برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ تا ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۲,۵۴۶
  • بازدید این ماه ۲۰
  • بازدید امروز ۱
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۰
  • قبول شدگان ۰
  • شرکت کنندگان یکتا ۰
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۰
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

مقدماتی

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

زندگی‌نامه کارآفرینان موفق – جک ما

جک ما که تا 33 سالگی حتی یک بار هم رایانه را از نزدیک ندیده بود، اکنون به شناخته شده‌ترین کارآفرین چینی در عرصه تجارت الکترونیک تبدیل شده است. او که در دوران انقلاب فرهنگی در چین رشد یافت، غریزه و استعداد کارآفرینی خود را حفظ کرد و سرانجام توانست به یک کارآفرین موفق تبدیل شده و شرکتی را تاسیس کند که از پیشگامان تجارت الکترونیک در چین به شمار می‌رود. جک ما که نه تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کسب و کار و نه هیچ گونه حمایت مالی خاصی داشت، صرفا با اتکا بر روحیه کارآفرینی خود و اهداف بلند پروازانه‌ای که در سر داشت، امروز نفر اول بزرگ‌ترین شرکت تجارت B2B
(Business to Business) در جهان، یعنی گروه علی بابا است.

جک ما که با نام ما یون نیز شناخته می‌شود، در 15 اکتبر 1964 در شهر هانگژو در شرق چین زاده شد. او یک برادر بزرگ‌تر از خود و یک خواهر کوچک‌تر از خود داشت. کودکی خود را در دورانی گذراند که کمونیست‌های چین به شدت از غرب دوری می‌کردند. والدینش نوازنده نوعی ساز سنتی و نقال بودند و از آنجا که در دوران انقلاب فرهنگ مائو -که از ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۶ به طول انجامید- اجرای این ساز ممنوع شده بود، وضعیت مالی مناسبی نداشتند.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

جک اندام لاغر و استخوانی داشت و اغلب به خاطر آزار و اذیت همکلاسیانش، با آنها دعوا می‌کرد. این‌که بعدها توانست با سایت ebay در چین رقابت کرده و آن را شکست دهد، شاید ریشه در همین روحیه او داشته باشد. وی می‌گوید: «از این که با بچه‌هایی که از خودم بزرگ‌تر بودند دست به یقه شوم، اصلا احساس ترس نمی‌کردم» و البته در مصاحبه‌ای دیگر روحیه جاه‌طلبی و بلندپروازی خود را این‌گونه ترسیم می‌کند: «اگر ebay کوسه‌ای در اقیانوس باشد، علی بابا نیز کروکدیل رود یانگ تسه است. اگر در دریا با کوسه مبارزه کنیم شکست خواهیم خورد، ولی در رودخانه بر او پیروز می‌شویم.»
بعد از آن که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا، از هانگژو بازدید کرد، گردشگران زیادی به آن شهر سرازیر شدند. جک که انگلیسی را به صورت خودآموز و با خواندن کتاب آموخته بود، از فرصت پیش آمده استفاده کرد و از طریق صحبت با گردشگران توانست زبان خود را تقویت کند. او به جلوی هتل‌ها می‌رفت و به صورت رایگان گردشگران را به گردش در شهر می‌برد. این کار برای او مانند تمرینی جهت تقویت مهارت زبان انگلیسی بود. او خود در این‌باره می‌گوید: «به شدت به یاد گرفتن انگلیسی علاقه داشتم. به مدت هشت سال هر روز صبح در برف یا باران، چهل دقیقه دوچرخه سواری می‌کردم تا به هتلی در نزدیکی هانگژو و 100 مایلی جنوب غربی شانگهای برسم. در آن دوران، سیاست‌های چین تغییر کرده بود و گردشگران زیادی به چین می‌آمدند. من به‌طور رایگان مناطقی را که بلد بودم به گردشگران نشان می‌دادم و در عوض انگلیسی یاد می‌گرفتم. آن هشت سال عمیقا مرا تحت تاثیر قرار داد. من از اغلب چینی‌ها بیشتر با دنیای اطرافم آشنا بودم. آنچه از کتاب‌ها و معلمانم آموخته بودم با آنچه گردشگران می‌گفتند، بسیار تفاوت داشت.»
تلفظ نام چینی ما سخت بود و نام مستعار جک نیز توسط یک گردشگر آمریکایی که با او دوست شده بود، بر روی او گذاشته شد. در 1979 با خانواده مورلی که برای سفری چند روزه از استرالیا به چین آمده بودند، آشنا شد. جک و دو فرزند مورلی، سه روز را با هم گذرانند و به سرعت با هم دوست شدند. در 1985 آنها جک را دعوت کردند تا برای تعطیلات تابستانی به استرالیا بیاید. او نیز دعوت آنها را پذیرفت و برای تعطیلاتی یک ماهه به استرالیا رفت. این اولین سفر جک به خارج از چین بود. او می‌گوید: «قبل از این‌که از چین خارج شوم، این طور آموخته بودم که چین ثروتمندترین و شادترین کشور دنیاست؛ اما وقتی که به استرالیا رسیدم با خود گفتم، آه خدای من، همه چیز با آنچه من فکر می‌کردم تفاوت دارد. از آن به بعد، طرز تفکر خود را تغییر دادم.»
دوستی جک و خانواده مورلی در طول سه دهه بعد همچنان نزدیک باقی ماند. کن مورلی، خیلی از اوقات به دانشگاهی که جک در آن درس می‌خواند سر می‌زد تا به او کمک کند. او حتی 22000 دلار با او شریک شد تا او بتواند اولین آپارتمان خود را در هانگژو خریداری کند. جک ما از مورلی به عنوان پدر دوم خود یاد می‌کرد.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

