برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ تا ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
 • بازدید کل ۴,۸۱۹
 • بازدید این ماه ۲۰
 • بازدید امروز ۰
آمار آزمون مقاله
 • کل شرکت کنندگان ۱۰۲
 • قبول شدگان ۷۹
 • شرکت کنندگان یکتا ۶۵
 • میانگین درصد شرکت کنندگان ۷۱
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 2

نویسندگان
امتیاز کاربران

آشنایی با قوانین، موافقت‌نامه‌ها، معاهدات و ادارات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ثبت اختراع (5)

1- معاهدات و ادارات بین‌المللی ثبت اختراع
1-1- کنوانسیون پاریس
قبل از ایجاد کنوانسیون‌های بین‌المللی در زمینه مالکیت صنعتی، کسب حفاظت از حقوق مالکیت صنعتی در کشورهای مختلف به دلیل تنوع قوانین این کشورها مشکل بود. به علاوه تقاضانامه‌های پتنت باید تقریباً در زمان یکسانی در همه کشورها ارائه می‌شد زیرا در غیر این صورت انتشار تقاضانامه در یک کشور نوآوری اختراع را در کشورهای دیگر از بین می‌برد. مشکلات کاربردی از این قبیل یک اراده قوی برای فائق آمدن بر آن‌ها ایجاد کرد.
در سال 1883 یک کنفرانس دیپلماتیک در پاریس برگزار شد که پایان این کنفرانس تصویب نهایی و امضای کنوانسیون پاریس برای حفاظت از مالکیت صنعتی (Paris Convention for the Protection of Industrial Property) یا به طور خلاصه کنوانسیون پاریس را در پی داشت. این کنوانسیون در 7 ژوئیه سال 1884 میلادی به اجرا درآمد به طوری که از زمان امضای آن در سال 1883 تا به امروز، بارها مورد بازنگری و ویرایش قرارگرفته است. کنوانسیون پاریس توسط سازمان جهانی مالکیت فکری (World Intellectual Property Organization یا WIPO) مدیریت می‌شود. با توجه به اطلاعات وب سایت وایپو هم اکنون (اکتبر 2015) 176 کشور عضو کنوانسیون پاریس هستند (شکل 1). این کنوانسیون در برگیرنده اصول اساسی حفاظت از حقوق مالکیت فکری بود که هنوز هم معتبر است و تمام معاهدات بین‌المللی بعدی مبتنی بر این اصول هستند. مفاد کنوانسیون پاریس را می‌توان به چهار دسته اصلی از قواعد تقسیم کرد:
 • دسته اول قواعد مربوط به قانون ماهوی (substantive law) است که حق اساسی معروف به اصل رفتار ملی (national treatment) را در هر یک از کشورهای عضو تضمین می‌کند (این اصل بیان می‌کند که با اتباع خارجی در داخل یک کشور باید مانند شهروندان آن کشور برخورد شود).
 • دومین دسته قواعد، حق اساسی دیگری را تحت عنوان حق تقدم (right of priority) مقرر می‌کند.
 • دسته سوم قواعد در زمینه قوانین ماهوی است که یا دربرگیرنده قواعد ایجاد حقوق و تعهدات اشخاص حقیقی و حقوقی است یا قواعدی را شامل می‌شود که کشورهای عضو را ملزم می‎کند یا به آن‌ها اجازه می‌دهد بر طبق این قواعد قانون‌گذاری کنند.
 • دسته چهارم قواعد که شامل بندهای آخر کنوانسیون است به چارچوب اداری اجرای کنوانسیون می‌پردازد.

filereader.php?p1=main_45c48cce2e2d7fbde
شکل 1- کشورهای عضو کنوانسیون پاریس (به رنگ سبز) [52]

