برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ تا ۱۳۹۸/۰۴/۲۸

آمار مقاله
  • بازدید کل ۳۵,۸۱۲
  • بازدید این ماه ۱۴۷
  • بازدید امروز ۰
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۷۷۸
  • قبول شدگان ۶۰۴
  • شرکت کنندگان یکتا ۲۹۲
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۷۰
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 2

طرح درس

منابع مرحله اول نهمین مسابقه ملی فناوری نانو

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

کاربردهای کاتالیستی کامپوزیت‌های درختسان/ نانوذره

یکی از مهمترین کاربرد درختسان ها که موجب افزایش اهمیت آن‌ها از لحاظ تجاری و پیشرفت در صنعت شده است، استفاده از این مواد باارزش در زمینه کاتالیست و بستر کاتالیست  می باشد. بسیاری از کاتالیست ها به دلیل کم بودن سطح فعال کاتالیستی، کارایی لازم برای کاتالیز کردن یک واکنش را ندارند. بازیافت کاتالیست نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بخصوص در مورد کاتالیست هایی که ارزش اقتصادی بالایی دارند. پلیمرها از دیرباز بستر کاتالیست ها بوده اند ولی درختسان ها و پلیمرهای پر شاخه به دلیل ساختار یکنواخت و پر شاخه خود، به عنوان بهترین پایدار کننده معرفی شده اند. کنترل کامل ویژگی های آنها شامل اندازه، شکل، گروه های عاملی و. . . این امکان را برای دانشمندان فراهم می سازد، تا با دقت موادی را طراحی کنند که برای کاربردهای ویژه مورد نیاز است. با توجه به خواص منحصر به فرد نانوذرات ، درختسان ها و پلیمرهای پرشاخه به نظر می رسد که تهیه هیبریدهایی از آنها منجر به تشکیل موادی با خصوصیات بی نظیر گردد. بدین منظور در این مقاله به طور مختصر کاربردهای کاتالیستی این ابرمولکول های منحصر به فرد بررسی خواهد شد.
1- مقدمه : کپسوله کردن فلزات و تهیه نانوذرات کاتالیستی
کاتالیست ها را می توان به دو شاخه ی همگن و نا همگن تقسیم کرد. در یک سیستم کاتالیستی همگن، واکنشگرها و سایت های فعال کاتالیست در یک فاز هستند، بنابراین در این سیستم بر همکنش بین اجزا آسان تر و در نتیجه دارای فعالیت بهتری می باشد. کاتالیست های همگن دارای مزایای دیگری از جمله : انتخابگری بالا، عدد تبدیل بالا و.... هستند. همچنین می توان با اصلاح مولکول های فعال کاتالیستی، شیمی گزینی (Chemoselectivity)، مکان گزینی کاتالیست (Stereoselectivity) و ... راتنظیم کرد. اگر چه این کاتالیست ها به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می شوند، اما اغلب خالص سازی و جداسازی کاتالیست از محصول نهایی پس از اتمام واکنش دشوار می باشد و فرآیند کلی را پر زحمت و طاقت فرسا می سازد. حتی زمانی که جدا کردن کاتالیست از مخلوط واکنش امکان پذیر باشد، به احتمال زیاد، مقدار بسیار اندکی از کاتالیست در محصول نهایی باقی می ماند، که این موضوع به ویژه در صنایع داروسازی قابل توجه است. یکی از راه های موثر برای غلبه بر مشکل جداسازی، استفاده از کاتالیست نا همگن است. ناهمگن سازی معمولا به وسیله به دام انداختن یا پیوند زنی مولکول های فعال بر روی سطح یا داخل خلل وفرج یک بستر جامد مانند سیلیکا، آلومینا، یا… به دست می آید. با این حال سایت های فعال در کاتالیست های نا همگن به اندازه ی یک سیستم همگن در دسترس نیست و در نتیجه معمولا فعالیت کاتالیست کاهش می یابد. بنابراین ما نیاز به یک سیستم کاتالیستی داریم که علاوه بر انتخابگری و فعالیت بالا (مانند یک سیستم همگن) دارای سهولت جداسازی و بازیابی کاتالیست (مانند یک سیستم نا همگن) باشد. در این راستا نانو ذرات کاندیدا های جذابی برای تحقق این اهداف هستند. از طرفی وقتی مواد در ابعاد نانو ساخته می شوند، ویژگی های جدیدی را ارائه می دهند، که قبلا در همتای ماکروسکوپی آن ها مشاهده نشده است. این ویژگی ها باعث ارجحیت وصلاحیت نانوکاتالیست ها می باشد. بنابراین مزایای نانو کاتالیست ها بیشتر از سیستم های کاتالیستی مرسوم است. برای مطالعه کاملتر بحث نانوکاتالیست پیش نهاد می گردد تا به مقاله اختصاصی این موضوع مراجعه شود. جداسازی و بازیابی نانو کاتالیست ها در عین حال از مخلوط واکنش هنوز هم آسان نیست. به دلیل اندازه بسیار کوچک ذرات کاتالیست، تکنیک های مرسوم (مثل فیلتراسیون ) کارآمد نیستند و این یک محدودیت برای این سیستم هاست و مانعی برای استفاده ازآن ها در فرایند های صنعتی می باشد. به منظور بر طرف کردن چنین مشکلاتی می توان از درختسان ها و پلیمرهای پرشاخه به عنوان نوع جدیدی از نگهدارنده ها استفاده کرد. کنترل کامل ویژگی های آن‌ها شامل اندازه، شکل، گروه های عاملی و. . . این امکان را برای دانشمندان فراهم می سازد، تا با دقت موادی را طراحی کنند که برای کاربردهای ویژه مورد نیاز است.

