نیمه هادی (به عنوان مثال ویفر سیلیکونی) قرار گرفته و سطح آن را می پوشاند. برای پوشش سطح با ماده مقاوم، مقدار کمی از آن به شکل محلول مایع روی سطح زیرلایه توزیع می شود. سپس زیرلایه تحت سرعت بالایی حول محور خودش چرخانده می شود، که در طی آن ماده اضافی از سیستم خارج شده و محلول نیز تبخیر می شود. درنتیجه لایه نازکی از ماده مقاوم جامد (2-0.1 میکرون) روی سطح زیرلایه شکل می گیرد. برای متراکم نمودن ماده مقاوم و همچنین خروج حلال باقیمانده، زیرلایه پوشش داده شده با ماده مقاوم تحت یک عملیات حرارتی به عنوان پخت، قرار می گیرد. پس از این مرحله، زیرلایه پوشش داده شده با ماده مقاوم برای ایجاد طرح آماده است [7-1].

filereader.php?p1=main_1d665b9b1467944c1
شکل 2 - پوشش سطح زیرلایه توسط ماده مقاوم [7].

برای ایجاد طرح، مناطقی از ماده مقاوم به صورت انتخابی تحت تابش اشعه قرار می گیرد. در طی فرآیند تابش، اشعه ماوراءبنفش از میان ماسک نوری (معمولاً از جنس کوارتز) عبور می کند که این ماسک اجازه عبور نور را بر اساس طرح مدار مورد نظر به ماده مقاوم فراهم می کند. واکنش های ایجاد شده در ماده مقاوم در اثر تابش، اتصالات مولکولی را در آن تغییر می دهد. پس از آن، زیرلایه پوشش داده شده با ماده مقاوم و در معرض تابش قرار گرفته، در یک حلال مناسب شستشو داده شده و طرح مورد نظر در اثر فرآیند اچ ایجاد می گردد. با تکرار این فرآیند امکان تشکیل طرح های پیچیده روی سطح فراهم می شود [7-1].

عنوان : روش لیتوگرافی نانو چاپ فرابنفش(UV-NIL)

توضیحات : روش لیتوگرافی نانوچاپ فرابنفش(UV-NIL) از روش های لیتوگرافی نوری، است که در آن قالب طرح به درون فیلم نازکی از پیش پلیمر فشرده می شود و تابش فرابنفش از میان قالب، واکنش هایی در ماده مقاوم ایجاد کرده که در نهایت موجب تغییر اتصالات ملکولی آن می شود.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای6 : روش لیتوگرافی نانو چاپ فرابنفش (UV-NIL)

در این روش ماده مقاوم، لایه‌ای از تصویر را تشکیل می دهد که روی سطح زیرلایه قرار می گیرد. در طی فرآیند لیتوگرافی یک تغییر شیمیایی در خلال تابش موضعی در ماده حساس به تابش ایجاد می شود. مقاوم های تجاری موادی پلیمری هستند که به راحتی روی زیرلایه قرار می‌گیرند. همچنین این مواد انعطاف پذیر بوده و حساسیت بالایی دارند. در اثر تابش، وزن مولکولی پلیمر و در نتیجه قابلیت انحلال آن در حلال تغییر می کند. تغییر حلالیت به علت برش زنجیر (مقاوم مثبت) و یا اتصال عرضی (مقاوم منفی) در پلیمر می¬باشد. در مورد مقاوم مثبت، با برش ایجاد شده در اثر تابش، انحلال افزایش می یابد و در مورد مقاوم منفی، قابلیت انحلال در اثر تابش کم می شود [5-1].

عنوان : توسعه فیلم های مقاوم مثبت و منفی

توضیحات : در لیتوگرافی باریکه الکترونی، پرتودهی در فیلم های مقاوم مثبت باعث برش زنجیره ای فیلم مقاوم(پلیمر) می شود وانحلال افزایش می یابد. در حالی که در فیلم های مقاوم منفی بعلت افزایش واکنش های شبکه ای شدن، قابلیت انحلال در اثر تابش کاهش می یابد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای7 :توسعه فیلم های مقاوم مثبت و منفی

به طور مثال (PMMA(polymethylmethacrylate یکی از انواع مقاوم های مثبت می باشد. به هر حال مقاوم های منفی رزولوشن و کانتراست کمتری نسبت به مقاوم های مثبت دارند. مواد مقاوم غیرآلی نیز مانند نمک های هالید فلزی، اکسیدهای فلزی و اکسیدهای نیمه هادی وجود دارند [1].

filereader.php?p1=main_7bc3ca68769437ce9
شکل 3 - تصویر شماتیکی از لیتوگرافی نوری [5].