بدون داشتن پول و ارتباط با افراد مهم، تنها راهی که جک می‌توانست به موفقیت برسد تحصیل بود. او دو بار در آزمون ورودی دانشگاه شکست خورد ولی نهایتا توانست وارد مؤسسه مربیان هانگژو شده و در سال 1988 با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل شود. او بعدها در نشستی اعتراف کرد که ده بار برای تحصیل در هاروارد اقدام کرده و هر بار شکست خورده است. بعد از فارغ‌التحصیلی، تا آنجا که می‌توانست دنبال شغل گشت و سرانجام با حقوق 12 تا 15 دلار در ماه، به عنوان مدرس انگلیسی در دانشگاه دیانزی هانگژو مشغول به کار شد.
او می‌گوید: «همیشه این آرزو را داشتم که وقتی کارم به عنوان مدرس تمام شد، به یک کسب و کار – مثل هتل‌داری یا چیزی شبیه آن – بپیوندم. عمیقا می‌خواستم کاری انجام دهم. در 1992 فضای کسب و کار رونق پیدا کرده بود. برای کارهای زیادی رزومه فرستادم؛ اما هیچ‌کس من را نمی‌خواست». در طی این دوران، او برای استخدام در مجموعه رستوران‌های KFC، یک هتل محلی و حتی اداره پلیس اقدام کرد، ولی هر بار به در بسته می‌خورد.

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2

او برای گذران زندگی یک موسسه ترجمه تاسیس کرد. از این طریق با برخی شرکت‌های خارجی که در چین کار می‌کردند، آشنا شد. کمی بعد به عنوان مترجم برای یک سفر کاری به آمریکا رفت. در آنجا با دوستان هم‌وطنش که در سیاتل زندگی می‌کردند، تماس گرفت و وقتی مهمان خانه آنان بود برای اولین بار یک رایانه را از نزدیک دید. در آن زمان تقریبا هیچ رایانه شخصی در چین وجود نداشت.
جک می‌گوید: «ترسیده بودم، چرا که شرکت‌های بسیار کمی در چین رایانه داشتند. رایانه یک فناوری پیشرفته و گران‌قیمت به شمار می‌رفت. دوستانم به من گفتند: نترس جک، بمب که نیست. به هر چه که می‌خواهی دست بزن.» اولین کلمه‌ای که او در اینترنت جستجو کرد، نوشابه بود و وقتی نتیجه‌ای مرتبط با چین پیدا نکرد، بعد از کمی تعجب یک ایده بزرگ به ذهنش رسید.
جک به سرعت به رایانه و اینترنت علاقه‌مند شد و از دوستانش خواست برای موسسه ترجمه او یک وب سایت طراحی کنند. در 1995 وب‌ سایت آنلاین او بر روی اینترنت قرار گرفت. «قبل از آن، هرگز به یک صفحه کلید دست نزده بودم. به همین خاطر است که خودم را مرد کوری می‌دانم که بر پشت یک ببر کور سوار شده بود.»
«وقتی که به چین برگشتم، در روزی که می‌خواستیم به اینترنت متصل شویم، دوستانم را به خانه‌ام دعوت کردم. به خاطر این‌که از یک dial-up کند استفاده می‌کردیم، سه ساعت و نیم منتظر ماندیم تا نصف یک صفحه بارگذاری شود. ما از خود پذیرایی می‌کردیم، تلویزیون می‌دیدیم و همچنان منتظر بودیم. من بسیار خوشحال بودم چرا که به مهمانانم ثابت کرده بودم که اینترنت وجود دارد.»
خیلی زود جک 2000 دلار از دوستانش قرض گرفت تا سایت صفحات چین را ، که اولین سایت تجاری در چین بود، راه‌اندازی کند. مدتی بعد، به خاطر این‌که این سایت در یافتن مدل کسب و کار به مشکل برخورده بود، آن را رها کرد. سپس مدتی به عنوان مدیر اجرایی یک شرکت فناوری اطلاعات با دولت همکاری کرد؛ اما کمی بعد استعفا داد چرا که نمی‌توانست بوروکراسی دولتی را تحمل کند. بعد از آن، مدتی در وزارت تجارت خارجی مشغول بود و گروهی را سرپرستی می‌کرد که در زمینه تسهیل تجارت الکترونیک فعالیت می‌کردند. در همین زمان بود که در سال 1998 با هم‌وطنش جری یانگ، یکی از بنیان‌گذاران یاهو آشنا شد.