2 - نانوکاتالیست های درختسانی
در سال 1994 تومالیا (Tomalia) و دورنیک (Dvornic) کاتالیست های درختسانی با سطح عامل دار را سنتز کردند. درختسان ها به دلیل کنترل اندازه، تک‏پخش بودن (Monodispersion) ذرات، پایداری و حلالیت نانوکاتالیست ها، به عنوان پایدارکننده های مناسبی انتخاب شدند. درختسان ها به عنوان میزبان فلزات و کاتالیست ها، به میهمان های خود این ویژگی ها را می دهند:
1) درختسان ها دارای ساختار همسان و یکنواختی هستند، بنابراین تکرار پذیری اندازه نانوکاتالیست ها نیز مناسب است. همسان بودن ذرات کاتالیستی اثر مهمی در سرعت کاتالیز کردن می گذارد.
2) پایداری نانوکاتالیست ها بوسیله ساختار درختسان ها ایجاد می شود و از انباشتگی (Aggregation) آنها جلوگیری می کند. با کم شدن سطح تماس نانوذرات طی فرآیند کلوخه ای شدن، از فعالیت این مواد کاسته می شود.
3) نانو کاتالیست ها بوسیله عوامل فضایی محبوس می شوند و یا با گروه های عاملی انتهایی درختسان ها تشکیل کمپلکس می دهند و سطح قابل توجهی از آنها فعال باقی می ماند.
4) گروه های عاملی در سطح درختسان ها، حلالیت قابل کنترل نانو کامپوزیت های هیبریدی را ممکن می سازند.
چندین جایگاه برای کاتالیست های درختسانی وجود دارد که در شکل 1 مشاهده می شود [1].
در شکل 1- الف کاتالیست ها می توانند در انتهای شاخه های درختسانی قرار بگیرند و مکان های فعال به طور مستقیم در دسترس واکنشگرها است. غلظت بالای کاتالیست ها، باعث می شود تا سرعت واکنش، شبیه سرعت واکنش کاتالیست های همگن باشد. اما با افزایش نسل درختسان ها و حجیم شدن آنها، در بعضی موارد کارایی کاتالیست ها کم می شود که به دلیل تراکم زیاد در سطح درختسان و برگشت شاخه ها به طرف داخل درختسان هاست. شکل1-ب توپولوژی بهتری ازدرختسان را برای حمل کردن کاتالیست ها نشان می دهد. ساختار ستاره ای آنها امکان دسترسی به فلز را بیشتر کرده و سرعت کاتالیستی را بالا می برد. در شکل 1- ج لیگاندهای فسفین در نقاط شاخه ای به همراه کاتالیست مناسب قرار گرفته اند. فلز می تواند در مرکزدرختسان نیز واقع شود(شکل1- د). از مهمترین ویژگی این کاتالیست ها، مهیا کردن محیط مجزا برای کاتالیست به وسیله ساختاردرختسان می باشد و این ویژگی زمانی اهمیت خواهد داشت که اثرات کاتالیستی در محیطی متفاوت از محیط واکنش و در درون درختسان اعمال می شود. در این میان می توان به درختسان هایی با مرکز پورفیرین که دارای فلزاتی مانند کبالت و منگنز هستند و برای اپوکسیددار کردن گزینشی الفین ها به کار می روند، اشاره نمود. هر چند در این ترکیبات کاهش سینتیکی را می توان با افزایش نسل درختسان ها که به دلیل افزایش تراکم فضایی و محدودیت رسیدن واکنشگرها به فلز مرکزی است، مشاهده کرد. یک روش عالی توسط کروک(Crooks) ابداع شد (شکل1 - ر) که تشکیل نانوذرات فلزی فعال کاتالیستی با احیا کاتیون ها انجام می شود و به دلیل اهمیت این روش، مفصل در مبحث بعدی توضیح داده خواهد شد.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820
شکل 1- شکل های مختلف جایگاه کاتالیست بر پایه درختسان [1].