2-1- معاهده همکاری ثبت اختراع
معاهده همکاری ثبت اختراع (Patent Cooperation Treaty یا PCT) در سال 1970 میلادی در واشنگتن منعقد شد و در ژوئن سال 1978 به اجرا درآمد. هم اکنون (اکتبر 2015) 148 کشور عضو معاهده PCT هستند (شکل 2) به طوری که بنابر وب سایت وایپو، کشور جمهوری اسلامی ایران از بین این 148 کشور به عنوان آخرین کشور در چهارم جولای 2014 به عضویت این معاهده درآمد. این معاهده روشی را برای بررسی تقاضانامه‌های پتنت ارائه می‌دهد به طوری که بر اساس آن امکان کسب حفاظت از اختراعات به طور همزمان در تعداد زیادی کشور از طریق ارائه یک «تقاضانامه بین‌المللی» میسر می‌شود. این تقاضانامه توسط هر کسی که تبعه یا مقیم یکی از کشورهای عضو PCT است، ارائه شود. به طور کلی متقاضیان تبعه یا مقیم یکی از کشورهای عضو می‌توانند تقاضانامه را به اداره ملی ثبت اختراع آن کشور یا به دفتر بین‌المللی (International Bureau) وایپو در ژنو ارائه دهند. در صورتی که متقاضی تبعه یا مقیم کشوری عضو یکی از ادارات منطقه‌ای مانند کنوانسیون ثبت اختراع اروپا، پروتکل هراره در زمینه ثبت اختراعات و طرح‎های صنعتی، موافقت‌نامه اصلاح شده بنگوئی یا کنوانسیون ثبت اختراع اوراسیا باشد، می‌تواند تقاضانامه بین‌المللی را به ترتیب به ادارات منظقه‌ای EPO، ARIPO، OAPI یاEAPO نیز ارائه دهد.

filereader.php?p1=main_d3d9446802a442597
شکل 2- کشورهای عضو معاهده PCT (به رنگ آبی) [53]

پس از ارائه تقاضانامه بین‌المللی، موضوع اختراع این تقاضانامه مورد جستجو قرار می‌گیرد که به جستجوی بین‎المللی (international search) معروف است. این جستجو توسط یکی از ادارات ثبت اختراعی که توسط مجمع PCT (PCT Assembly) به عنوان مرجع جستجوی بین‌المللی (ISA) منصوب شده است، انجام می‎شود. نتایج جستجو در قالب یک «گزارش جستجوی بین‌المللی» منتشر می‌شود. این گزارش در حقیقت فهرستی از اسنادی است که قبلاً منتشر شده است که ممکن است قابلیت پتنت شدن اختراع ادعا شده در تقاضانامه بین‌المللی را تحت تأثیر قرار دهد. به طور همزمان مرجع ISA در مورد قابلیت پتنت شدن این اختراع، یک نظر مکتوب (written opinion) ارائه می‌دهد. گزارش جستجوی بین‌المللی و نظر مکتوب در مورد قابلیت پتنت شدن اختراع توسط ISA به متقاضی ابلاغ می‌شود به طوری که ممکن است متقاضی تصمیم بگیرد تقاضانامه خود را پس بگیرد، به ویژه اگر این گزارش یا نظر، امکان اعطای پتنت را بعید می‌داند.
در صورتی که تقاضانامه بین‌المللی توسط متقاضی پس گرفته نشود، این تقاضانامه به همراه گزارش جستجوی بین‌المللی توسط دفتر بین‌المللی وایپو منتشر می‌شود. به هر حال نظر مکتوب ارائه شده در مورد قابلیت پتنت شدن اختراع منتشر نمی‌شود. پس از این انتشار، متقاضی بررسی مقدماتی بین‌المللی را درخواست کند. این بررسی معادل ارزیابی ثانویه قابلیت پتنت شدن اختراع دوم است، به طوری که نوآروی، گام ابتکاری و کاربردپذیری صنعتی اختراع در نظر گرفته می‌شود. این ارزیابی فرصتی را برای متقاضی فراهم می‌کند تا ادعاهای اختراع خود را بر طبق مشاوره مرجع بررسی مقدماتی بین‌المللی (IPREA) اصلاح کند. در اغلب موارد، مرجع IPREA همان مرجع ISA است به طوری که مطابقت هر یک از ادعاهای تقاضانامه را با الزامات ثبت اختراع بیشتر بررسی می‌کند. به هر حال این ارزیابی الزام‌آور نیست و ادارات ملی ثبت اختراع می‎توانند قبل از اعطای پتنت ملی، مجدداً اختراع را بررسی کنند. در ظرف 30 یا 31 ماه از تاریخ تقدم، متقاضی باید در مورد کشورهایی که می‌خواهد اختراع وارد مرحله ملی (national phase) شود، تصمیم‌گیری کند. به عبارت دیگر باید با پرداخت هزینه‌های ملی مربوطه، در زمان مورد نیاز ترجمه تقاضانامه انجام شود و در صورت الزام قوانین ملی آن کشور، یک کارگزار ملی ثبت اختراع (national patent agent) تعیین شود تا به نمایندگی از متقاضی اقدامات لازم در کشور مربوطه انجام شود. در مرحله ملی، ادارات ملی یا منطقه‌ای ثبت اختراع، تقاضانامه بین‌المللی را (مانند تقاضانامه‌هایی که مستقیماً به صورت ملی یا منطقه‌ای ارائه شده است) بررسی می‌کنند. فرایند PCT برای متقاضی، ادارات ثبت اختراع و عموم مردم دارای مزایای متعددی است. برخی از این مزایا عبارتند:
 • متقاضی بر طبق روش PCT نسبت به سایر روش‎ها به مدت 18 ماه زمان بیشتری در اختیار دارد تا در مورد مطلوب بودن حفاظت از اختراع در کشورهای خارجی بیشتر تأمل کند، کارگزاران محلی ثبت اختراع را در هر یک از کشورهای خارجی تعیین کند، ترجمه‌های مورد نیاز را تهیه و هزینه‌های ملی را پرداخت کند. بر طبق فرایند PCT، در صورتی که تقاضانامه بین‌المللی در قالب تجویز شده توسط PCT تهیه شود و واجد الزامات شکلی (formal requirements) این معاهده باشد، در طی مرحله ملی، امکان رد تقاضانامه توسط ادارات ملی تعیین شده بر اساس ویژگی‎های رسمی و شکلی وجود ندارد. همچنین بر اساس گزارش جستجوی بین‌المللی یا نظر مکتوب ISA، متقاضی می‎تواند امکان ثبت اختراع خود را در مناطق یا کشورهای مورد نظر با احتمال منطقی ارزیابی کند. به علاوه در طی بررسی مقدماتی بین‌المللی، امکان اصلاح تقاضانامه بین‎المللی قبل از وارد شدن به مرحله ملی وجود دارد تا منافع متقاضی بیشتر لحاظ شود.
 • با در نظر گرفتن گزارش جستجوی بین‎المللی، نظر مکتوب و در صورت امکان گزارش بررسی مقدماتی بین‎المللی به همراه تقاضانامه بین‎المللی، کار جستجو و بررسی توسط ادارات ملی ثبت اختراع می‌تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد یا عملاً حذف شود.
 • با توجه به این که تقاضانامه بین‌المللی به همراه گزارش جستجوی بین‌المللی منتشر می‌شود، اشخاص ثالث در مورد امکان پتنت شدن اختراع ادعا شده بهتر می‌توانند تصمیم‌گیری کنند.
لازم به ذکر است کد دو حرفی معرف سازمان جهانی مالکیت فکری و دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت فکری بر طبق استاندارد وایپو به ترتیب WO و IB است به طوری که تقاضانامه‌های بین‌المللی ارائه شده تحت معاهده PCT با کد WO مشخص می‌شود.