تاسیس شرکت علی بابا
جک ما، دو بار در تاسیس کسب و کار اینترنتی خود شکست خورد ولی سرانجام در سال 1999، 60 هزار دلار وام گرفت تا با استفاده از فناوری اطلاعات به رویای خود جامه عمل بپوشاند. با این پول، جک و تیم 18 نفره‌اش در آپارتمان شخصی او، با این خط مشی که تجارت را برای شرکت‌های کوچک و متوسط آسان‌تر کنند، سایت alibab.com را راه‌اندازی کردند. علی بابا به تولیدکنندگان این امکان را می‌داد که کالاهای خود را بر روی سایت ثبت کرده و خریداران نیز می‌توانستند به‌طور مستقیم این کالاها را از طریق سایت خریداری کنند.

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9
او می‌گوید: «می‌خواستم یک شرکت جهانی داشته باشم، به همین خاطر نامی را انتخاب کردم که در همه جهان شناخته شده باشد. تلفظ علی بابا آسان است و مردم در تمام دنیا با این شخصیت در داستان هزار و یک شب آشنایی دارند.»
بنا بر گفته‌های جک، سه دلیل وجود دارد که این شرکت توانست به فعالیت خود ادامه دهد: «ما هیچ پولی نداشتیم، ما هیچ فناوری نداشتیم و ما هیچ نقشه‌ای نداشتیم. بر روی هر دلاری که هزینه می‌کردیم بسیار دقت داشتیم. دفتر شرکت در آپارتمان شخصی من قرار داشت. در سال‌های اول، تلاش کردم تا از شرکت‌های فعال در دره سیلیکون سرمایه جذب کنم. ابتدا سرمایه‌گذاران روی خوش نشان نمی‌دادند؛ اما سرانجام توانستم در سال 1999 از بانک Goldman Sachs و در سال 2000 از Soft banks سرمایه جذب کنم.»
جک ما، علی بابا را حاصل تجربه‌آموزی از 1001 اشتباه می‌داند و می‌گوید: «ما به سرعت پیشرفت کردیم و وقتی حباب شرکت‌های دات کام ترکید، به ناگهان دچار مشکلات عدیده‌ای شدیم. در سال 2002 موجودی شرکت آن‌قدر کم بود که تنها می‌توانستیم 18 ماه دوام بیاوریم. ما مشتریان زیادی داشتیم که همگی به رایگان از خدمات ما استفاده می‌کردند و نمی‌دانستیم که چگونه باید درآمدزایی کنیم. در نهایت محصولی را برای صادرکنندگان چینی توسعه دادیم که به بازار آمریکا دسترسی پیدا کنند. این کار ما را از ورشکستگی نجات داد. در پایان سال 2002 علی بابا به سوددهی رسید. ما هر سال پیشرفت کردیم و حالا علی بابا به سوددهی بسیار بالایی رسیده است.»
تحت مدیریت جک ما، علی بابا که هیچ رقیب منطقه‌ای در آن زمان نداشت، به سرعت گسترش یافت و به یک بازیگر جدید در عرصه بازار جهانی تبدیل شد. در دور جدید تأمین مالی شرکت، علی بابا توانست نظر برخی بازیگردانان بزرگ مالی را به خود جلب کند. در بین این سرمایه‌گذاران، بانک‌های سرمایه‌گذاری وال ‌استریت و نیز کارآفرین ژاپنی، آقای ماسایوشی سان قرار داشتند.
خیلی طول نکشید که علی بابا به اولین هدف خود دست یافت. این گروه در مارس 2002 به یک میلیون مشتری دست یافت و بالاخره به سوددهی رسید.

