برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۷/۰۵/۲۷ تا ۱۳۹۷/۰۶/۰۲

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۲,۶۲۰
  • بازدید این ماه ۶۶
  • بازدید امروز ۱
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۰
  • قبول شدگان ۰
  • شرکت کنندگان یکتا ۰
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۰
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

ویژه المپیاد دانش‌آموزی

طرح درس

منابع پیشنهادی نهمین المپیاد دانش آموزی نانو

نویسندگان
امتیاز کاربران

کاربرد پوشش‌های نانوکامپوزیتی در خودرو

مقدمه

خودروهای پیشرفته از تجمع بزرگ اجزای با مواد متفاوت ساخته شده‌اند. بسیاری از این اجزا دارای لایه محافظی هستند که برای بهبود ظاهر و یا افزایش طول عمر زیرلایه اعمال شده است. در بیشتر پوشش‌های سطحی یک لایه شفاف است (ضخامت بین 5 تا 50 میکرومتر) که نه تنها از لایه زیرین در برابر تخریب شیمیایی و فرابنفش محافظت می‌کند، بلکه در برابر تخریب مکانیکی در نتیجه خراش نیز مقاوم است. علاوه بر آن فناوری نانوپوشش کاربردهای گسترده دیگری در صنعت خودرو دارد که از جمله آن می‌توان به پوشش‌های خود تمیز شونده، ضد مه، ضد تیرگی و ضد زنگ اشاره کرد. در این بخش انواع پوشش‌های نانوکامپوزیتی و کاربرد آن در صنعت خودرو معرفی شده است.
1- پوشش‌های نانوکامپوزیتی در خودرو

کامپوزیت به مواد متشکل از 2 یا چند جزء گفته می‌شود که هر کدام از چند جزء خواص خود را به صورت مجزا حفظ کرده و ترکیب آنها موجب بهبود خواص جزء زمینه شده باشد. کامپوزیت‌ها شامل 2 بخش زمینه و تقویت کننده هستند که تقویت کننده می‌تواند چند جزئی باشد (شکل 1). اگر یک جزء کامپوزیت در محدوده استاندارد مقیاس نانو باشد کامپوزیت حاصل را نانوکامپوزیت می‌گویند. بسته به اینکه زمینه نانوکامپوزیت از چه ماده‌ای تشکیل شده باشد، آن را به 3 دسته پلیمری، فلزی و سرامیکی تقسیم می‌کنند. 

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820
شکل 1: تصویر SEM از نانوکامپوزیت Al/SiC در دو بزرگنمایی متفاوت. نانوذرات سفید رنگ، کاربید سیلیسیم (تقویت کننده) است که به زمینه آلومینیوم به منظور افزایش استحکام فاز زمینه افزوده شده‌اند. 

1-1- نانوکامپوزیت‌های زمینه پلیمری 

اولین محصول تجاری از نانوکامپوزیت‌های پلیمری، در صنعت خودروسازی به عنوان پوشش تسمه تایم ماشین با آمیختن تنها ۴ درصد وزنی نانوسیلیکات با یک ماتریس پلی‌آمید با سختی و پایداری حرارتی اصلاح شده در محصول، مورد استفاده قرار گرفت. 

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
شکل 2: پوشش تسمه تایم با نانوکامپوزیت پایه پلیمری

