برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ تا ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
 • بازدید کل ۴,۸۲۱
 • بازدید این ماه ۳۶
 • بازدید امروز ۴
آمار آزمون مقاله
 • کل شرکت کنندگان ۱۶۲
 • قبول شدگان ۹۴
 • شرکت کنندگان یکتا ۸۵
 • میانگین درصد شرکت کنندگان ۵۵
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

تخصصی

نویسندگان
امتیاز کاربران

سیستم طبقه‌بندی مشترک پتنت، CPC

1- مقدمه
طبقه‌بندی مشترک پتنت CPC، سیستمی است که بطور مشترک توسط اداره ثبت اختراع اروپا و اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا جهت هماهنگ کردن سیستم‌های قبلی طبقه‌بندی پتنت، توسعه داده شده است. این سیستم در آغاز اساساً مبتنی بر سیستم طبقه‌بندی اروپا ECLA بود. البته ECLA هم نسخه‌ای ویژه و با جزئیات بیشتر از سیستم IPC بود. بنابراین سیستم CPC تمام ویژگی‌های سیستم IPC از قبیل سلسله مراتب، عناوین و قابلیت گسترش آن را حفظ کرد. بهرحال در حالیکه سیستم IPC دارای 70000 و سیستم ECLA دارای 130000 مکان طبقه‌بندی می‌باشد، سیستم CPC بیش از 250000 مکان طبقه‌بندی دارد که سبب می‌شود این سیستم بسیار دقیق باشد.
اداره EPO هم اکنون سیستم ELCA را با سیستم CPC جایگزین کرده است و اداره USPTO هر چند اسناد پتنت خود را هم با USPC و هم با CPC طبقه‌بندی می‌کند اما از سال 2015 تمام پتنت‌های خود را (بجز پتنت‌های گونه‌های گیاهی و طرح‌های صنعتی) بر طبق سیستم CPC طبقه‌بندی خواهد کرد. بهرحال هر دو اداره، طبقه‌بندی پتنت را بر اساس سیستم IPC همچنان ادامه خواهند داد.

2- تاریخچه
ادارات EPO و USPTO همکاری خود را با انتشار بیانیه مشترک در 25 اکتبر 2010 در زمینه توسعه یک سیستم جدید طبقه‌بندی پتنت آغاز کردند. در طی سال های 2011 و 2012، این ادارات به تلاش‌های مشترک خود ادامه دادند بطوریکه این کوشش‌ها منجر به ایجاد سیستم طبقه‌بندی مشترک پتنت CPC شد و در اکتبر 2012 در دسترس عموم قرار گرفت.
سیستم طبقه‌بندی مشترک پتنت از اول ژانویه 2013 بوسیله ادارات EPO و USPTO مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم به عنوان طرح رسمی طبقه‌بندی پتنت هر دو اداره، توسط اداره ثبت اختراع اروپا جایگزین سیستم ECLA شده است و قرار است تا سال 2015 به تدریج جایگزین USPC در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا شود.
در دوم ژوئن 2013، اداره دولتی مالکیت فکری چین (SIPO یا State Intellectual Property Office) و اداره ثبت اختراع اروپا به توافق رسیدند که اداره SIPO از اول ژانویه 2014 و بعد از دریافت آموزش‌های لازم از اداره EPO، طبقه‌بندی تقاضانامه‌های پتنت جدید را در برخی زمینه‌های فنی منتخب بر اساس سیستم CPC انجام دهد. همچنین بر اساس این توافق، اداره SIPO تلاش خواهد کرد تا تقاضانامه‌های پتنت جدید خود را در تمام زمینه‌های فنی از ژانویه 2016 بر طبق CPC طبقه‌بندی کند.
در پنجم ژوئن 2013، اداره USPTO و اداره مالکیت فکری کره (Korean Intellectual Property Office یا KIPO) آغاز طرح آزمایشی طبقه‌بندی برخی از اسناد پتنت اداره KIPO را براساس CPC اعلام کردند. این طرح نشانه نخستین گام بزرگ این اداره جهت طبقه‌بندی مجموعه پتنت خود بر اساس سیستم CPC می‌باشد.
در بیست و ششم سپتامبر 2013، ادارات EPO و خدمات مالکیت فکری روسیه Rospatent(Russian Federal Service for Intellectual Property)، در ارتباط با طبقه‌بندی اسناد پتنت موافقت‌نامه امضا کردند. بر طبق این موافقت‌نامه، از ژانویه 2016 اداره Rospatent، طبقه‌بندی اسناد پتنت در حال بررسی را بر اساس سیستم CPC آغاز خواهد کرد. همچنین این اداره از سال 2017 اسناد پتنتی را که قبلاً منتشر شده است بر اساس سیستم CPC طبقه‌بندی خواهد کرد.

