برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ تا ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۹,۸۵۵
  • بازدید این ماه ۲۶
  • بازدید امروز ۶
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۱۳۸
  • قبول شدگان ۹۴
  • شرکت کنندگان یکتا ۷۸
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۶۳
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 1

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

کاربرد فناوری نانو در رنگرزی منسوجات – جلسه اول

رنگرزی یکی از مراحل مهم در تولید منسوجات است و به علت این که روی انتخاب خریدار در دید اول اثر زیادی دارد، تلاش‏‌های زیادی برای بهبود رنگرزی‏‎های منسوجات مختلف انجام شده است. برخی از تلاش‏‎های صورت گرفته بر این سعی داشته‏‎اند که جذب رنگزا و ثبات‏‎های رنگی منسوجات رنگرزی شده را افزایش دهند. فناوری نانو نیز به علت ویژگی‏‎های منحصر به فرد، کاربرد زیادی در رنگرزی پیدا کرده است. استفاده از نانوموادی نظیر دندریمرها، سیکلودکسترین‏‎ها، نانوکلی، کیتوسان، نانوذرات فلزی و فناوری پلاسما تنها گوشه‏‎ای از کاربردهای فناوری نانو در این شاخه از علم است که در این مقاله به بحث و بررسی در این زمینه پرداخته می‏‌شود.

1- چگونه رنگ بر روی الیاف دیده می‏‌شود؟
تاکنون به این فکر کرده‏‎اید که یک روز دنیا بی‎رنگ و فقط سیاه و سفید باشد؟ درست است، حتی فکر کردن به این موضوع هم دشوار است. به همین دلیل، انسان‏ از روزگاران قدیم به دنبال تولید اجسام رنگی بوده است. رنگ یک حس تجربی انسان است، که طبیعت باعث ایجاد این نمایش از رنگ می‏‎شود. ما برای کاربردهای متفاوتی نظیر لباس، نقاشی، غذا، روشنایی، کاغذ، مواد آرایشی و حتی برای شناسایی مواد از رنگ استفاده استفاده می‏‎کنیم. با وجود آشنایی ما با رنگ، هنوز هیچ جواب ساده‏‎ای برای این سؤال که "رنگ چیست و چگونه آن را می‏‎بینیم؟" داده نشده است. سه مرحله برای دیده شدن رنگ وجود دارد که البته هر کدام از این مراحل پیچیدگی‏‎های خود را دارد:

• جذب نور رنگی وارد شده به چشم توسط سلول‏‎های حساس در رتینا
• انتقال پیام‏‎های عصبی از رتینا به مغز
• تفسیر پیام‏‎های عصبی دریافت شده در مغز

filereader.php?p1=main_1f289cd1a244a837b 

شکل 1 - ساختمان چشم انسان

 

برای درک رنگ بهتر است با ماهیت نور آشنا شویم. نور حالتی از انرژی است که با سرعت زیاد به حالت امواج الکترومغناطیس حرکت می‏‎کند. امواج الکترومغناطیس با دو پارامتر طول موج و فرکانس نشان داده می‏‎شوند. نور سفید شامل امواج الکترومغناطیس در محدوده 400 تا 700 نانومتر است؛ هنگامی که جسمی قسمتی از این امواج را جذب می‏‎کند، جسم رنگی دیده می‏‎شود [1].

 

filereader.php?p1=main_2a0270f3b3a57f49c

شکل 2 - نحوه جذب و بازتاب نور توسط اجسام رنگی [1]

 

2- رنگ چگونه روی پارچه جذب می‏‎شود؟

ماده رنگی باعث رنگی شدن اجسام می‏‎شود. رنگزا (Dye) باید محلول در آب باشد و علاوه بر آن باید دارای تمایل ذاتی به منسوج باشد تا از محلول آبی روی منسوج جذب شود. ولی رنگدانه (Pigment) از ذراتی که نامحلول در آب هستند، تشکیل شده است و هیچ تمایلی به منسوجات ندارند، چون به دلیل ساختار شیمایی بزرگ، آن‏‎ها به داخل الیاف نفوذ نکرده و تنها در سطح باقی می‏‎مانند. دسته‎بندی رنگزاها به دو صورت انجام می‏‎شود، بر اساس کاربرد و ساختار شیمیایی، که خلاصه‏‎ای از آن در جدول 1 آورده شده است [2].