در اوایل سال 1990 شرکت تویوتا از نانوکامپوزیت‌های پلیمری در پوشش کمربند ایمنی خودرو استفاده کرد. در کنار فعالیت‌های تویوتا شرکت میتسوبیشی نیز از نانوکامپوزیت‌ها در روکش موتور استفاده نمود. این مواد صلبیت خوب و پایداری حرارتی بالایی از خود نشان می‌دهند. ویژگی‌های نانوکامپوزیت‌ها شامل استحکام و سختی زیاد با وزن کم‌تر، قابلیت جلوگیری از نشت گازها و مایعات، درجه اعوجاج گرمایی بالا، رسانایی الکتریکی، خاصیت ضد احتراقی و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و حرارت است. این نوع کامپوزیت‌ها در ترکیبات پوشش زیرین کاپوت خودرو نیز بکار برده می‌شوند. در حال حاضر، اکثر نانوکامپوزیت‌های مورد مصرف در قطعات خودرو در حقیقت از نوع نانوکامپوزیت پلیمری هستند و ماده پلیمری می‌تواند بر پایه polypropylene (PP)، acrylonitrile butadiene styrene (ABS)، polyamide (PA)، styrene butadiene rubber (SBR) و غیره انتخاب گردد. افزودنی نانویی بکار رفته در این کامپوزیت‌ها هم می‌تواند نانورس، نانولوله کربنی یا سایر افزودنی‌های نانویی معمول باشد که بسته به نوع تقویت مورد نیاز انتخاب می‌شود. در حال حاضر، با افزودن مقادیر کمی از افزودنی‌های نانورس به پایه‌های پلیمری PP و ABS می‌توان خواص پلیمر پایه را به میزان قابل قبولی بهبود بخشید. از جمله قطعات خودرویی که در ایران با نانوکامپوزیت‌های پلیمری نمونه‌سازی شده‌اند شامل نانوکامپوزیت‌های پایه ABS محفظه چراغ خطر خودروی پژو 405، محفظه چراغ خطر خودروی روآ، جعبه ECU و درب آن، قاب محافظ هواکش بخاری و ... و نانوکامپوزیت‌های پایه PP محفظه چراغ جلو، قاب ستون‌های خانواده خودروی پژو 405، قطعات مجموعه داشبورد خودروها، پروانه فن رادیاتور، و قالپاق چرخ است. همچنین برای جلوگیری از باقی ماندن لک و کثیفی از پوشش‌های نانوکامپوزیتی بر روی غربیلک فرمان و رینگ چرخ نیز استفاده شده است. حتی این پوشش‌ها روی سطح داخلی باک‌های بنزین برای جلوگیری از نشت بخار بنزین نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
از دیگر کاربردهای پوشش‌های نانوکامپوزیتی پلیمری به عنوان پوشش ضد سایش و خراش بر روی سپرها است. تقویت‌کننده‌های نانویی که به این منظور در پوشش‌های شفاف زمینه وارد می‌شوند مقاومت به خراش و سایش را بهبود می‌دهند. به هرحال شفافیت این پوشش‌ها متأثر از تجمع نانوذرات در آنها است. بطوریکه اگر ذرات به صورت جدا از هم درون زمینه توزیع نشوند شفافیت از بین می‌رود. برای دستیابی به توزیع مناسب نیاز به اصلاح سطح و همچنین استفاده از روش‌های مختلف توزیع است. یکی از این روش‌ها تشکیل درجای فاز غیرآلی در زمینه آلی با استفاده از فرآیند سل ژل است. با استفاده از این روش به طور مثال می‌توان نانوکامپوزیت پلیمری تقویت شده با نانوذرات سیلیکا را تولید کرد. مواد اولیه آلی و غیرآلی که در این روش به کار می‌روند هم به عنوان تشکیل دهنده شبکه و هم به عنوان اصلاح کننده شبکه می‌توانند به پلیمر اصلی تشکیل دهنده لایه اضافه شوند. این فرآیند شامل هیدرولیز مواد اولیه و چگالش است. در فرمولاسیون مورد استفاده در پوشش خودرو، این مواد اولیه می‌توانند بوسیله هیدرولیز با زمینه اتصال دهند. فاز آلی حاضر در نانوکامپوزیت مسئول چسبندگی و انعطاف پذیری و فاز غیرآلی مسئول افزایش خواص مکانیکی است.

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2
شکل 3: نمایش شماتیکی پوشش شفاف اتومبیل بر پایه سل ژل و حاوی مواد اولیه آلی/غیرآلی

شیشه‌های پلیمری مقاوم به خراش

این روزها مصرف سوخت ماشین یک عامل مهم برای تولید کننده و مصرف کننده است. کاهش وزن ماشین‌ها یکی از راه‌های رسیدن به مصرف سوخت بهینه است. وزن ماشین با جایگزینی قسمت‌های شیشه‌ای سنگین با ورقه‌های شیشه‌ای پلیمری سبک به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. 
یکی از پلیمرهای شیشه‌ای که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد پلی‌کربنات است که استحکام ضربه‌ای عالی، چقرمگی بالا و وزن سبک دارد. پلی‌کربنات‌ها در پوشش‌های چراغ و عدسی‌ها به کار می‌روند. با وجود کاربرد فراوان، پلی‌کربنات‌ها مقاومت به خراش و مقاومت شیمیایی پایینی دارند و در اثر پرتو فرابنفش در زمان طولانی زرد می‌شوند. شستشو و عوامل طبیعی مانند برخورد سنگ‌ریزه موجب خراش شیشه‌های پلی‌کربنات می‌شوند که منجر به کاهش شفافیت و نور چراغ خودرو در اثر تفرق نور خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل 2 راه‌حل در نظر گرفته شده است. یکی از این راه‌ها وارد کردن نانوذرات درون پلی‌کربنات و دیگری استفاده از رنگ اکریلات یا پلی‌سیلوکسان بر روی محفظه چراغ‌ها است. 
نانوذرات اکسید آلومینیوم نیز درون ترکیبات پوشش به جهت ایجاد سختی کافی که در مقاومت به خراش مؤثر است، استفاده می‌شوند. این پوشش بدلیل ذرات ریز اکسید آلومینیوم و توزیع یکنواخت آنها بسیار شفاف است. نانوکامپوزیت پلیمری بر پایه سیلوکسان و تقویت کننده نانوذرات سیلیکا نیز به عنوان پوشش وسایل شیشه‌ای درون اتومبیل استفاده می‌شوند. این پوشش می‌تواند کاربردهای زیادی از جمله ضد لک (بدلیل خاصیت آب‌گریز بودن) محافظ پرتو فرابنفش و فروسرخ و خاصیت ضد مه داشته باشد. 