در شکل 1- ز دندرون های حامل کاتالیست، برروی یک بستر پلیمری قرار دارند. این نانو کاتالیست های ناهمگن علاوه بر جداسازی آسان از محیط واکنش، دارای پایداری حرارتی مناسبی هستند. کاتالیست های درختسانی همزمان دارای مزایای کاتالیست های همگن و ناهمگن می باشند. این نانوکاتالیست ها به دلیل قابل دسترس بودن زیاد، سرعت سینتیکی بالایی دارند. همچنین با ایجاد گروه های عاملی مناسب، می توانند در حلال های مختلف حل شوند. بنابراین قابل دسترس بودن کاتالیست ها و حلالیت آن‏ها به عنوان مزیت های کاتالیست های همگن در درختسان ها دیده می شود. بازیافت آسان کاتالیست های درختسانی که در نتیجه اندازه بزرگ و صلب بودن ساختار آن هاست، بوسیله رسوب گیری در حلال یا صاف کردن با دقت بالا به دست می آید. به این ترتیب بازیافت کاتالیست های درختسانی به راحتی انجام می شود.

3- نانوکامپوزیت درختسان/ نانوذره:
در دهه گذشته استفاده از درختسان ها به منظور کپسوله‏کردن وپایدارسازی نانوذرات معدنی (نانوکامپوزیت های درختسان/نانوذرات معدنی)، به دلیل خواص بی نظیرشان از جمله: کاتالیستی، نوری، مغناطیسی، بیوپزشکی، الکتریکی و... توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. در مقاله با عنوان "درختسان ها به عنوان عوامل کپسوله کننده و پایدارکننده ی نانوذرات معدنی" این مبحث به طور کامل و تخصصی بررسی شده است. برای تشکیل نانوکامپوزیت درختسان/ نانوذره به طور کلی از سه روش استفاده می شود]2[ (شکل 2) :
الف) نانو ذرات کپسوله شده در درختسان‏ها (Dendrimer-encapsulated Nanoparticles (DENs) )
ب) نانوذرات پایدارشده با درختسان‏ها ( (Dendrimer Stabilized Nanoparticles, DSNs
ج) درختسان¬های با هسته فلزی (Nanoparticle-core Dendrimers , NCDs)

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
شکل 2- انواع نانوکامپوزیت های درختسان/ نانوذره.

3-1- کاربردهای نانو کامپوزیت های درختسان(دندرون)/ نانو ذره
خواص کامپوزیت های درختسان/نانو ذره، اساساً به وسیله خواص نانو ذرات تعیین می شود. هر چند گروه های عاملی درختسان یا آرایش درختسان -نانو ذره نیز می تواند خواص جدیدی را ایجاد کند و بر خواص نانو ذرات موجود تاثیر بگذارد. امروزه کاربردهای اصلی کامپوزیت های درختسان/ نانو ذره در زمینه های کاتالیست، تحقیقات بیوپزشکی، یا ابزارهای الکترونیکی می باشد. کاربردهای کاتالیستی عمدتاً به وسیله خواص نانو ذرات تک فلزی و دو فلزی گوناگون تعیین می شود. درختسان علاوه بر نقش الگودهی یا پایدارسازی نانو ذرات، باعث کنترل اندازه و ظاهر نانو ذرات نیز می شود. کاربردهای زیست‏پزشکی به دلیل زیست سازگار پذیری تعداد زیادی از کامپوزیت های درختسان/ نانو ذره و خواص نوری، مغناطیسی و حسگری امکان پذیر می شود. در همین راستا تعداد زیادی از مقالات منتشر شده در سالهای اخیر، به خواص کاتالیستی نانو کامپوزیت های درختسان /نانو ذره پرداخته اند .بنابراین در بخش بعدی به طور مختصر کاربردهای کاتالیستی کامپوزیت های درختسان/ نانو ذره اشاره شده است[2].