 

جدول 1 - دسته‎بندی رنگزاها [2]

بر اساس کاربرد

بر اساس ساختار شیمیایی

اسیدی

آزو

آزوییک

آنتراکینونی

بازیک

هتروسیکلی

مستقیم

ایندیگو

دیسپرس

نیترو

دندانه‏‎ای

فتالوسیانین

رنگدانه

پلی متین

ری‎اکتیو

استیلبن

گوگردی

سولفور

خمی

تری فنیل متان


filereader.php?p1=main_c0069d16731c2d1ee

شکل 3 - مصرف سالیانه رنگزاهای مختلف برای الیاف مختلف [1]

 

رنگرزی یعنی چه؟ آیا رنگرزی یک فرآیند ساده است که تنها با قرار دادن منسوج در محلول رنگزا انجام می‏‌شود؟ در جواب به این سؤال باید گفت که، رنگرزی یک فرآیند شیمیایی است که در آن رنگزا به دلیل تمایل ذاتی در سطح الیاف جذب و سپس به درون الیاف نفوذ می‏‌کنند. بنابراین مکانیزم‏‎های نگه‏داری رنگ توسط لیف بسیار حایز اهمیت است. مکانیزم‏‌های متعددی برای نگه‏داری رنگ توسط لیف وجود دارد که عمده‏‎ترین آن‏‌ها عبارت‏ند از روش تشکیل محلول جامد، نامحلول‏ کردن که با نیروهای فیزیکی در ارتباطند و اتصالات هیدرژنی، اتصالات نمکی و اتصالات کووالانس که بر اساس نیروهای شیمیایی استوارند [3].
تشکیل محلول جامد: الیاف مصنوعی را می­‎توان از طریق رنگزاهای دیسپرس، رنگرزی کرد. لیف در دیسپرسیونی از رنگزاهای دیسپرس و آب حرارت داده می‎­شود. با این عمل رنگ دیسپرس از حالت دیسپرسیون در آب خارج شده و به یک محلول جامد در داخل لیف تبدیل می­‌شود. در این حالت، کوچک بودن ساختمان مولکولی رنگ جهت نفوذ به داخل لیف کاملاً ضروری است. الیاف پلی‌­استر و استات­‌سلولز تقریباً با این مکانیزم قابل رنگرزی هستند [3].

غیرمحلول کردن: در این روش که عمدتاً برای الیاف سلولزی صورت می­‎پذیرد، رنگرزی بر اساس تشکیل رنگزای غیرقابل حل در آب صورت می‌گیرد. اساس فرآیند رنگرزی با رنگزاهای آزوییک، خمی و گوگردی با چنین فرآیندی قابل توجیه است. با استفاده از این روش، ثبات شستشوی بسیار خوبی می­‎توان به دست آورد [3].

اتصال نمکی: در این اتصال نیروهای یونی ایجاد می‏‎شوند. به عنوان مثال، اتصال گروه­‎های آمینه در پشم با رنگزاهای اسیدی، که دارای گروه­‎های سولفونه هستند، با تشکیل اتصالات نمکی همراه است. به همین روش می‎توان نایلون را توسط رنگزاهای آنیونیک و اکریلیک را با رنگزاهای کاتیونیک رنگرزی کرد [3].

اتصال هیدروژنی: رنگرزی پنبه توسط رنگزاهای مستقیم عمدتاً بر اساس اتصال هیدرژنی است. رنگزاهای مستقیم دارای مولکول­‎های صفحه­‎ای و خطی مستقیم بوده، بنابراین رنگرزی براساس تشکیل اتصال هیدرژنی بین رنگ و لیف صورت خواهد پذیرفت. بدیهی است که تعداد زیادی از این اتصالات مورد نیاز است که فرآیند سودمند واقع شود [3].