3-2- محدودیت لیتوگرافی نوری:
محدودیت ذاتی تکنیک لیتوگرافی در تولید ابعاد مورد نظر، از محدودیت رزولوشن تکنیک های نوری نشأت می‌گیرد. رزولوشن در یک سیستم متناسب با طول موج اشعه استفاده شده است. به عبارت بهتر طول موج منبع نوری، کوچکترین اندازه قابل دستیابی را برای ابزار تعیین می کند. بر اساس منبع تابش، حداقل اندازه طرح قابل دستیابی (MFS= Minimum Feature Size) از رابطه زیر بدست می آید:

filereader.php?p1=main_cda522d4353b166cc

در این رابطه K یک عدد ثابت است که به کانتراست و سایر ویژگی های ماده مقاوم و حساس به نور مورد استفاده وابسته است. λ طول موج تابش و NA سنجش ظرفیت گردآوری نور (Numerical Aperture ) است که به صورت سینوس زاویه گردآوری لنز تعریف می شود و مقیاسی از اندازه لنزهای سیستم می باشد [7،3،4].

2-2- توسعه روش های لیتوگرافی:
جهت دستیابی به رزولوشن بالاتر و ابعاد کوچکتر در مقیاس نانو، نیاز است که طول موج نور مورد استفاده کاهش یابد. جهت غلبه بر این مشکل، روش های دیگر لیتوگرافی مانند روش های مبتنی بر استفاده از باریکه ذرات، توسعه پیدا کردند.

عنوان : مقایسه روش های لیتوگرافی نانوچاپ و پرتو الکترونی

توضیحات : روش لیتوگرافی نانوچاپ، علاوه بر قدرت تفکیک پذیری بالا(5نانومتر)، میتواند رزولوشن بالاتری را نسبت به روش های مبتنی بر استفاده از باریکه الکترونی که در آنها رزولوشن متناسب با طول موج اشعه است بدهد. همچنین این روش هزینه های بالقوه کمتری دارد، بنابراین بازده بالاتری نسبت به روش های مبتنی بر باریکه ذرات دارد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای8 :مقایسه روش های لیتوگرافی نانوچاپ و پرتو الکترونی

در این روش‌ها یون ها، الکترون ها یا اتم های خنثی برای جدا کردن بخشی از سطح استفاده می شوند. بنابراین تولید ساختارهایی با ابعاد کوچکتر با استفاده از لیتوگرافی حد نهایی اشعه ماوراء بنفش (EUV= Extreme UltraViolet Lithography )، لیتوگرافی اشعه X، لیتوگرافی باریکه الکترونی (EBL= Electron Beam Lithography) ، لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده (FIB= Focused Ion Beam Lithography) ، لیتوگرافی میکروسکوپ پروب روبشی و روش های بر پایه مهر (استامپ) امکان پذیر می‌گردد [6-1].

عنوان : روش لیتوگرافی نانوچاپ

توضیحات : لیتوگرافی نانوچاپ فرایند انعکاس مکانیکی است که براساس قالبگیری فشاری انتقال الگو جهت ساخت میکرو و نانوساختارها بکار میرود که در آن، نتایج در الگوی دقیق به ساختار استمپ وابسته است.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای 10 : روش لیتوگرافی نانوچاپ

عنوان : پرتو یونی در روش لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده(FIB)

توضیحات : روش لیتوگرافی پرتو یونی متمرکز شده شامل دو نوع سیستم پرتوساده و پرتو دوگانه می باشد. در این روش لیتوگرافی برای حکاکی از پرتو یونی متمرکز شده گوسین استفاده میکنند. قسمت های اصلی این سیستم شامل منبع یونی، بازدارنده، لنزهای متمرکز کننده پرتو یونی، الکترودهای استخراج کننده می باشد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای 9 : روش لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده (FIB)