3-1-1- کاتالیز همگن با کامپوزیت های درختسان / نانو ذره:
تعداد زیادی از واکنش های کاتالیستی همگن، مانند هیدروژن‏دار کردن، جفت‏شدن کربن-کربن (میزورکی- هک، استایل، سوزوکی)، اکسایش الکل ها و ... با استفاده از DENs، DSNs و NCDs به عنوان کاتالیست مورد مطالعه قرار گرفته است.
چند فاکتور کلیدی مشترک، که تعیین کننده خواص کاتالیستی سیستم های پلیمر/ نانو ذره (شامل DENs، DSNs و NCDs ) می باشد، وجود دارد:
> اندازه نانو ذرات
> خواص سطح نانوذره که به وسیله شرایط تشکیل نانو ذره تعیین می شود
> ترکیب مواد نانو ذره
> گروههای عاملی پلیمر
> ساختار پلیمر و ...
تمام این فاکتورها در مقالات متعددی بررسی شده اند.به طور کلی عوامل اصلی در نقش کاتالیزوری، انتخابگری بالا، فعالیت خوب وپایداری مناسب کاتالیست می باشد. پایداری بالای سیستم های کاتالیستی DENs , DSNs , NCDs، که به دلیل پایدارسازی کارآمد نانوذرات به وسیله درختسان/ دندرون ها است بیان شده است. انتخابگری (Selectivity) نیز که یک ویژگی مهم کاتالیست می باشد در سیستم های مختلف پلیمر/ نانوذره از طریق عامل دار کردن مناسب سطح نانوذره به وسیله گروه های عاملی پلیمر فراهم می‏شود[2]. برای مثال سیکلوهگزادی ان به طور انتخابی هیدروژن دار شده و به سیکلوهگزن تبدیل می شود، در حالی که مولکولی بزرگتری مانند استرول (Osterol) که شامل یک حلقه سیکلوهگزادی ان می باشد به هیچ عنوان هیدروژن دار نمی‏گردد. بنابراین طبق این شواهد مولکول‏های کوچکتر به DENs وارد شده درحالی که اجازه ورود به مولکولهای بزرگتر داده نمی شود. در واقع این موضوع به چگالی گروههای عاملی خارجی (نسل درختسان) بستگی دارد که شکل 3 به خوبی گویای این مسئله می باشد.

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2
شکل 3- انتخابگری اندازه در نسل های مختلف درختسان.

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد سطح نانوذرات کاتالیستی تشکیل شده در DEN به طور کامل با لیگاندها پوشیده نمی شود، و این مزیتی برای جذب مولکولهای واکنش دهنده بر روی سطح نانوذره می باشد، که نتیجه آن تسهیل کردن واکنش های کاتالیستی است. اما از طرف دیگر باید در نظر داشت که اکثریت درختسان ها کاملاً انعطاف پذیرند و امکان دارد گروههای عاملی درختسان  سطح نانوذرات را پوشانده و آنها را احاطه کند. در مورد DSNs و NCDs ها، دانسیته درختسان  (دندرون) بر روی سطح نانوذره خیلی کمتر از سورفکتانت های متداول می باشد، که به دلیل ممانعت های فضایی است و بنابراین سطح عریان تری را ایجاد می کند.با توجه به تمام این موارد ، با اینکه مقالات متعددی در زمینه خواص کاتالیستی DENs و DSNs چاپ شده است، ولی فقط تعداد کمی از آنها به مقایسه فعالیت کاتالیستی این سیستم ها پرداخته اند. همانطور که در واکنش های جفت شدن متقاطع سوزوکی،تبدیل الکل های آلیلیک به کتون ها، واکنش سوناگاشیرا (Sonogashira) و غیره نشان داده شده است، در سیستم های کاتالیستی کمپلکس های فلز/ درختسان  با افزایش نسل درختسان  ، اغلب فعالیت کاتالیستی ویا پایداری یا قابلیت استفاده مجدد کاتالیست شدیداً بهبود می یابد. اما با توجه به اطلاعات موجود تاکنون چنین اثرات مشابهی برای کاتالیز با DENs ، DSNs یا NCDs گزارش نشده است [2]. تهیه نانوذرات دو فلزی در DENs و DSNs مشابه با دیگر سیستم ها می باشد. برای مثال نانوذرات PdAu، با هسته طلا و پوسته پالادیم ، که در درختسان  نسل ششم PAMAM پایدار شده اند، در هیدروژن‏دار کردن آلیل الکل ها استفاده شده‏اند. این ترکیبات نسبت به نانوذرات پالادیم تک فلزی فعالیت کاتالیستی بیشتری نشان می دهندکه بنابر اعتقاد نویسندگان این مقاله ، هسته طلا به دلیل اثرات الکترونیکی فعالیت کاتالیستی سیستم را بهبود می بخشد.