اتصالات کووالانس: در این حالت ماده رنگزا توسط پیوندهای کووالانسی توسط لیف نگه­داری می­‎شوند. این ایده که بتوان سلولز را با رنگزاهایی که ثبات شستشویی بالایی داشته باشند، رنگرزی کرد منجر به عرضه رنگزاهای راکتیو گردید. این رنگ‎­ها در مولکول خود قسمت­‌هایی دارند که قادرند تحت شرایط خاصی با گروه­‎هایی خاص از لیف ترکیب شده و اتصالات کووالانس ایجاد کنند. به دلیل این که اتصالات کووالانس، رنگزا را به لیف متصل می­‎کند، لذا ثبات شستشویی عالی از آن می­‌توان انتظار داشت [3].

نیروهای واندروالس: دیده شده که دو مولکول­ که از نظر سایر برهم‌کنش‏‎ها، بر روی یکدیگر بی اثرند، توسط نیروهای واندروالس به طریقی یکدیگر را جذب می­‎کنند که انرژی جاذبه با توان فاصله بین آن‌­ها کاهش یابد. برای رنگ­‎های مستقیم، ساختمان مسطح مولکول­ رنگ و سطح داخلی سلولز برای ایجاد چنین پیوندی مساعد است [3].

 

جدول 2 - مکانیزم‏‎های رنگرزی برخی از الیاف [3]

الیاف

رنگزا

مکانیزم

الیاف سلولزی

(پنبه، کتان، ویسکوز)

مستقیم

پیوند هیدروژنی

ری‌‏اکتیو

پیوند کووالانسی

خمی

غیرمحلول کردن

گوگردی

غیرمحلول کردن

آزوئیکی

غیرمحلول کردن

الیاف پروتئینی

(پشم و ابریشم)

اسیدی

پیوند نمکی

دندانه‎ای

پیوند کووالانسی

ری‏‎اکتیو

پیوند کووالانسی

نایلون

اسیدی

پیوند نمکی

ری‏اکتیو

پیوند کووالانسی

پلی‏استر و استات سلولز

دیسپرس

تشکیل محلول جامد

اکریلیک

بازیک

پیوند نمکی

 

3- چرا از فناوری نانو برای رنگرزی منسوجات استفاده کنیم؟
در قسمت گذشته به بیان مکانیزم‏‎های رنگرزی اشاره شد و گفته شد که در رنگرزی به دنبال این هستیم که رنگ بر روی الیاف باقی مانده و طی عملیات شستشو از روی کالا جدا نشود، به این ویژگی رنگرزی ثبات شستشویی می‏‎گویند. علاوه بر ثبات شستشویی، ثبات‏‎های مهم دیگری نیز هستند که بر اساس کاربرد اهمیت پیدا می‏‌کنند. برای مثال یک پرده را در نظر بگیرید، شما از پرده چه انتظاری دارید؟ می‏‎خواهید از ورود نور به خانه جلوگیری کنید. همین نور به طور آهسته باعث تحلیل رنگ و رنگ پریدگی پرده خواهد شد. لذا یکی از ثبات‏‎های مهم در رنگرزی پرده‏‎ها ثبات نوری آن است. یک مثال دیگر، پارچه‏‎های استفاده شده در روکش صندلی خودروها را فرض کنید؛ روزی چندین بار به علت نشستن و برخواستن ساییده می‏‎شوند، اگر رنگرزی ما ثبات سایشی کمی داشته باشد، رنگرزی خوب نبوده و پس از مدتی کیفیت رنگ پارچه از بین خواهد رفت. از دیگر ثبات‏‎ها می‏‎توان به ثبات حرارتی و ثبات سایشی و ... اشاره کرد. فقط این ثبات‏‎ها نیستند که رنگرزی را دچار چالش می‏‎کنند بلکه برخی الیاف رنگ‎پذیری ضعیفی از خود نشان می‏‎دهند و نمی‏‎توان آن‏‎ها را با روش‏‎های معمول رنگرزی کرد، یکی از این الیاف پلی پروپیلن است؛ این الیاف تنها به روش مستربچ (مخلوط کردن رنگدانه و مذاب پلیمری) قابل رنگی کردن هستند. علاوه بر این، الیاف نایلون به علت محدودیت گروه‏‎های انتهایی تا مقدار خاصی رنگ را جذب می‏‎کنند و به دست آوردن عمق‏‎های عمیق توسط این الیاف دشوار است [4].
به دلایلی که در قسمت‏ گذشته اشاره شد، استفاده از فناوری نانو می‏‎تواند نقش مهمی در فرآیند رنگرزی الیاف داشده باشد. از ویژگی‏‎های مواد نانو می‏‎توان به نسبت سطح به حجم زیاد و همچنین گروه‏‎های عاملی فراوان برای جذب مواد رنگزا اشاره کرد نظیر دندریمرها، سیکلودکسترین‎‏ها، نانو کلی، کیتوسان، پلاسما و نانوذرات فلزی که به صورت خلاصه به آن‎‏ها اشاره خواهد شد [4].