لیتوگرافی حد نهایی اشعه ماوراء بنفش و اشعه X، مانند لیتوگرافی نوری از امواج الکترومغناطیس ماوراء بنفش و X با انرژی بالا استفاده می کنند و روند کار مشابه لیتوگرافی نوری است، ولی بدلیل انرژی بالای این دو طیف، نیاز به چیدمانی از مواد مقاوم با قابلیت خاص و اپتیک ویژه می باشد [7].
لیتوگرافی باریکه الکترونی، از ستونی از الکترون ها با انرژی قابل کنترل و تغییر، با کمک میکروسکوپ الکترونی، برای لیتوگرافی استفاده می کند، که به طور کامل در بخش های بعدی درباره آن بحث خواهیم کرد.

عنوان : لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده با پرتو دوگانه

توضیحات : روش لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده دارای دو نوع سیستم دستگاهی با باریکه ساده و دوگانه می باشد که در سیستم ساده از پرتو یونی منفرد استفاده می کند. لیتوگرافی با سیستم پرتو دوگانه شامل یک ستون یونی و یک میکروسکوپ الکترونی روبشی(SEM) می باشد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای11 : لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده با پرتو دوگانه

لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده، از باریکه یونی متمرکزشده گوسین برای حکاکی استفاده می کند.

عنوان : پرتو یونی در روش لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده(FIB)

توضیحات : روش لیتوگرافی پرتو یونی متمرکز شده شامل دو نوع سیستم پرتوساده و پرتو دوگانه می باشد. در این روش لیتوگرافی برای حکاکی از پرتو یونی متمرکز شده گوسین استفاده میکنند. قسمت های اصلی این سیستم شامل منبع یونی، بازدارنده، لنزهای متمرکز کننده پرتو یونی، الکترودهای استخراج کننده می باشد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای 12 : اجزاء روش لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده (FIB)

مهمترین مزیت این روش تطبیق پذیری بالای آن است، به نحوی که طرح های لیتوگرافی می توانند با فرآیندهایی شامل تابش یونی به یک ماده مقاوم، آسیاکاری یونی، اچ القا شده یونی یا کاشت یونی در مناطق مورد نظر ایجاد شوند.

عنوان : کاشت یونی در لیتوگرافی پرتو یونی متمرکز شده

توضیحات : در کنار مزایای منحصر بفرد روش لیتوگرافی پرتو یونی متمرکز شده، یکی از مسائلی که در بعضی موقعیت ها بعنوان عیب لحاظ می شود، کاشت یونی است که در طی آن، اتمهای منبع یونی در درون شبکه اتمی نمونه قرار می گیرند.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای 12 : کاشت یونی در لیتوگرافی پرتو یونی متمرکز شده

ابعاد این طرح ها می تواند به زیر 100 نانومتر نیز برسد [1].

لیتوگرافی بر اساس مهر یک روش غیرتابشی است، که اصولاً یک روش قالبگیری میکرونی می باشد.

عنوان : شماتیک روش لیتوگرافی نانوچاپ

توضیحات : روش لیتوگرافی نانوچاپ جزء روشهای غیرتابشی می باشد که در آن استمپ با الگوی مناسب درون فیلم نازک فشرده می شود. با اعمال فشار، مایع مقاوم درون ناحیه الگوی استمپ را پر می کند. به منظور ثابت شدن الگو، فیلم لیتوگرافی شده را سخت می کنند.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای 14 : شماتیک روش لیتوگرافی نانوچاپ

ابتدا باید الگویی از طرح ایجاد شود. در مورد لیتوگرافی مهر نانو این الگو از جنس نیکل یا سیلیکون می باشد.