3-1- موافقت‌نامه استراسبورگ
«موافقت‌نامه استراسبورگ در زمینه طبقه‌بندی بین‎المللی پتنت» (Strasbourg Agreement Concerning the International Patent Classification) در بیست و چهارم مارس سال 1971 امضا و در هفتم اکتبر 1975 به اجرا درآمد. هدف این موافقت‌نامه ایجاد یک سیستم مشترک با عنوان طبقه‎بندی بین‌المللی پتنت یا IPC جهت طبقه‌بندی پتنت‎ها، مدل‎های مصرفی و سایر مصادیق مالکیت صنعتی مشابه است. اعضای موافقت‌نامه استراسبورگ، «اتحادیه ویژه IPC) «Special Union of the IPC) را تشکیل می‌دهند به طوری که در ژوئیه 2013 میلادی 62 کشور عضو این اتحادیه بودند. به هر حال تعداد کشورهایی که از سیستم IPC جهت طبقه‌بندی پتنت استفاده می‌کنند بیش از تعداد اعضای موافقت‌نامه استراسبورگ است؛ سیستم IPC هم اکنون در بیش از 100 کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم IPC یک سیستم دارای سلسله مراتب برای طبقه‌بندی اختراعات است. بر اساس این سیستم، موضوعات مختلف فناوری به بخش‌ها، طبقات، طبقات فرعی و گروه‌ها تقسیم می‎شود که به دسته‌بندی و مشخص کردن اختراعات کمک می‌کند. در حقیقت این سیستم فناوری‌های مختلف را به 8 بخش، 20 زیر بخش، 130 طبقه، 639 طبقه فرعی و 71734 گروه (به ترتیب متشکل از 7402 گروه اصلی و 64332 گروه فرعی است) تقسیم می‌کند (نسخه IPC2015.01). هر یک از بخش‌ها، طبقات، طبقات فرعی، گروه‌ها و گروه‌های فرعی دارای یک عنوان و یک نماد و هر یک از زیربخش‌ها تنها دارای یک عنوان است. بر اساس موضوع فنی اختراع، نماد یا نمادهای حداقل طبقات فرعی تحت عنوان کد طبقه‌بندی بین‌المللی به اسناد پتنت توسط ادارات ثبت اختراع اختصاص داده می‌شود. بنابراین این سند با استفاده از سیستم IPC بر طبق موضوع خود قابل بازیابی خواهد بود. کمیته کارشناسان (Committee of Experts) با در نظر گرفتن این حقیقت که سیستم IPC وسیله‌ای برای طبقه‎بندی یکنواخت اسناد پتنت در سطح بین‌المللی است، بیان کرده‌اند که «هدف اصلی سیستم IPC ارائه یک ابزار جستجوی مؤثر برای بازیابی اسناد پتنت به وسیله ادارات مالکیت صنعتی و سایر کاربران در راستای ارزیابی نوآوری، گام ابتکاری و سودمندی تقاضانامه‌های پتنت است». لازم به ذکر است که کدهای طبقه‌بندی توسط ادارات ثبت اختراع منتشرکننده اسناد پتنت (تقاضانامه یا پتنت اعطا شده) به این اسناد اختصاص داده می‌شود.