سیکلودکسترین‎‏ها: همان‎گونه که در مقاله آموزشی نانوپوشش‏‎ها در نساجی اشاره شد، سیکلودکسترین‏‎ها یکی از پرکاربردترین مواد نانو در نساجی هستند که به سه دسته آلفا، بتا و گاما سیکلودکسترین تقسیم‎بندی می‏‎شوند. این مواد دارای دو قسمت آب‎دوست و غیرآب‎دوست هستند، لذا این مناطق مکان‏‎های خوبی برای جذب مواد رنگزا با مکانیزم‏‎های ایجاد پیوندهای هیدروژنی یا تشکیل محلول جامد هستند. از این مواد برای اصلاح سطحی پارچه‎‏های پنبه‏‎ای، پلی استری، پشمی، پلی پروپیلنی و ... استفاده شده است که در همه موارد باعث افزایش جذب رنگزا توسط پارچه و افزایش ثبات شستشویی شده و در برخی موارد گزارش شده که ثبات سایشی منسوجات رنگ شده نیز افزایش یافته است [7-5].

دندریمرها: دندریمرها دسته­‎ای از پلیمرهای پرشاخه بوده که دارای تعداد زیادی گروه جانبی هستند. پلی ­پروپیلن ­ایمین و پلی­ آمیدوآمین دو دندریمر­ پرکاربرد هستند که گروه انتهایی آمین دارند. نحوه اتصال این مواد به منسوجات در مقاله نانوپوشش‏‎ها در نساجی آورده شده است. وجود گروه‏‎های انتهایی زیاد باعث شده این مواد کاربرد زیادی در اصلاح پارچه‏‎های نایلونی داشته باشند. از سوی دیگر این مواد بر روی پارچه‏‎های پنبه‏‎ای، پشمی و ... استفاده می‏‎شود تا علاوه بر بهبود رنگرزی، از خواص منحصر به فرد ضدمیکروبی این مواد استفاده شود [8،9].

نانوکِلی: کِلی به طور معمول دارای ساختار سیلیکات آلومینیوم آبدار است و ساختار لایه­‎ای دارد، این ذرات دارای ابعاد کوچکی هستند. از این نانومواد به منظور اصلاح الیاف مصنوعی غیرقابل رنگرزی همانند پلی پروپیلن استفاده می‏‎شود. از این نانوذرات به دو صورت استفاده می‏‎شوند، یا در سطح الیاف به عنوان یک نانوپوشش استفاده می‏‎شود که به علت تمایل رنگزا به نانوذرات، جذب رنگزا از طریق پیوندهای هیدروژنی بیشتر شده و رنگزای بیشتری روی پارچه جذب می‏‎شود؛ یا به هنگام تولید الیاف این مواد وارد شبکه الیاف شده که به طبع باعث افزایش جذب رنگ پارچه نهایی می‏‎شود.

