برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ تا ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۲۷,۶۵۷
  • بازدید این ماه ۴۵
  • بازدید امروز ۰
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۷۱۲
  • قبول شدگان ۶۲۰
  • شرکت کنندگان یکتا ۳۳۳
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۷۴
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 1

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

ساختار و اجزا پتنت و نحوه جستجوی آن در منابع بین‌المللی

گام نخست در به دست آوردن پتنت در هر کشور، ارائه تقاضانامه ثبت پتنت و تشکیل پرونده (filing) در اداره ثبت اختراعات آن کشور است. اداره ثبــت اختــراع کشور مورد تقاضا، پس از بررسی کارشنـاسی پرونده و احتمالاً پس از انتشار مفــاد تقاضانامه در سطــح عموم، در صورت احراز شرایط، نهایتاٌ حق پتنت را اعطا می‌کند که در سرتاسر همان کشور معتبر و قابل دفاع است. پتنت عموماً دارای قسمت‌هایی نظیر عنوان اختراع، سابقه و شرح ‌فنی آن است. پتنت‎ها دارای تاریخ‌های متفاوتی همچون تاریخ تقدم، تاریخ درخواست، تاریخ انتشار و تاریخ اعطای پتنت هستند که سن اختراع را نشان می‌دهد. همه پتنت‎ها نام و آدرس مخترع، متقاضی و مالک را نشان می‌دهند. همچنین پتنت‌ها شماره پتنت دارند. علاوه بر مشخصات شناسنامه‌ای اختراع، متن اختراع شامل چکیده، توصیف، نقشه و رسم‎ها و ادعاها است. جهت سهولت یافتن و استخراج اطلاعات، ادارات پتنت، پرونده‎های پتنت را بر اساس زمینه‎های مختلف فناوری طبقه‌بندی می‎کنند. امروزه سیستم طبقه‎بندی IPC به طور گسترده به وسیله اداره‎های پتنت معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای جستجوی پتنت، چندین پایگاه داده رایگان وجود دارد. همچنین پایگاه داده‎های پولی همچون Qpat و Thomson ایجاد شده است که با استفاده از موتور جستجوی هوشمند آن‌ها می‌توان اطلاعات اختراعات ثبت شده را به آسانی جستجو کرد.

1- اجزای یک گواهی ثبت اختراع

گام نخست در به دست آوردن پتنت در هر کشور، ارائه تقاضانامه ثبت پتنت و تشکیل پرونده (filing) در اداره ثبت اختراعات آن کشور است.

1-1- تقاضانامه‌ (application)
پتنت عموماً دارای قسمت‌هایی نظیر عنوان اختراع، سابقه و شرح ‌فنی آن است. توصیف فنی اختراع می‌بایست با بیانی روشن و به زبان رسمی کشور هدف و به حد کافی دارای جزئیات باشد به طوری که بتواند شخصی را با فهم متوسط از آن فن، به استفاده یا بازسازی آن اختراع قادر سازد. معمولاً برای توصیف بهتر اختراع، نقشه، طرح و دیاگرام‌های مربوطه نیز ارائه می‌شوند.

2-1- انتشار (publication)

اداره ثبــت اختــراع کشور مورد تقاضا پس از بررسی کارشنـاسی پرونده و احتمالاً پس از انتشار مفــاد تقاضانامه در سطــح عموم، در صورت احراز شرایط، نهایتاٌ حق پتنت را اعطا می‌کند که در سرتاسر همان کشور معتبر و قابل دفاع است. در شکل 1 و 2، تصویر نمونه سند اختراع منتشر شده به ترتیب توسط اداره ثبت اختراعات امریکا و سازمان جهانی مالکیت فکری (سیستم PCT) نشان داده شده است.
باید توجه داشت که انتشار پتنت در سطح عموم به معنای اعطای حق پتتت نیست، مگر در آن به نحوی مشخص شده باشد. در واقع تقاضانامه در اداره ملی ثبت اختراعات کشور مورد نظر یا دفتر منطقه‌ای به نمایندگی از سوی کشورهای عضو (مانند اداره ثبت اختراعات اروپا)، به ثبت رسیده و در نهایت پس از بررسی و احراز شرایط لازم از سوی دولت مربوطه اعطا می‌شود.

filereader.php?p1=main_ec6ef230f1828039e
شکل 1- تصویر نمونه سند اختراع منتشر شده توسط اداره ثبت اختراعات امریکا