3- ساختار سیستم CPC
سیستم CPC ساختاری مشابه با سیستم IPC دارد اما جهت بهبود جستجوی پتنت، دارای جزئیات بیشتری نسبت به IPC می‌باشد. به عبارت بهتر سیستم CPC توسعه سیستم IPC و سازگار با این سیستم (IPC-compliant) است و از اصطلاحات و اصول سیستم IPC (از قبیل سلسله مراتب آن) استفاده می‌کند. بهرحال چند تفاوت ساختاری بین این دو سیستم وجود دارد:
 • سیستم CPC زیرمجموعه‌ها و گروه‌های فرعی بسیار بیشتری نسبت به IPC دارد. در شکل 1 این مسئله به تصویر کشیده شده است. نماد این گروه‌های فرعی با نماد گروه‌های IPC شروع می‌شود اما دارای ترکیب ارقام بیشتر می‌باشد.
 • برخی از گروه های IPC در سیستم CPC استفاده نمی‌شود. بنابراین این گروه‌های IPC در ساختار CPC وجود ندارد.

 
filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820
شکل 1- ارتباط زیرمجموعه‌های IPC و CPC

سیستم طبقه‌بندی CPC همانند IPC دارای بخش‌ها، طبقات، طبقات فرعی، گروه‌ها و گروه‌های فرعی می‌باشد. در شکل 2 و 3 ساختار دارای سلسله مراتب CPC نشان داده شده است. در شکل 2 تعداد طبقات و طبقات فرعی مربوط به نسخه 2015.07 می باشد.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
شکل 2- ساختار سلسله مراتبی سیستم CPC

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2
شکل 3- اجزای دارای سلسله مراتب سیستم [CPC [7

در سیستم CPC هم مشابه با سیستم IPC، «اطلاعات اختراع» (Invention Information) و «اطلاعات اضافی» (Additional Information) طبقه‌بندی می‌شود. ترکیب کدهای طبقه‌بندی مربوط به این دو نوع اطلاعات سبب می‌شود که کار جستجوی پتنت هدفمندتر و موثرتر شود:
 • در سیستم CPC به کدهای طبقه‌بندی (بخش‌های A تا H)، پیکره اصلی (Main trunk) طرح CPC گفته می‌شود که شامل حدود 160000 کد طبقه‌بندی می‌باشد. این کدها برای طبقه‌بندی هر دو نوع «اطلاعات اختراع» و «اطلاعات اضافی» بکار می‌رود. متن‌های اضافه شده در سیستم CPC به سیستم IPC، در داخل علامت آکولاد {} و با رنگ سبز مشخص می‌شود.
 • همچنین طرح CPC در برگیرنده حدود 82000 کد نمایه‌سازی است. کدهای نمایه‌سازی که «کدهای 2000» (2000 codes یا2000 series ) هم نامیده می‌شود (به دلیل وجود عدد 2000 به بالاتر در نماد آنها مثلاً G02F 2001/0113) تنها جهت طبقه‌بندی «اطلاعات اضافی» بکار می‌رود.
 • بخش Y سیستم CPC که شامل 3 طبقه، 6 طبقه فرعی و در کل شامل حدود 7300 کد می‌باشد تنها جهت طبقه‌بندی «اطلاعات اضافی» بکار می‌رود.
سیستم طبقه‌بندی مشترک پتنت، دارای 9 بخش می‌باشد که با حروف انگلیسی A تا H و Y نشان داده می‌شود. این بخش‌ها خود به زیرمجموعه‌های شامل طبقات، طبقات فرعی، گروه‌ها و گروه‌های فرعی تقسیم می‌گردد بطوریکه حدوداً 250000 مکان طبقه‌بندی در این سیستم وجود دارد که در مقایسه با IPC با حدود 70000 مکان طبقه‌بندی، چند برابر می‌باشد. همچنین این سیستم با ظهور زمینه‌های جدید فنی بصورت پیوسته در حال گسترش است.