این موفقیت جک را به آینده امیدوارتر کرد. جک در این راه مجبور بود از برخی از خواسته‌های درونی‌اش نیز صرف‌نظر کند؛ به طور مثال او از ابتدا آرزو داشت شرکت را عمومی‌ کرده و شهر محل تولدش را به یکی از شهرهای توسعه یافته چین تبدیل کند؛ اما برخلاف میل درونی‌اش و برای این‌که بتواند از مزایای جزیره تجاری هنگ‌کنگ استفاده کند، دفاتر کاری اصلی شرکت را در آنجا ثبت کرد. او می‌گوید: «علی بابا توسط یک چینی تاسیس شده، ولی یک شرکت چینی نیست. این شرکت متعلق به همه افرادی است که در سراسر جهان از خدمات آن استفاده می‌کنند.»
او در سال 2003 خدمات علی بابا را گسترش داد و سایت Taobao.com را راه‌اندازی کرد. خدمات این سایت در ابتدا رایگان بود. این سایت به سرعت به رقیبی قدرتمند برای سایت eBay تبدیل شد و آن‌قدر موفق عمل کرد که eBay مجبور شد بازار چین را ترک کند. این موفقیت به او کمک کرد تا در سال 2005 بتواند با یاهو مذاکره کند تا یاهو در قبال خرید 40% از سهام علی بابا، یک میلیارد دلار در آن سرمایه‌گذاری کند (در آن زمان شرکت علی بابا حدود چهار میلیارد دلار ارزش داشت). همچنین او توانست کنترل یاهو در چین را در دست بگیرد.
در سال 2013، ما با یاهو به توافق رسید تا نیمی از سهام خود را باز پس بگیرد. ما برای این 20%، مبلغ 1/7 میلیارد دلار پرداخت کرد که ارزش شرکت علی بابا را تا 35 میلیارد دلار می‌رساند. یاهو و دیگر سهام‌دار عمده شرکت یعنی Soft Bank توافق کردند علی‌رغم این‌که بیش از نیمی از سهام شرکت را در اختیار داشتند، حق رأی خود را به %9/49 کاهش دهند.
این همکاری با یاهو، به جک فرصت می‌داد تا به هدف بزرگ‌تری بیاندیشد: تبدیل نسخه چینی موتور جستجوگر سایت یاهو به رقیبی هم‌تراز با گوگل و بایدو، که در آن زمان در رتبه‌های اول موتورهای جستجوگر در چین قرار داشتند. اگرچه دولت مرکزی چین از یاهو خواست دسترسی کاربران به برخی سایت‌های سیاسی و یا مرتبط با حقوق بشر را در چین محدود کند، با این حال ما معتقد بود که اینترنت از جنبه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به پیشرفت چین منجر خواهد شد.
با گسترش روز افزون مجموعه علی بابا، توجه پکن بیش از گذشته به آنچه این شرکت انجام می‌داد جلب شد. در گذشته جک فکر می‌کرد که بهترین راه برای راضی نگه‌داشتن حکومت این است که باعث اشتغال شود؛ اما حالا او معتقد است: «وقتی شما میلیون‌ها مشتری دارید که از سایت شما استفاده می‌کنند و میلیاردها دلار معامله هر روز در سایت شما انجام می‌شود، خواه یا ناخواه دولت بیشتر شما را تحت‌نظر خواهد داشت.»
به خاطر مدل تجارت B2B گروه علی بابا و نقش رهبری این شرکت در بازار تجارت الکترونیک، این شرکت کسب و کار خود را گسترش داده و طیف وسیعی از خدمات از پرتال وب گرفته تا سرویس خرده‌فروشی و خدمات پرداخت، تا موتور جستجوگر خرید و سرویس ابری داده‌محور را تحت پوشش قرار داده است. گروه علی بابا مالک Alibaba.com، Taobao، Tmall، Juhuasuan، eTao، Alipay، Alibaba Cloud Computing، AliExpress، China Yahoo!، Laiwang، ChinaVision Media Group و Youku Tudou است.
در نوامبر 2012 حجم معاملات آنلاین گروه علی بابا از 170 میلیارد دلار فراتر رفت و از مجموع دو سایت eBay و Amazon پیشی گرفت. این گروه، همواره از ایده‌های جدید برای موفقیت بیشتر خود استفاده می‌کند. برای مثال در سال 2016 گروه علی بابا با فروش ویژه "روز مجردها" توانست به فروش 18 میلیارد دلار تنها در عرض 24 ساعت دست یابد. روز مجردها در واقع در پاسخ به روز عشاق، از سال ۱۹۹۰ در ۱۱ نوامبر هر سال در چین جشن گرفته می‌شود. دلیل انتخاب این تاریخ خاص این است که یازدهم نوامبر به صورت ۱۱/۱۱ نوشته می‌شود که چهار عدد یک را پوشش می‌دهد. روزی که روی افراد تنها و مجرد تاکید دارد. علی‌بابا از سال ۲۰۰۹ این روز را برای عرضه ویژه محصولاتش انتخاب کرد تا افراد مجرد بتوانند محصولات مورد نیازشان را در این روز برای خود خریداری کنند.
در ژانویه 2013، جک ما طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در ماه می از سمت مدیرعاملی گروه علی بابا کنار خواهد رفت و از این پس به عنوان رئیس هیئت مدیره این مجموعه فعالیت خواهد کرد.
در حال حاضر مجموعه علی بابا که برمبنای ارزش‌های یکپارچگی، صداقت، شور و اشتیاق و کار گروهی تاسیس شده بود، بزرگ‌ترین سایت تجارت الکترونیک B2B در جهان و بزرگ‌ترین سایت تجارت الکترونیک در آسیاست. ۸۰% خرید‌های آنلاین در چین از طریق گروه علی بابا انجام می‌شود. در 19 سپتامبر 2014 سهام گروه علی بابا به‌صورت عمومی عرضه شد و عرضه اولیه سهام آن، بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ در بازار سهام نیویورک را با رقم 231 میلیارد دلار رقم زد. به این ترتیب دارایی خالص ما به بیش از 25 میلیارد دلار رسید. او در مصاحبه با CNBC اعلام کرد: «آنچه ما امروز به‌دست آوردیم پول نبود. بلکه ما توانستیم اعتماد مردم را جلب کنیم.»