کیتوسان: کیتوسان مشتقی از گلوکان با واحدهای تکرار شونده کیتین است که توسط روگت در سال ۱۸۵۹ تولید شد و کاربرد بسیار زیادی در بسیاری از شاخه‏‎های علوم فنی پیدا کرده است. این ماده از جوشاندن کیتین در محلول پتاس با غلظت مشخص به دست می‏‎آید. از گذشته از پوشش کیتوسان برای افزایش میل رنگزا به لیف استفاده شده است، ولی با گسترش علم و فناوری نانو دانشمندان به این فکر افتادند تا این مواد را به صورت نانوذرات روی پارچه ایجاد کنند، تا علاوه بر کاهش مواد مصرفی، از سطح مخصوص بالای مواد نانو برای به دست آوردن خواص منحصر به فرد استفاده کنند [10،11].

پلاسما: پلاسما حالت یونیزه شده از گاز است که شامل الکترون‎‏ها، یون‏‎ها، اتم‏‎ها و مولکول‏‎های خنثی است. به عبارت دیگر، در کنار حالت‏‎های جامد- مایع- گاز، پلاسما به حالت چهارم ماده نیز معروف است که انرژی اکتیواسیون برای این حالت بسیار بالاتر از حالت‏‎های مایع و گاز است. اعمال پلاسما باعث ایجاد تغییراتی مثل بهبود برخی خواص فیزیکی ماده، تغییر در میزان آب‏‎دوستی، افزایش واکنش‎‏پذیری سطح و تسهیل در چسبندگی می‏‎شود. اغلب کاربردهای مربوط به نساجی پلاسما، سبب افزایش قطبیت سطح، بالا بردن قابلیت خیس‎شوندگی و بهبود کشش سطحی الیاف مصنوعی غیرآب‎دوست مانند پلی پروپیلن می‏‎شود. با توجه به گفته‏‎های قبل می‏‎توان نتیجه گرفت که استفاده از این روش باعث افزایش جذب رنگ منسوجات در اثر افزایش قطبیت و چسبندگی سطح می‏‎شود. این تغییرات می‏‎توانند در ابعاد نانو یا میکرو انجام شوند. البته باید ذکر شود که این روش فقط به تنهایی استفاده نمی‏‎شود بلکه در مقالات زیادی از این روش به همراه سایر مواد نانویی مانند سیکلودکسترین‏‎ها گزارش شده است [14-12].

نانوذرات فلزی: فلزاتی همچون نقره، طلا، تیتانیوم، روی، مس و .. می­‎توانند در ابعاد نانو بر روی سطح منسوجاتی مانند پشم، پنبه، پلی­ استر و .. به کار برده شوند و ویژگی­‎های خاصی را ایجاد کنند. فلزات می­‎توانند به صورت تنها یا به صورت اکسید به کار برده شوند. در تحقیقات فروانی از طریق پوشش­‎دهی منسوج با ترکیبات فلزی، افزایش عمق رنگرزی و تغییرات در ثبات رنگزا­ ملاحظه شده است. در رنگرزی پشم، فلزات بر روی سطح کالا همچون دندانه عمل کرده و سبب افزایش جذب رنگزاهای آنیونیک می­‎شوند. با توجه به نوع فلز به کار رفته، ویژگی­‎های متفاوتی از رنگرزی منسوجات به دست آمده است که در مقالات بعدی به تفصیل به آن پرداخته خواهد شد [17-15].

4- نتیجه‎گیری
رنگرزی یکی از قسمت‏‎های مهم تولید منسوجات بوده که به طور مستقیم روی تصمیم‏‎گیری خریداران اثر گذاشته و میزان فروش محصول، به این مرحله از تولید منسوجات معطوف می‏‎شود. روش‎‏های قدیمی تا حدودی توانسته بودند نیازهای بشر را تاکنون برطرف کنند؛ ولی همان‎طور که در قسمت‏‎های قبل اشاره شد، به علت برخی مشکلات در عملیات رنگرزی، مانند ثبات‏‎های ضعیف یا عدم رنگ‎پذیری الیافی همچون پلی پروپیلن، باعث شده نساجان و محققان به استفاده از فناوری نانو روی بیاورند. دندریمرها، سیکلودکسترین‎‏ها، نانو کلی، کیتوسان و نانوذرات فلزی از جمله نانومواد معرفی شده برای اصلاح رنگرزی هستند که در جلسه بعد به بحث در مورد آن‏‎ها پرداخته خواهد شد.