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9
شکل 4: سطح مقطع شیشه پلی‌کربناتی پوشش داده شده با نانوکامپوزیت پلیمری جهت افزایش مقاومت به خراش (خارج شیشه) و ضدمه (داخل شیشه)

متوسط ضخامت پوشش تقویت شده با نانوذرات برای پلی‌کربنات تقریباً 1 میلی‌متر است. لایه‌های مختلف نانوپوشش همانطور که در شکل 4 نشان داده شده است مسئول ضدخراش/ضدلک/ضدمه و ضدپرتو برای شیشه پلی‌کربنات هستند. 
برای این منظور نانوذرات TiO2، SiO2 و Al2O3 جهت بهبود مقاومت به خراش، TiO2 و ZnO محافظ پرتو فرابنفش، TiO2 برپایه سل ژل برای رفتار ضدمه و TiO2 جهت کاربرد ضد لک استفاده می‌شوند. 

1-2- نانوکامپوزیت‌های زمینه فلزی 

پوشش‌های نانوکامپوزیتی فلزی به دلیل مقاومت به سایش و روان‌سازی قطعات درگیر در اتومبیل کاربردهای فراوانی پیدا کرده است. مثال‌هایی از پوشش‌های کامپوزیتی زمینه فلزی به سال 1928 برمی‌گردد که مطالعه بر روی پوشش‌های مس-گرافیت برای یاطاقان وسایل نقلیه موتوری در ایالت متحده انجام شد. سپس در دهه 1960 و 1970 تحقیقات پیشرفته‌ای در زمینه بهبود مقاومت سایشی در صنعت خودروسازی صورت گرفت. بیشتر تحقیقات در این زمینه بر روی توزیع ذرات کاربیدی، نیتریدی یا بوریدی مانند SiC و WC درون زمینه فلزی لایه‌ای مانند نیکل و کبالت صورت پذیرفت. یک مثال مهم در این زمینه توسعه پوشش‌های فلزی نیکل-کاربید سیلیسیوم برای سطوح داخلی سیلندر موتور اتومبیل‌های BMW و پس از آن پورشه است. در دهه 1970 تحقیقات در محدوده وسیع‌تری از تقویت کننده‌ها مانند اکسید آلومینیوم، گرافیت و پلیمرها در زمینه نیکل صورت پذیرفت که به عنوان روان کننده و محافظ خوردگی به کار می‌رفتند.
امروزه نیز با پیشرفت فناوری نانو و وجود مزایای بسیار زیاد نانوکامپوزیت‌ها نسبت به کامپوزیت‌های معمول از قبیل سادگی فرآیند تولید، توزیع بهتر تقویت‌کننده‌ها، چسبندگی بهتر فصل مشترک زمینه و تقویت کننده، خواص حرارتی و مکانیکی بهتر و ... استفاده از روکش‌های نانوکامپوزیت‌های فلزی در قطعات مختلف خودرو روند رو به رشدی داشته است. 
 
به عنوان مثال منیزیم به خاطر دارا بودن ویژگی‌های خاص فیزیکی و مکانیکی (به لحاظ استحکام و ایمنی و وزن) در کارخانه‌های بزرگ خودروسازی از قبیل آئودی، بنز، فورد، جگوار، فیات و کیاموتورز به جای فولاد و آلومینیوم در قسمت‌های مختلف خودرو مانند گیربکس، فرمان، صندلی، بدنه و رینگ استفاده می‌شود. با وجود استفاده فراوان منیزیم در قطعات خودرو، یک سری خواص نامطلوب همچون مقاومت به خوردگی و سایش ضعیف، کاربرد آنها را دچار مشکل نموده است. برای رفع این مشکل از پوشش‌دهی منیزیم و آلیاژهای آن به منظور بهبود خواصی چون مقاومت سایشی و خوردگی استفاده می‌شود. به عنوان مثال حضور منیزیم در اتومبیل و استفاده از روکش نانوکامپوزیتی Ni-Al2O3 باعث کاهش وزن در قسمت بدنه خودرو به میزان 40 درصد و برای درها حدود 25- 30 درصد است. بر اساس محاسبات انجام شده به ازای هر 100 کیلوگرم کاهش وزن در اتومبیل 5/0 لیتر در مصرف سوخت در هر 100 کیلومتر صرفه‌جویی می‌شود و در حقیقت با به کارگیری منیزیم قدمی بزرگ در این جهت برداشته شده است.