3-1-2- کاتالیست های همگن قابل جداسازی مغناطیسی
اگرچه کاتالیست های همگن گزینش پذیر و فعال متعددی در مقالات ارائه شده اند ولی کمتر از 20 درصد از چنین سیستم هایی در صنعت استفاده می شوند. این موضوع به مشکلاتی از جمله صرف زمان و انرژی برای خالص سازی محصول و جداسازی کاتالیست های همگن (در انتهای واکنش) از محلول واکنش نسبت داده می شود. به منظور برطرف کردن چنین مشکلاتی می توان از نانوذرات مغناطیسی به عنوان نوع جدیدی از نگهدارنده های قابل بازیابی استفاده کرد. ویژگی های خاص نانوذرات مغناطیسی از قبیل : 1- دارا بودن سطح خارجی بالا 2- قابلیت بازیابی آسان آنها از طریق اعمال میدان مغناطیسی خارجی و 3- پراکنده شدن آسان در حلال های مختلف سبب شده است که در سال های اخیر، ترکیب گونه های کاتالیستی و نانوذرات مغناطیسی بسیار مورد توجه قرار بگیرند. در این راستا مقالات متعددی منتشر شده است. برای مثال دندرون های PAMAM بر روی نانوذرات پوسته-هسته ، Fe3O4/SiO2 ، شکل گرفته و بعد از تشکیل دندرون، محیط خارجی آن با دی‏فنیل‏فسفین و متانول اصلاح شده، سپس گروه های فسفین با [Rh(COD)Cl]4 کمپلکس می شوند (شکل 4) [3]. این کاتالیست های همگن در هیدروفرمیل دار کردن (CHO) ترکیبات مختلف تست شده اند و انتخاب گری و فعالیت بالا همراه با قابلیت بازیابی آسان کاتالیست اثبات شده است (شکل 5).

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9
شکل 4- شمایی از کاتالیست های قابل جداسازی مغناطیسی و استفاده از آنها در واکنش هیدروفرمیلاسیون [3].

filereader.php?p1=main_e4da3b7fbbce2345d
شکل 5- جداسازی مغناطیسی کاتالیست های همگن.

3-1-3- کاتالیز ناهمگن با کامپوزیت های درختسان/ نانوذره
ناهمگن سازی کاتالیست های همگن یک راه مرسوم برای جداسازی آسان کاتالیست می باشد. ناهمگن سازی معمولاً به وسیله به دام انداختن یا پیوندزنی مولکول‏های فعال در سطح یا داخل خلل و فرج یک بستر جامد مانند سیلیکا، آلومینا و... به دست می آید. ناهمگن سازی درختسان دندرون های حاوی نانوذرات بر روی بسترهای متفاوت، ترکیبی از مزایای هردو سیستم همگن و ناهمگن را فراهم می سازد. ناهمگن سازی می تواند بر روی بسترهای پلیمری و معدنی انجام شود.
در برخی از موارد نیز - برای مثال در پیل های سوختی- که یک بستر رسانا نیاز است، مواد کربنی می توانند این نقش را ایفا کنند. برای مثال درختسان‏های PAMAM تثبیت شده بر روی الکترودهای ساخته شده از نانو فیبرهای کربن که شامل نانوذرات پلاتین هستند، فعالیت الکتروکاتالیستی خوبی را در احیای اکسیژن نشان می دهند. نویسندگان بر این باورند که چنین کاتالیست هایی می توانند در پیل های سوختی استفاده شوند، زیرا در مقایسه با سیستم های کاتالیستی مرسوم که به طور رایج استفاده می شوند، به کمک درختسان ها می توان همراه با بارگیری کمتری از Pt ، فعالیت کاتالیستی بالاتری را شاهد بود[2].
یک راه جالب و زیبا برای ناهمگن سازی DSNs , DENs یا NCDs ، الحاق آنها در منافذ سیلیکای مزومتخلخل (SBA-15 or MCF-17) می باشد. این الحاق می تواند به وسیله برهمکنش های غیرکوالانسی انجام شود (شکل 6) [4] و یا در ابتدا ،درختسان از طریق پیوند کوالانسی به دیواره های منفذ متصل شده و به دنبال آن نانوذره درون درختسان شکل گیرد.(شکل 7).