در مورد دفاتر منطقه‌ای نکته مهم این است که متقاضی باید در درخواسـت خود دقیقاً مشخص کند که حمایـت از اختراع را درکدام یک از کشـورهای عضو آن دفتر خواستار است. هر یک از کشورهای انتخاب شده پس از بررسی پرونده مختار است آن اختــراع را به ثبت رسانده و در سرزمین خود از آن حمایت کند یا کلاٌ آن را رد کند. لـذا صرف ثبت در دفاتر منطقه‌ای نمی‌تواند به معنای کسـب حمایت از تمامی کشورهای عضو آن دفتر باشد.


filereader.php?p1=main_1d665b9b1467944c1
شکل 2- تصویر نمونه سند اختراع منتشر شده توسط سازمان جهانی مالکیت فکری (سیستم PCT)

3-1- تاریخ (Date)
پتنت‌ها دارای تاریخ‌های متفاوتی همچون تاریخ تقدم، تاریخ درخواست، تاریخ انتشار و تاریخ اعطای پتنت هستند که می‌تواند سن اختراع را نشان دهد و مشخص کند آیا اختراعی که آن‌ها توضیح داده‌اند، هنوز تحت حفاظت قانونی هست یا خیر. پس از پایان مدت زمان حفاظت از اختراع، دیگران می‌توانند بدون اجازه از صاحب پتنت از آن استفاده کنند.
عبارت‌های تاریخ تشکیل پرونده (filing date) و تاریخ تقدم اغلب به جای هم به کار می‌رود اما این عبارت‎ها دارای معنای یکسانی نیستند. تاریخ تشکیل پرونده، تاریخ ارائه تقاضانامه پتنت به یک اداره ثبت پتنت است. تاریخ تقدم که گاهی تاریخ تشکیل پرونده مؤثر (effective filing date) خوانده می‌شود تاریخی است که برای تصدیق نوآوری و/یا بدیهی بودن اختراع نسبت به دانش موجود به کار می‌رود. تاریخ تقدم ممکن است زودتر از تاریخ تشکیل پرونده باشد.

4-1- مخترع، متقاضی، مالک اختراع
همه پتنت‌ها نام و آدرس مخترع، متقاضی و مالک را نشان می‌دهند. گاهی مخترع، همان متقاضی است. گاهی متقاضی یک وکیل را برای دنبال کردن مراحل قانونی درخواست پتنت منصوب می‌کند که نام این وکیل در پرونده ذکر می‎شود. اطلاعات حاوی آدرس قانونی حداقل مالک یا متقاضی (درخواست‎کننده) است. این‌ها به هر صاحب مجوز، اجازه ارتباط با شخص مربوطه را به منظور یافتن شرایط انتقال فناوری می‌دهد.

الف) مخترع (Patentee/ Inventor)
مخترع شخصی است که اختراع حاصل تلاش فکری و ذهنی اوست و حقوق اختراع ثبت شده منحصراً به او تعلق دارد اما در بسیاری از مواقع مخترعین بر طبق قرارداد استخدام یا کار معین یا قراردادهایی از این قبیل اختراع را به دستور و سفارش کارفرما انجام می‌دهند و بر طبق قرارداد فیمابین تمام یا قسمتی از حقوق مادی آن متعلق به کارفرما یا بنگاه و شرکتی است که وی را استخدام کرده است. ولیکن نام مخترع (حقوق معنوی) محفوظ است و نام وی باید در اختراع ذکر شود، بنابراین در صورتی که مخترع غیر از مالک باشد، باید این بند تکمیل شود و نکته دیگر این که در صورتی که افرادی به صورت مشترک اختراعی کرده باشند، حقوق ناشی از اختراع مشترکاً به آنان تعلق می‌گیرد و در صورت تعدد متقاضیان ثبت اختراع به درخواست آن‌ها، میزان سهم هر یک در گواهینامه اختراع به تفکیک قید خواهد شد. در غیر این صورت، حقوق ناشی از اختراع به صورت مساوی تقسیم خواهد شد.

ب) مالک پتنت (Assignee / Applicant)
مالک به کسی اطلاق می‌گردد که اختراع به نام وی تقاضای ثبت می‌گردد، مالک (یا مالکین) اختراع می‎توانند شخص (یا اشخاص) حقیقی یا حقوقی (یا هر دوی آن‌ها) باشد.