جدول 1- نماد و عنوان بخش‌های سیستم CPC ]8]
HUMAN NECESSITIES A
CHEMISTRY; METALLURGY B
CHEMISTRY; METALLURGY C
TEXTILES; PAPER D
FIXED CONSTRUCTIONS E
MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING ENGINES OR PUMPS F
PHYSICS G
ELECTRICITY H
GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-
SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL
SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
Y

در جدول 1 نماد و عنوان بخش‌های سیستم طبقه‌بندی مشترک پتنت نشان داده شده است. همانطور که در این جدول مشخص است در مقایسه با سیستم IPC، سیستم CPC دارای یک بخش اضافی به نام Y مربوط به فناوری‌های ویژه دارای منافع عمومی خاص مانند انرژی‌های تجدیدپذیر و شبکه‌های هوشمند می‌باشد.

4-تعاریف سیستم CPC
طرح CPC با مجموعه‌ای از «تعاریف» (Definitions) همراه است. بطوریکه تقریباً تمام طبقات فرعی (626 مورد از طبقات فرعی بجز طبقات فرعی نمایه‌سازی) و گروه‌های اصلی دارای «تعریف» هستند. این «تعاریف» اسنادی هستند که مطابق اصول کلی «تعاریف IPC»، جهت واضح‌تر کردن موضوع مکان‌های طبقه‌بندی فراهم شده است. در سیستم CPC همانند سیستم IPC، «تعاریف» از 8 بخش تشکیل شده است. در شکل 4، بخشی از تعریف مربوط به کد A01B نشان داده شده است. به عنوان مثال، در پایگاه داده Espacenet با کلیک بر روی آیکن در سمت راست کد هر طبقه فرعی، طرح مربوط به آن طبقه فرعی شامل گروه‌های اصلی و فرعی باز می‌شود بطوریکه می‌توان آن را بصورت PDF دانلود کرد. همچنین با کلیک بر روی آیکن در سمت راست کد هر طبقه فرعی، تعریف مربوط به آن باز می‌شود.

5- ویرایش سیستم CPC
فرایند بازنگری سیستم CPC مشابه با سیستم IPC می‌باشد. بهرحال سیستم IPC سالانه ویرایش می‌شود اما سیستم CPC بصورت ماهانه مورد بازنگری قرار می‌گیرد. تغییرات انجام شده بر روی این سیستم در وب‌سایت‌های رسمی که در بخش بعدی بیان شده‌اند، منتشر می‌شود.

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9
شکل 4- بخشی از «تعریف» کد A01B در سیستم[ CPC [9

6- دسترسی به طرح CPC
جهت دسترسی به طرح CPC و تعاریف آن می‌توان به وب‌سایت‌های زیر مراجعه کرد:
1- آدرس وب‌سایت رسمی سیستم CPC که یک سایت اطلاع‌رسانی دوجانبه ادارات EPO و USPTO می‌باشد بصورت زیر است:
یا
www.cpcinfo.org
در این سایت، طرح طبقه‌بندی مشترک پتنت و بازنگری‌های مربوط به آن، امکان جستجوی این سیستم بر مبنای کلیدواژه‌ها یا کدهای طبقه‌بندی، امکان تبدیل کدهای ECLA به CPC یا تبدیل کدهای CPC به IPC، آموزش CPC و سایر امکانات فراهم شده است.
2- در وب سایت USPTO به آدرس زیر، طرح طبقه‌بندی مشترک پتنت CPC موجود است:
در این سایت می‌توان کد‌های سیستم CPC را جستجو یا کدهای USPC را به CPC تبدیل کرد.
3- همچنین در وب‌سایت زیر، علاوه بر طرح CPC، امکان جستجو بر اساس کلیدواژه‌ها و کدهای CPC فراهم شده است.
worldwide.espacenet.com/classification
4- در وب‌سایت وایپو برای انتشار طرح IPC، می‌توان با تیک زدن گزینه Show CPC/FI در سمت راست این سایت بطور محدود برخی از کدهای اضافی را که در سیستم‌های CPC یا FI نسبت به سیستم IPC وجود دارد مشاهده کرد:

7- طبقه‌بندی اسناد پتنت نانو فناوری
نانوفناوری تقریباً در همه زمینه‌های علمی و مهندسی می‌تواند نقش داشته باشد. این فناوری همچنانکه به زیست فناوری و فیزیک مرتبط است با مهندسی برق و مکانیک یا علم مواد نیز ارتباط دارد. این ماهیت بین رشته‌ای نانوفناوری بدین معنا است که هر کسی که به متون نانوفناوری و بویژه اسناد پتنت علاقه‌مند است تلاش می‌کند تا آنها را از طریق پایگاه داده‌های موجود بازیابی کند. لذا اداره EPO طبقه فرعی Y01N را برای طبقه‌بندی اسناد پتنت نانوفناوری در سیستم CPC از سال‌های قبل در نظر گرفته بود.
اخیراً تمام ادارات ثبت اختراع در جهان طبقه‌بندی یکنواخت نانوفناوری را در سیستم IPC آغاز کرده‌اند. جهت انجام این کار، کد جدید B82Y در سیستم IPC در اول ژانویه 2011 ایجاد شد بطوریکه این کد جدید مبتنی بر کد Y01N می‌باشد که قبلاً توسط اداره EPO جهت طبقه‌بندی اسناد پتنت نانوفناوری مورد استفاده قرار می‌گرفت. اداره EPO در پایگاه داده خود، تمام اسناد پتنت نانوفناوری را از مکان Y01N به B82Y جابجا کرده است.
کد B82Y که هم اکنون بخشی از سیستم IPC و CPC می‌باشد بازیابی اسناد پتنت مربوط به این فناوری مهم را آسان‌تر می‌سازد. طبقه‌بندی اسناد پتنت نانوفناروی به شیوه قبلی یعنی طبقه‌بندی براساس فناوری خاصی که نانوفناوری به آن مربوط می‌شد سبب پخش این اسناد در طبقات مختلف می‌گردید. اما با معرفی طبقه فرعی جدید B82Y، تمام اسناد پتنت مربوط به نانوفناوری در یک طبقه فرعی طبقه‌بندی خواهد شد.
طبقه فرعی B82Y به 9 گروه اصلی تقسیم می‌شود بطوریکه 8 مورد از این گروه‌های اصلی به زمینه خاصی از نانوفناوری مربوط است. در جدول 2 و 3، طبقه فرعی B82Y بصورت کامل همراه با یادداشت‌ها به ترتیب در سیستم IPC و سیستم CPC نشان داده شده است.

جدول 2- طرح طبقه فرعی B82Y در سیستم IPC

B82               NANO-TECHNOLOGY [7]

                                                                                                                                                

                      Note(s)

                      In this class, the following terms are used with the meaning indicated:

         “nano-size" or "nano-scale" relate to a controlled geometrical size below

100 nanometres (nm) in one or more dimensions; [2011.01]

         “nano-structure” means an entity having at least one nano-sized functional

component that makes physical, chemical or biological properties or effects

available, which are uniquely attributable to the nano-scale.   [2011.01]

 

B82Y             SPECIFIC USES OR APPLICATIONS OF NANO-STRUCTURES;

MEASUREMENT OR ANALYSIS OF

                    NANO-STRUCTURES; MANUFACTURE OR TREATMENT OF

 NANO-STRUCTURES [2011.01]

 

                      Note(s)

1.        This subclass covers applications and aspects of nano-structures which are

produced by any method, and

                               is not restricted to those that are formed by manipulation of individual atoms

 or molecules. [2011.01]

                                                                                                                                                                                                                        

the meaning of the terms

                               "nano-size", "nano-scale" and "nano-structure" in this subclass. [2011.01]

 

3.        This subclass is intended to enable a comprehensive search of subject matter

 related to nano-structures

                               by combination of classification s of this subclass with classification

s from other                  

                               subclasses. Therefore this  subclass covers aspects of nano-structures that

 might also be entirely or  

                               partially covered elsewhere in the IPC. [2011.01]

 

4.        This subclass is for secondary classification, i.e. obligatory supplementary

 classification of subject                

                               matter already classified as such in other classification places, e.g. : [2011.01]

                                B82B                Nanostructures formed by individual manipulation of atoms,

 molecules, or limited

                                                         collections of atoms or molecules as discrete units; manufacture

 or treatment thereof

                                A61K 9/51      Nano - capsules for medicinal preparations

                                B05D 1/20      Langmuir-Blodgett films

                                C01B 31/02    Carbon nano-structures, e.g. bucky-balls, nanotubes, nanocoils,

nano-doughnuts or nano-

                                                         onions G01Q Scanning probe techniques

                                G02F 1/017    Optical quantum wells or boxes

                                H01F 10/32    Nano-structured thin magnetic films

                                H01F 41/30    Molecular beam epitaxy [MBE]

                                H01L 29/775  Quantum wire FETs

 

5.        The classification s of this subclass are not listed first when assigned to

 patent documents.