 

منابـــع و مراجــــع

1. Broadbent A.D., “Basic Principles of Textile Coloration”, Canada, Society of Dyers and Colourists, (2001)

2. Hunger K., “Industrial Dyes: Chemistry, Properties, Applications”, USA, Wiley, (2003)

3. Cegarra J., Puente P., Valldeperas J., “The Dyeing of Textile Materials”, Textile Institute, (1993)

4. محدثه نعیمی، منصوره قنبر افجه، علی اکبر قره آقاجی، فاطمه ضیغمی، " مقایسه سرعت رنگرزی الیاف معمولی و نانو اکریلیک"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

5. علی کریمی، حسین ایزدان، سید عبدالکریم حسینی، اکبر خدامی، " اثر نانوذرات TiO2 بر خصوصیات رنگرزی نانوالیاف پلی استر"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

6. سمانه سنجری، فرزانه وهابزاده ، "بررسی کینتیک تولید آنزیم سایکلودکسترین گلوکانوترانسفراز (CGTase) از نشاسته توسط باکتری"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

7. محمد خواجه مهریزی، محمد علی توانایی، شیما دشتی ، "بررسی تاثیر بتا سیکلودکسترین بر خواص رنگرزی پارچه تهیه شده از الیاف پلی پروپیلن با رنگینه طبیعی"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

8. رامین محمودی، طاهره دودل، طاهره معینی، مهدی حسن زاده، "سنتز، شناسایی و بکارگیری پلیمر پرشاخه در بهبود قابلیت رنگرزی منسوجات"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

9. سامرا سلیم پور، رضا محمد علی مالک، فیروزمهر مظاهری، "ایزوترم جذب رنگ کالای پنبه ای اصلاح شده با نانو ساختار دندریمر پلی پروپیلن ایمین"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

10. عطیه زرگر کریمی، موسی صادقی کیاخانی، مختار آرامی، سید هژیر بهرامی، "بررسی تاثیر ترکیب کیتوسان سیانوریل کلراید بر خواص رنگرزی کالای پشمی رنگرزی شده با ماده رنگزای راکتیو نارنجی 122"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

11. سحر آریا بدیع، مختار آرامی، هژیر بهرامی، موسی صادقی کیاخانی، "تهیه نانو ذرات کیتوسان جهت افزایش قابلیت رنگرزی پنبه با ماده رنگزای رمازول بلک بی بدون حضور نمک در فرایند رنگرزی"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

12. سیده فاطمه ساجدی، میترا توکلی، "بررسی اثر پلاسمای DBD بر رنگرزی پارچه پلی استر"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

13. بهاره دوست حسینی، نسرین بابادی عکاشه، میترا توکلی، حسین ملاحسینی، "بررسی اثر پلاسمای سرد روی خواص فیزیک و رنگ پذیری پلی استر و پلی پروپیلن"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

14. امین الدین حاجی، محمد خواجه مهریزی، راضیه اکبرپور ، "اصلاح سطحی کالای پشمی به وسیله بتاسیکلودکسترین به کمک عملیات پلاسما"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

15. مریم چاسبی فلاحیه، مجید منتظر، "سنتز در جای کالای پشمی با نانوذرات ZnO و بررسی رنگپذیری و ثبات نوری کالا"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

16. ابوالفضل مظفری، مجید منتظر، "بررسی ثبات شستشویی و ثبات نوری نایلون که به صورت همزمان رنگرزی و با نانو نقره ضد میکروبی شده"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).

17. شهره قائمی، تیام کیارسی، خسرو فریزاده ، "تاثیر نانوذرات مس بر قابلیت رنگرزی و خاصیت آنتی باکتریال پارچه پنبه‏ای"، نهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، (1393).