4-1- معاهده بوداپست
«معاهده بوداپست در به رسمیت شناختن بین‎المللی سپرده‌گذاری میکروارگانیسم‎ها در راستای اهداف فرایند ثبت اختراع» (Budapest Treaty on the International Recognition of the Deposit of Microorganisms for the Purposes of Patent Procedure) یا به اختصار معاهده بوداپست که یک موافقت‌نامه ویژه تحت ماده 19 کنوانسیون پاریس است، در سال 1977 امضا و در سال 1980 به اجرا درآمد. با توجه به اطلاعات وب سایت وایپو هم اکنون (2015) 79 کشور عضو این معاهده هستند.
هنگام ارائه یک اختراع به اداره ثبت اختراع مورد نظر، افشا اختراع الزامی است که عموماً به رسمیت شناخته شده است. به طور معمول، یک اختراع با استفاده از توصیف مکتوب طوری افشا می‌شود که کاملاً دیگران از آن مطلع می‌شوند. به هر حال زمانی که اختراع در مورد یک میکروارگانیسم یا استفاده از یک میکروارگانیسمی است که در دسترس عموم نیست، چنین توصیفی الزاماً برای افشا کافی نیست. به همین دلیل در فرایند ثبت اختراع تعداد فزاینده‌ای از کشورها، علاوه بر ارائه توصیف مکتوب اختراع باید در یک مؤسسه تخصصی، یک نمونه از میکروارگانیسم سپرده شود. ادارات ثبت اختراع دارای امکانات مدیریت میکروارگانیسم‌ها (زنده نگه داشتن میکروارگانیسم‌ها نیازمند تخصص و تجهیزات ویژه است)، جلوگیری از آلودگی میکروارگانیسم‌ها و اجتناب از اثرات بهداشتی و زیست‌محیطی این میکروارگانیسم‌ها نیست. اگر هدف حفاظت از اختراع در چندین کشور باشد، روش پیچیده و پرهزینه سپرده‌گذاری میکروارگانیسم ممکن است در هر یک از این کشورها تکرار شود. بنابراین به منظور حذف یا کاهش چنین تکراری و به منظور یک بار سپرده‌گذاری به جای چندبار، معاهده بوداپست منعقد شد. ویژگی اصلی معاهده این است که در صورتی که ثبت اختراع در یکی از کشورهای عضو مستلزم سپردن میکروارگانیسم باشد، این کشور باید سپردن میکروارگانیسم به یک «مرجع سپرده‌گذاری بین‌المللی» (international depositary authority) را صرف نظر از این که این مرجع در داخل یا خارج قلمرو آن کشور باشد، به رسمیت بشناسد. به عبارت دیگر، یک بار سپردن میکروارگانیسم به یک مرجع بین‌المللی برای انجام فرایند ثبت اختراع در ادارات ملی ثبت اختراع همه کشورهای عضو و در ادارات منطقه‌ای (به طورمثال اداره ثبت اختراعات اروپا) که معاهده را پذیرفته‌اند، کافی است.