عنوان : ساخت نانواستمپ در روش لیتوگرافی نانوچاپ

توضیحات : در لیتوگرافی نانوچاپ، جهت ساخت نانو استمپ ها از موادی نظیر سیلیکون، اکسید سیلیکون، فلزات و پلیمرها استفاده می شود. در ساخت نانواستمپ ها برای ایجاد الگوهای زیر200نانومتر از لیتوگرافی پرتو الکترونی و الگوهای بزرگتر از 200نانومتر از لیتوگرافی نوری استفاده می شود.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای15 :ساخت نانواستمپ در روش لیتوگرافی نانوچاپ

برای ایجاد طرح بر روی زیرلایه، مقدار کمی از یک مایع بر روی سطح توزیع می شود و الگو بر روی آن، در اثر اعمال فشار مهر شده و سپس طرح بر روی زیرلایه ثابت می شود [7].

عنوان : مراحل لیتوگرافی نانوچاپ

توضیحات : لیتوگرافی چاپ شامل دو مرحله اصلی چاپ و انتقال الگو می باشد.در مرحله چاپ با گرم شدن فیلم مقاوم تا بالای دمای شیشه ای شدن و فشردن استمپ روی آن، فیلم مقاوم تغییر شکل میدهد. پس از خروج استمپ و سخت کردن فیلم مقاوم، در مرحله انتقال الگو جهت حذف فیلم مقاوم باقیمانده عملیات اچ کردن انجام می شود.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای16 :مراحل لیتوگرافی نانوچاپ

filereader.php?p1=main_13207e3d5722030f6
شکل 4 - نمایی شماتیک از فرآیند لیتوگرافی بر پایه مهر [7]. (قابل حذف مشابه به چاپ میکرو تماسی)

عنوان : تفاوت لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش و لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده

توضیحات : در کاربردهای ساخت، از مهمترین مزایای لیتوگرافی با پرتو یونی متمرکز شده نسبت به لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش اینست که این روش نیاز به ماسک و فیلم های مقاوم را از بین می برد و فرایند ساخت را تک مرحله ای می کند. قدرت تفکیک پذیری سیستم های لیتوگرافی با پرتو یونی متمرکز شده 10نانومتر می باشد. اما توانایی منحصر بفرد این روش، انجام برش های مورب مواد است.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه ای13 :تفاوت لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش و لیتوگرافی باریکه یونی متمرکز شده

نتیجه گیری :
لیتوگرافی، روشی با قابلیت تولید نانوساختارها با کیفیت و دقت ابعادی مناسب می باشد. بر اساس ابزار به کار رفته برای ایجاد طرح مورد نظر؛ دقت، رزولوشن طرح و ابعاد قابل دستیابی متفاوت است. برای رسیدن به ابعاد کوچکتر و دقت ابعادی بالاتر، روش هایی همچون لیتوگرافی پروب روبشی و یا لیتوگرافی با اشعه X و باریکه الکترونی توسعه داده شده اند. با این حال، این روش ها نسبت به لیتوگرافی نوری پر هزینه تر بوده و قابلیت تولید انبوه را ندارند، و محققان در تلاش هستند تا بتوانند از این تکنیک ها در تولید انبوه ابزارهای الکترونیک با کیفیت بالا استفاده کنند.

منابـــع و مراجــــع

1. Edelstein, A.S., Cammarata, R.C. “Nanomaterials:Synthesis, Properties and Applications”, USA, Institute of Physics Publishing, (1996).

2. Guo, Z., Tan, L. “Fundamentals and Applications of Nanomaterials”, USA, Artech House, (2009).

3. Pradeep, T. “Nano: The Essential”, New Delhi, Tata McGraw-Hill Publishing Company, (2007).

4. Hannink, R. H. J., Hill, A.J. “Nanostructure control of materials”, USA, CRC press, (2006).

5. Geckeler, K.E., Nishide, H. “Advanced Nanomaterials”, VOL.1, UK, WILEY-VCH Verlag GmbH & Co., (2010).

6. Yang, L., Akhatov, I., Mahinfalah, M., Jang Z.B. “Nano-Fabrication: A Review”, Journal of the Chinese Institute of Engineers, VOL.30, No.3, pp. 441-446 (2007).

7. Levinson, H.J. “Principles of Lithography”, Third Edition, USA, SPIE Press, (2010).

نظرات و سوالات

نظرات