filereader.php?p1=main_1679091c5a880faf6
شکل 6- مراحل تشکیل کاتالیست ناهمگن از طریق الحاقDENs درون سیلیکای مزومتخلخل SBA-15  ا[4].

filereader.php?p1=main_8f14e45fceea167a5
شکل 7- اتصال درختسان به دیواره ها از طریق پیوند کوالانسی و به دنبال آن شکل گیری نانوذره درون درختسان.

3-1-4- حذف قالب درختسان بعد از قرارگیری روی سطح
در بسیاری از موارد برای تهیه کاتالیست های ناهمگن، ازدرختسان به عنوان قالب های قربانی شونده (Sacrificial Template) برای پایدارسازی نانوذرات استفاده می شود. در واقع بعد از قرارگیری DENs ها بر روی بستر در طی یک واکنش گرمایی، درختسان حذف می شود و نانوذرات بر روی بستر باقی می مانند(شکل 8). برای حذف کامل درختسان و محصولات ناشی از تجزیه آن‏ها ، واکنش گرمایی می تواند در اتمسفر H2 و O2، H2/He/O2،CO و O2، O2/He ،H2/He ، و یا فقط در O2 انجام شود. در این روش با توجه به لزوم حذف کامل قالب، برای جلوگیری از تجمع نانوذرات و تشکیل سطح فعال کاتالیستی نانوذره ، نوع اتمسفر و میزان حرارت تعیین می شود [2].

filereader.php?p1=main_45c48cce2e2d7fbde
شکل 8- شمایی از قرارگیری نانوذرات کاتالیستی بر روی بستر با استفاده از قالب درختسان ها.

4- نتیجه گیری
درختسان ها شاخه ای بی نظیر از شیمی هستند که توانایی زیادی برای حل مسائل پیچیده ی دانشمندان به خصوص برای بازآفرینی طبیعت دارند. درختسان ها محصولاتی مصنوعی در مقیاس نانومتری هستند که خصوصیت بارز آنها، دقت در طراحی ساختاری آنهاست. این مولکول ها یکی از دقیق ترین ابزارها و وسایلی هستند که تا به حال توسط بشر ساخته شده است. درختسان ها با داشتن گروه های عاملی انتهایی، محیط خوبی برای ساخت نانوذرات فلزی می-باشند. در دهه گذشته استفاده از درختسان ها به منظور کپسوله کردن وپایدارسازی نانوذرات معدنی (نانوکامپوزیت های درختسان/نانوذرات معدنی)، به دلیل خواص بی نظیرشان از جمله خواص کاتالیستی، نوری، مغناطیسی، بیوپزشکی، الکتریکی و... توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. کاربرد این مواد به عنوان پایه های کاتالیست و نیز کاتالیست های ناهمگن و استفاده بالقوه آن در داروسازی، اهمیت نیاز به تحقیق در مورد این مواد را دوچندان می کند.

منابـــع و مراجــــع

1. Didier Astruc, Francüoise Chardac."Dendritic Catalysts and Dendrimers in Catalysis", Chem. Rev, Vol. 101, pp. 2991-3023, (2001).

2. Lyudmila M. Bronstein, Zinaida B. Shifrina. "Dendrimers as Encapsulating, Stabilizing, or Directing Agents for Inorganic Nanoparticles", Chem. Rev, Vol. 111, pp. 5331-5344, (2011).

3. Rachid Touzani."Dendrons, Dendrimers New Materials for Environmental and Science Applications", Mater. Environ. Sci, Vol. 2, pp. 201-214, (2011).

4. Cole A. Witham, Wenyu Huang, Chia-Kuang Tsung, John N. Kuhn, Gabor A. Somorjai and F. Dean Toste." Converting homogeneous to heterogeneous in electrophilic catalysis using monodisperse metal nanoparticles", Nature chemistry, Vol. 2, pp 36–41, (2010).

نظرات و سوالات

نظرات

2 0

زینب

سلام.ممنون از اینکه مطالب رو در اختیار ما گذاشتید