5-1- معاهده قانون ثبت اختراع
معاهده قانون ثبت اختراع (Patent Law Treaty یا PLT) در ژوئن سال 2000 میلادی تصویب و در آوریل سال 2005 به اجرا درآمد به طوری که هم اکنون (2015) 36 کشور عضو این معاهده هستند. این معاهده جهت هماهنگ کردن و افزایش کارایی الزامات رسمی (شکلی) مقرر شده توسط ادارات ملی یا منطقه‌ای ثبت اختراع برای تشکیل پرونده (ارائه تقاضانامه‌های ثبت اختراع ملی یا منطقه‌ای)، نگهداری پتنت‌ها و برخی الزامات اضافی مربوط به ابلاغیه‎ها و مکاتبات، نمایندگی یا ثبت و ضبط تغییرات انجام شده بر روی پتنت‌ها و تقاضانامه‌های پتنت ایجاد شده است. هماهنگ کردن فرایندهای ثبت اختراع در قوانین ملی می‌تواند به کسب آسان‌تر حفاظت از اختراع در سراسر جهان و کاهش هزینه‌های متقاضیان در طی این فرایندها منجر شود. همچنین این مسأله منجر به کاهش هزینه‌های اداری ادارات ثبت اختراع کشورهای صنعتی و کشورهای در حال توسعه می‌شود.
شایان ذکر است که 5 کنوانسیون یا معاهده بین‌المللی که تشریح شد، یعنی کنوانسیون پاریس، معاهده PCT، موافقت‌نامه استراسبورگ، معاهده بوداپست و معاهده PLT، به وسیله سازمان جهانی مالکیت فکری یا وایپو مدیریت می‌شود.

6-1- موافقت‌نامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری (موافقت‌نامه تریپس)
مذاکرات تجاری چند جانبه دور اروگوئه (Uruguay Round) در قالب موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت یا گات (General Agreement on Tariffs and Trade یا GATT) در تاریخ 15 دسامبر 1993 منعقد شد. سرانجام موافقت‌نامه ایجاد سازمان تجارت جهانی (WTO Agreement) در تاریخ 15 آوریل سال 1994 در مراکش تصویب شد. در این مذاکرات برای نخستین بار در قالب گات مباحث حقوق مالکیت فکری در تجارت بین‌المللی مطرح شد. نتیجه این مذاکرات، منجر به موافقت‌نامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری یا موافقت‌نامه تریپس (Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights یا TRIPS Agreement) به عنوان ضمیمه موافقت‌نامه WTO شد. موافقت‌نامه WTO از جمله موافقت‌نامه تریپس (که برای تمام اعضای WTO الزام‌آور است)، در اول ژانویه سال 1995 به مرحله اجرا درآمد و از این تاریخ سازمان تجارت جهانی کار خود را آغاز کرد. تاکنون (2015) 161 کشور به موافقت‌نامه تریپس پیوسته‌اند.
موافقت‌نامه تریپس کپی رایت و حقوق مرتبط، علائم تجاری، نشانه‌های جغرافیایی، طرح‎های صنعتی و پتنت‌ها از جمله حفاظت از گونه‌های جدید گیاهان؛ جانمایی مدارهای مجتمع و اطلاعات سری از جمله اسرار تجاری را پوشش می‌دهد. این موافقت‌نامه در رابطه با هر یک از مصادیق مالکیت فکری تحت پوشش، حداقل استانداردهای حفاظت را که هر یک از کشورهای عضو باید ایجاد کنند، مشخص کرده است. هر یک از عناصر اصلی حفاظت یعنی موضوعی که باید حفاظت شود، حقوقی که باید اعطا شود، استثنائات مجاز این حقوق و حداقل مدت زمان حفاظت تعریف شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های موافقت‌نامه رفتار ملی و عدم تبعیض بین اتباع داخلی و اتباع کشورهای خارجی است. این کار با ترکیب قواعد IPR کنوانسیون‌های مختلف از جمله کنوانسیون برن، کنوانسیون پاریس، کنوانسیون رم و معاهده واشنگتن در زمینه مالکیت فکری مدارهای مجتمع و ارائه آن به عنوان حداقل استانداردها انجام می‌شود. با توجه به موافقت‌نامه تریپس، زمینه‌های همکاری بین وایپو و سازمان تجارت جهانی افزایش یافته است. در سال 1995 بین WIPO و WTO موافقت‌نامه منعقد شد. این موافقت‌نامه که در سال 1996 به اجرا درآمد، یک مبنای قانونی برای همکاری بین وایپو و WTO در رابطه با اجرای موافقت‌نامه تریپس فراهم می‌کند. به عنوان مثال، این موافقت‌نامه امکان دسترسی به مجموعه قوانین و پایگاه داده‎های کامپیوتری وایپو توسط سازمان تجارت جهانی و اعضای آن، کمک‌های حقوقی فنی و همکاری‌های فنی و تبادل اطلاعات بین این سازمان‌ها را میسر می‌سازد.
 