filereader.php?p1=main_e4da3b7fbbce2345d

در دسامبر 2015 گروه علی بابا با خرید سهام SCMP Group (صاحب امتیاز روزنامه انگلیسی زبانی که در چین و هنگ‌کنگ منتشر می‌شود) پا را از تجارت الکترونیک فراتر گذاشته و وارد صنعت رسانه شد.
یکی از نکات اصلی که باعث موفقیت جک ما شده این است که او به نقش مشتری و رضایتمندی او در رسیدن به موفقیت اهمیت بسیاری می‌دهد. همچنین این موفقیت‌ها هرگز باعث نشده که او روحیه فروتنی خود را فراموش کرده و احترام به افرادی را که موفقیتش را مدیون آنهاست، فراموش کند. در اواخر سال 2004 او کمی قبل از فوت کن مورلی به استرالیا سفر کرد تا پیش از مرگ با او ملاقات کرده باشد. او یک نامه بسیار صمیمانه را در مراسم خاک‌سپاری مورلی قرائت کرد. او از مورلی به عنوان فردی یاد می‌کرد که مسیر زندگی او را تغییر داده و او را از یک پسر بچه بی‌پول به یک کارآفرین بزرگ تبدیل کرده است. او به پاس تشکر از خانواده مورلی، 20 میلیون دلار به دانشگاه نیوکاسل کمک کرد.
او بارها از طرف مجلات و انجمن‌های اقتصادی تقدیر شده و با عناوینی چون یکی از "10 رهبر تجاری جهان در سال 2004" از نگاه مخاطبان تلویزیون ملی چین، یکی از "25 فرد موفق در حوزه کسب و کار در آسیا در سال 2005" از نگاه مجله فورچون، نفر 15 از "لیست 50 نفره افراد تأثیرگذار در تجارت جهان در سال 2006" از نگاه مجله بیزینس، یکی از "50 شخص مهم در وب در سال 2007"از نگاه نشریه پی سی ورلد و یکی از "100 فرد تأثیرگذار جهان در سال‌های 2009 و 2014" از نگاه مجله تایم و عناوین پرشمار دیگری مورد تحسین قرار گرفته است. او همچنین از طرف نشریه فورچون به‌عنوان یکی از قهرمانان آسیا در مبارزه با فقر و امدادرسانی به مناطق محروم معرفی شده است. جک ما اولین کارآفرین چینی است که تصویرش بر روی جلد نشریه فوربز چاپ شده است.