از دیگر پوشش‌های نانوکامپوزیتی فلزی مورد استفاده در خودروها و وسایل نقلیه پوشش‌های خود روان‌کار است. پوشش‌های خود روان‌کار به پوشش‌هایی گفته می‌شود که بدون کمک روان‌ساز خواص سایش و اصطکاکی مطلوبی را در تماس با مواد دیگر نشان می‌دهد. افزودن موادی از قبیل گرافیت، سولفید مولیبدن و تنگستن در زمینه‌هایی نظیر نیکل و کبالت منجر به کاهش شدید اصطکاک و سایش در پیستون خودروها می‌شود.

1-3- نانوکامپوزیت‌های زمینه سرامیکی

پوشش‌های نانوکامپوزیتی زمینه سرامیکی به دلیل مقاومت در مقابل دمای بالا و سایش از دیگر پوشش‌هایی است که در قطعات خودرو که در معرض حرارت بالا و سایش قرار دارند می‌توان به کار برد. یکی از مشکلات مواد سرامیکی با وجود مقاومت به دمای بالا، شوک ناپذیری به دلیل ترد و شکننده بودن این مواد است. افزایش نانوذرات مختلف به زمینه‌های سرامیکی با افزایش استحکام منجر به افزایش مقاومت سرامیک به شوک‌های حرارتی می‌شود. 

به عنوان مثال‌هایی در این زمینه می‌توان به پوشش‌های نانوکامپوزیتی اکسید آلومینیوم-اکسید تیتانیوم و اکسید کروم- اکسید تیتانیوم و اکسید آلومینیوم-اکسید زیرکونیم اشاره کرد که به روش پاشش حرارتی قابل اعمال بر روی سطح هستند. 

مثال دیگری از کاربرد نانوپوشش‌های کامپوزیتی سرامیکی در Ball bearing خودرو استفاده از پوشش ترکیبی فسفات روی/سولفید مولیبدن/نانولوله کربن چند دیواره/نانوگرافیت/سیلیکات سدیم است. عملکرد این قطعه شدیداً تحت تأثیر سیستم روان‌کار آن است. با اعمال پوشش مذکور روی قطعات فولادی Ball bearing مقاومت به سایش آن بهبود چشمگیری پیدا می‌کند. 

filereader.php?p1=main_e4da3b7fbbce2345d
شکل 5: پوشش نانوکامپوزیتی Zn3(PO4)2 / MoS2 / MWCNT / nanographite / Na2SiO3 
روی ball bearing خودرو

نتیجه‌گیری

گسترش فناوری نانو دنیای جدیدی از مواد به نام نانوکامپوزیت‌ها را معرفی می‌کند. پوشش‌های نانوکامپوزیتی به دلیل حصول خواص ترکیبی و جدید از مواد متناسب با کاربردهای مختلف جایگاه ویژه‌ای در توسعه علم و فناوری پیدا کرده است، به طوریکه با ترکیب مواد مختلف با خواص گوناگون می‌توان محدوده وسیعی از کاربردها را برای این مواد متصور شد. 


منابـــع و مراجــــع

http://www.tebyan.net/newmobile.aspx?pid=191769

http://www.intlmag.org/magnesiumapps/automotive.cfm

F. C. Walsh, C. Ponce de Leon, A review of the electrodeposition of metal matrix composite coatings by inclusion of particles in a metal layer: an established and diversifying technology, Transactions of the IMF 2014 vol 92 no 2.

R. Gadow, F. Kern, A. Killinger, Manufacturing technologies for nanocomposite ceramic structural materials and coatings, Materials Science and Engineering B 148 (2008) 58–64. Winarto, Dedi Priadi, Nofrijon Sofyan, Martinus Adi Anggoro, WEAR RESISTANCE AND INTERLOCKING PROPERTIES OF AISI 5200 STEEL BALL BEARINGS COATED BY NANOCOMPOSITES, International Journal of Technology (2015) 3: 471-479

E. BEŁTOWSKA-LEHMAN, A. GÓRAL, P. INDYKA, ELECTRODEPOSITION AND CHARACTERIZATION OF Ni/Al2O3 NANOCOMPOSITE COATINGS, ARCHIVES OF METALLURGY AND MATERIALS, Volume 56 2011 Issue 4.

Hilla Friedman, Orly Eidelman, Yishay Feldman, Alexey Moshkovich, Vladislav Perfiliev, Lev Rapoport, Hagai Cohen, Alexander Yoffe, Reshef Tenne, Fabrication of self-lubricating cobalt coatings on metal surfaces, Nanotechnology 18 (2007) 115703 (8pp).