منابـــع و مراجــــع

1. http://www.wipo.int

2. http://www.wipo.int/directory/en/urls.jsp

3. https://en.wikipedia.org/wiki

4. http://www.wipo.int/export/sites/www/standards/en/pdf/03-03-01.pdf

5. http://www.uspto.gov

6. https://www.linkedin.com/company/uspto

7. http://www.uspto.gov/about-us/performance-and-planning/uspto-annual-reports

8. http://www.uspto.gov/about/stratplan/ar/USPTOFY2014PAR.pdf

9. http://iripo.ssaa.ir

10. http://pellekan.ir

11. http://edu.nano.ir/index.php?actn=papers_view&id=279

12. http://www.wipo.int/wipolex/en/details.jsp?id=9451

13. https://www.epo.org/about-us/organisation.html

14. https://www.epo.org/about-us/annual-reports-statistics/annual-report/2013/statistics- trends/patent-filings.html

15. http://www.epo.org/about-us/annual-reports-statistics/annual-report/2014.html

16. http://www.epo.org/applying/basics.html

17. http://documents.epo.org/projects/babylon/eponet.nsf/0/63a9e7299c8e2feec12577 d8004beacd/$FILE/poster_grant_procedure_en.pdf

18. https://www.epo.org/applying/european.html

19. https://www.epo.org/about-us/office/activities.html

20. http://www.nature.com/nrd/journal/v2/n10/full/nrd1200.html

21. http://www.npi.int/

22. https://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Patent_Convention

23. http://www.eapo.org/en/

24. http://www.msp.ua/Eurasian_patent_procedure.htm

25. http://www.eapo.org/pdf/HowToGet_ENG_2009-1.pdf

26. http://www.eapo.org/en/documents/norm/convention_txt.html

27. http://www.eapo.org/en/feature.html

28. http://www.eapo.org/en/ea.html

29. http://www.eapo.org/en/publications/reports/report2015/history.html

30. http://www.aripo.org/

31. http://www.wipo.int/edocs/mdocs/pct/en/wipo_pct_nbo_09/wipo_pct_nbo_09_ www_121074.ppt

32. http://www.smitvanwyk.com/treaties/aripo.html

33. http://www.smitvanwyk.com/svwimages/OAPI.jpg

34. http://www.aripo.org/news-events-publications/news/item/69-aripo-protocol-for-the- protection-of-new-varieties-of-plants-adopted

35. http://www.aripo.org/about-aripo

36. http://www.aripo.org/about-aripo/legal-framework

37. http://www.aripo.org/about-aripo/membership-member-states

38. www.theindependent.co.zw/2013/01/25/aripo-administrative-and-functional-mandates/

39. http://afsta.org/wpcontent/uploads/2013/Proceedings/ARIPO%20THE%20STATUS%20OF%20DRAFT%20ARIPO%20PVP%20LEGAL%20FRAMEWORK.pdf

40. http://www.wikiwand.com/en/Organisation_Africaine_de_la_Propri%C3%A9t%C3%A9_Intellectuelle

41. http://www.oapi.int

42. http://www.spoor.com/home/Patents-_OAPI-629.html

43. http://www.adamsadams.com/index.php/africa/africaniplaw/oapi/

44. http://www.harakenzo.com/en/rising_nation/gcc.html

45. http://www.gccpo.org/conven/PatentRegulation.pdf

46. https://www.epo.org/searching/asian/faq.html

47. http://www.managingip.com/Article/3280919/Middle-East-All-you-need-to-know-about-IP-in-the-GCC.html

48. http://www.mondaq.com/x/96578/Patent/The+GCC+Patent+System

49. http://www.gccpo.org

50. http://documents.epo.org/projects/babylon/eponot.nsf/0/ACC47D321282A5D3C1257B5F004289B6/$File/8_intro_gcc_patent_system_alharbi_almuqhim_en.pdf

51. http://www.kadasa.com.sa/services/gcc-patent-office

52. http://www.tamimi.com/en/magazine/law-update/section-5/april-5/international-patent-filing- systems-pct-gcc-patents.html

53. https://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Convention_for_the_Protection_of_Industrial_Property

54. http://www.wipo.int/pct/en/pct_contracting_states.html