دانشگاه علم و صنعت هنگ‌کنگ در نوامبر 2013 به پاس تلاش‌های او، دکتری افتخاری خود را به او اعطا کرد.

زندگی شخصی جک ما
جک ما در زمان دانشجویی با خانم ژانگ یینگ آشنا شد و اندکی پس از فارغ‌التحصیلی با او ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک پسر و یک دختر است. او به حریم خصوصی خانواده خود بسیار حساس بوده و می‌خواهد فرزندانش به دور از هیاهو به تحصیل خود ادامه دهند.
وقتی که ما علی بابا را تاسیس کرد، همسرش از کار خود استعفا داد و مسئولیت نمایندگی سیاسی شرکت را برعهده گرفت؛ اگرچه در روزهای نخست تاسیس شرکت، بیشتر وقت او صرف پخت غذا برای افراد شرکت و انجام کارهای عجیب و غریب می‌شده است. هنگامی که پسرش متولد شد، آنها آنقدر مشغول توسعه شرکت بودند که 5 روز در هفته او را به مهد سپرده و فقط آخر هفته‌ها فرصت داشتند تا او را ببینند. وقتی‌که در سال 2002 خانم ژانگ به عنوان مدیر اجرایی شرکت فعالیت می‌کرد، پسر ده ساله آنها به بازی‌های اینترنتی اعتیاد پیدا کرده و اغلب در کافه‌ها به‌سر می‌برد. او به والدینش گفته بود از حضور در خانه احساس پوچی می‌کند چرا که آنها هیچ وقت در خانه نیستند. این اتفاق باعث شد تا ما از همسرش بخواهد از کار خود استعفا داده و به صورت تمام‌وقت به کارهای خانه و تربیت فرزندشان بپردازد. او می‌گوید: «به همسرم گفتم خانواده‌مان بیشتر از شرکت به تو نیاز دارد و از او خواستم بین پول و پسرمان یکی را انتخاب کند.» جک ما بارها از نقش همسرش در موفقیت گروه علی بابا قدردانی کرده و از او به عنوان یکی از دلایل موفقیت خود نام برده است.

جمع‌بندی
تصور این که جک ما چقدر در مسیر زندگی شکسته خورده اندکی غیرقابل تصور است. جک ما که تقریبا از هر شغلی که درخواست می‌داد، از کار در رستوران‌های KFCگرفته تا استخدام در نیروی پلیس، رد می‌شد هرگز ناامید نشد. او از فرصت‌های پیش روی خود نهایت استفاده را برد و با استفاده از فضای کسب و کار جدیدی که با ورود اینترنت به چین مهیا شده بود، توانست یک شرکت جدید را پایه‌گذاری کند. جک ما آن‌قدر به تلاش خود ادامه داد تا در نهایت به ثروتمندترین فرد چین و یکی از 20 فرد ثروتمند جهان تبدیل شد. زندگی جک ما یک داستان واقعی رسیدن از فرش به عرش است که نشان می‌دهد با کار و تلاش و امید به آینده می‌توان حتی در روزهای تاریک زندگی بیش از آنچه انتظارش را داریم به موفقیت دست یافت.

منابـــع و مراجــــع

1- https://www.shoutmeloud.com/jack-ma-alibaba-founder.html

2- https://www.eyerys.com/articles/people/starting-small-jack-ma

3- https://www.inc.com/magazine/20080101/how-i-did-it-jack-ma-alibaba.html

4-http://www.businessinsider.com/inspiring-life-story-of-alibaba-founder-jack-ma-2017-2/#the-biggest-day-in-the-calendar-for-alibaba-is-chinas-singles-day-a-retaliation-to-valentines-day-which-supposedly-celebrates-the-countrys-singletons-in-2016-the-site-recorded-nearly-18-billion-in-sales-in-24-hours-16

5- http://www.businessinsider.com/the-inspiring-life-story-of-alibaba-founder-jack-ma-2014-10?op=1/#jack-ma-aka-ma-yun-was-born-on-october-15-1964-in-hangzhou-located-in-the-southeastern-part-of-china-he-has-an-older-brother-and-a-younger-sister-he-and-his-siblings-grew-up-at-a-time-when-communist-china-was-increasingly-isolated-from-the-west-and-his-family-didnt-have-much-money-when-they-were-young-1