                               [2011.01]

 

6.        In this subclass, multi-aspects classification is applied, so that aspects of

subject matter that are covered

                               by more than one of its groups should be classified in each of those groups. [2011.01]

                                                                                                                                                                                                                                  

B82Y 5/00    Nano-biotechnology or nano-medicine, e.g. protein engineering or drug delivery [2011.01]

B82Y 10/00  Nano-technology for information processing, storage or transmission, e.g. quantum computing or single

                       electron logic [2011.01]

B82Y 15/00  Nano-technology for interacting, sensing or actuating, e.g. quantum dots as markers in protein assays or

                        molecular motors [2011.01]

B82Y 20/00  Nano-optics, e.g. quantum optics or photonic crystals [2011.01]

B82Y 25/00  Nano-magnetism, e.g. magnetoimpedance, anisotropic magnetoresistance, giant magnetoresistance or

                       tunneling magnetoresistance [2011.01]

B82Y 30/00  Nano-technology for materials or surface science, e.g. nano-composites [2011.01]

B82Y 35/00  Methods or apparatus for measurement or analysis of nano-structures [2011.01]

B82Y 40/00  Manufacture or treatment of nano-structures [2011.01]

B82Y 99/00  Subject matter not provided for in other groups of this subclass [2011.01]

 

 

B82Y             SPECIFIC USES OR APPLICATIONS OF NANO-STRUCTURES; MEASUREMENT OR ANALYSIS OF NANO-

                       STRUCTURES; MANUFACTURE OR TREATMENT OF NANO-STRUCTURES

                                                                                                                                                                                                                                    

                      NOTE

-

                              This subclass covers applications and aspects of nano-structures which are produced by any method, and

                              is not restricted to those that are formed by manipulation of individual atoms or molecules.

                                                                                                                                                                                                  

                              Attention is drawn to the Note following the title of class B82, which defines the meaning of the terms

                              "nano-size", "nano-scale" and "nano-structure" in this subclass.

 

                              This subclass is intended to enable a comprehensive search of subject matter related to nano-structures

                              by combination of classification s of this subclass with classification s from other 

                              subclasses. Therefore this  subclass covers aspects of nano-structures that might also be entirely or   

                              partially covered elsewhere in the IPC.

 

                              This subclass is for secondary classification, i.e. obligatory supplementary classification of subject matter

                              already classified as such in other classification places, e.g. :

                              B82B                Nanostructures formed by individual manipulation of atoms, molecules, or limited

                                                       collections of atoms or molecules as discrete units; manufacture or treatment thereof

                              A61K 9/51      Nano - capsules for medicinal preparations

                              B05D 1/20      Langmuir-Blodgett films

                              C01B 31/02    Carbon nano-structures, e.g. bucky-balls, nanotubes, nanocoils, nano-doughnuts or nano-

                                                       onions G01Q Scanning probe techniques

                              G02F 1/017    Optical quantum wells or boxes

                              H01F 10/32    Nano-structured thin magnetic films

                              H01F 41/30    Molecular beam epitaxy [MBE]

                              H01L 29/775  Quantum wire FETs

 

                              The classification s of this subclass are not listed first when assigned to patent documents.

                                                                                                                                                                                                                          

                              In this subclass, multi-aspects classification is applied, so that aspects of subject matter that are covered

                              by more than one of its groups should be classified in each of those groups.

 

B82Y 5/00    Nano-biotechnology or nano-medicine, e.g. protein engineering or drug delivery

B82Y 10/00  Nano-technology for information processing, storage or transmission, e.g. quantum computing or single

                       electron logic

B82Y 15/00  Nano-technology for interacting, sensing or actuating, e.g. quantum dots as markers in protein assays or

                        molecular motors

B82Y 20/00  Nano-optics, e.g. quantum optics or photonic crystals

B82Y 25/00  Nano-magnetism, e.g. magnetoimpedance, anisotropic magnetoresistance, giant magnetoresistance or

                       tunneling magnetoresistance

B82Y 30/00  Nano-technology for materials or surface science, e.g. nano-composites

B82Y 35/00  Methods or apparatus for measurement or analysis of nano-structures

B82Y 40/00  Manufacture or treatment of nano-structures

B82Y 99/00  Subject matter not provided for in other groups of this subclass