5-1- شماره پتنت (patent number)
چنان چه در متن پتنت معمولاً قسمت بالای پتنت - patent number قید شده باشد، به معنی این است که مراحل ثبت پتنت گذرانده شده، در غیر این صورت قید می‎گردد:

Application number or publication number
زمانی که برای ثبت پتنت اقدام می‎شود، Application number تعلق گرفته و با نام filing تاریخ مشخص می‌گردد (حقوق 20 ساله پتنت از زمان filing محاسبه می‌گردد).

6-1- ادعای حق تقدم (priority)
مدت زمان حق تقدم در ثبت اختراع، 12 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه اصلی خواهد بود. در این مورد روز تسلیم جز مدت محسوب نخواهد شد و اگر آخرین روز مصادف با روز تعطیل باشد، این مدت تا آخرین ساعت اولین روز اداری بعد از روز تعطیل، محاسبه خواهد شد. وقتی اختراع در چند کشور پتنت شده باشد به مجموعه پتنت‌ها patent family اطلاق می‎شود. patent family مؤید سرزمین‌هایی است که پتنت در آن جا ثبت شده است.

7-1- چکیده، توصیف، نقشه‌ها، ادعا
پرونده پتنت دارای ساختار نسبتاً یکسانی است که استخراج داده‌ها را آسان می‌کند. بنابراین علاوه بر مشخصات شناسنامه‌ای اختراع، متن اختراع شامل موارد ذیل خواهد بود:

چکیده (abstract): بسیاری از پتنت‌ها حاوی چکیده‌ای است که خلاصه‎ای از اختراع را نشان می‌دهد. چکیده به خواننده اجازه می‌دهد تا ایده‌ای از یکی از محتویات پتنت در عرض چند دقیقه در ذهن خود شکل بدهد.

توصیف (description): پیش‌زمینه پتنت را توضیح می‌دهد. این که چه زمینه‌ای قبل از اختراع وجود دارد و تفاوت بین فناوری قبلی و آن چه اختراع ادعا می‌کند را به عنوان یک افزودنی جدید به اختراعات قبلی بیان می‌کند. به علاوه پیشرفت فناوری و راه‎های جدید یافت شده برای حل مشکلات موجود را بیان می‌کند.

نقشه و رسم‎ها (drawings): اغلب پرونده‌های پتنت حاوی نقشه‌هایی است که اختراع مورد نظر را آشکارتر می‌سازد.

ادعا (claims): نشان می‌دهد چه چیزی در این اختراع جدید است و پتنت شده است.

متن اختراع به وسیله مرجع دادن به دانش قبلی (prior art) توضیح داده می‌شود. برخی پرونده‌های پتنت با گزارش‌های جستجو (search report) منتشر می‌شوند که نشان‌دهنده یک مجموعه از مراجع ذکر شده است که در طول جستجو مبتنی بر مدرک و سند در مرحله اول به دست آمده است و سطح تازگی اختراع مورد ادعا را نشان می‌دهد.

8-1- طبقه‎بندی بین‎المللی پتنت (IPC)
پرونده‌های پتنت حاوی طبقه‎بندی هستند که یافتن و استخراج اطلاعات مرتبط با آن‌ها را برای ما آسان می‌کند. به منظور حفظ فایل‌های جستجو و اجرای جستجو برای state of the art (current) technology، ادارات پتنت، پرونده‌های پتنت را براساس زمینه‌های مختلف فناوری طبقه‌بندی می‌کنند. اگرچه چندین سیستم طبقه‎بندی وجود دارد ولی امروزه سیستم طبقه‎بندی (IPC (International Patent Classification به وسیله یک توافق بین دولت‎ها بیش از 30 سال پیش ایجاد شده و به طور گسترده به وسیله اداره‎های پتنت معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم IPC بوسیله WIPO مورد نظارت قرار می‌گیرد. هزینه فرآیند و طبقه‎بندی پتنت‎ها برای ساختن فایل‌های جستجو و به روز نگه داشتن سیستم طبقه‌بندی بر طبق IPC به وسیله ادارات پتنت که تعداد زیادی از پتنت‎ها را منتشر می‎کنند، تقبل می‎شود. پرونده‎های پتنت مربوط به زیرتقسیمات طبقه‎بندی خاص حاوی انبار متمرکزی از اطلاعات پیشرفته در زمینه‎های فناورانه است.

filereader.php?p1=main_7bc3ca68769437ce9
شکل 3- بخش‌های اصلی در سیستم IPC

همچنین اخیراً اداره ثبت اختراع ایران بر اساس سیستم IPC، اختراعات را طبقه‎بندی می‌کند. در ذیل ترجمه طبقه‎بندی بین‎المللی اختراعات مورد استفاده در اداره ثبت اختراعات ایران آورده شده است:

بخش الف: نیازهای انسانی

• زیربخش: کشاورزی
• زیربخش: مواد غذایی ـ تنباکو
• زیربخش: اقلام شخصی یا خانگی
• زیربخش: سلامتی و بهداشت، سرگرمی و تفریحات

بخش ب: انجام عملیات مختلف؛ حمل ونقل و ترابری

• زیربخش: جداسازی، مخلوط کردن
• زیربخش: عملیات مختلف شکل دادن
• زیربخش: چاپ و نشر
• زیربخش: حمل ونقل، ترابری
• زیربخش: فناوری ساختارهای ذره‎بینی، نانو فناوری

بخش ج: شیمی ـ متالورژی
• زیربخش: شیمی
• زیربخش: متالورژی

بخش د: منسوجات، کاغذ
• زیربخش: منسوجات یا سایر مواد قابل انعطاف که به صورت دیگری ارائه نمی‎شوند
• زیربخش: کاغذ

بخش هـ : ساختمان‎ها و بناهای ثابت
• زیربخش: ساختمان
• زیربخش: حفاری زمین و صخره، استخراج معدن

بخش و: مهندسی مکانیک، روشنایی، گرمایش و اسلحه‎ها و انفجار
• زیربخش: انواع موتور یا پمپ
• زیربخش: مهندسی به مفهوم عام آن
• زیربخش: روشنایی، گرمایش
• زیربخش: انواع اسلحه، انفجار

بخش ز: فیزیک
• زیربخش: وسایل
• زیربخش: صنعت هسته‎ای

بخش ح: برق

2- جستجوی پتنت در منابع بین‎المللی
1-2- انواع راهبردها در جستجوی پتنت‌ها

برای کاربران دلایل و راهبردهای متفاوتی در انتخاب نوع جستجوی اطلاعات پتنت وجود دارد. مخترعان، آزمایش‌کنندگان پتنت، مدیران تجارت علمی و وکلای قضایی همه دلایل متفاوتی برای جستجوی پتنت دارند. در عمل دلایل متفاوتی برای اجرای جستجو در مجموعه پتنت‌ها وجود دارد، هر کدام ار آن‌ها نیازمند دیدگاه متفاوتی در روش جستجوی اجرایی هستند. تعدادی از دلایل رایج و روش‎ها در زیر آمده است:

(Pre-application search =PAS): مخترع بایستی هر سند چاپ شده یا دانش‌های عمومی یا پتنت‌هایی که در کشور دیگری صادر شده و به اختراع مربوط است، را جستجو کند.

State of the art searches: به کاربر این اجازه را می‌دهد که روش فناوری رایج کلی را برای حل مشکل مهارتی تعیین کند و از این اطلاعات به عنوان پیش زمینه‌ای برای فعالیت تحقیق و توسعه و به منظور دانستن آن چه در پتنت‎های منتشر شده موجود است، استفاده کند.

Novelty searches: هدف از این جستجو کشف این است که آیا پتنت مشابهی در این زمینه وجود دارد؟

Patentability or validity searches: برای یافتن پتنت‌های مرتبط به منظور تعیین شرایط دیگر پتنت شدن اجرا می‎شود.

Name searches: یافتن اطلاعاتی در زمینه پرونده‌های پتنت منتشر شده که دربرگیرنده افراد خاص یا شرکت خاص به عنوان درخواست‎دهنده، وکیل، صاحب پتنت یا مخترع است.

Technological activity searches: برای شناسایی شرکت یا مخترعانی مفید است که در زمینه خاصی از فناوری فعال هستند.

Infringement searches: موضوع این جستجو یافتن پتنت‌ها و درخواست‎های پتنت منتشر شده‎ای است که ممکن است به وسیله یک فعالیت صنعتی مورد تجاوز قرار گرفته باشند.

Legal status searches: اعتبار پتنت یا درخواست پتنت منتشر شده را مورد بررسی قرار می‎دهد.

2-2- مفاهیم اساسی در جستجوی پتنت
در زمینه جستجوی پتنت، نیاز به آشنایی با مفاهیم متنوعی وجود دارد که ذیلاً برخی از مهمترین این مفاهیم ارائه می‌شود.

Patent: یک حق انحصاری است که توسط یک نهاد قانونی به مخترعان برای استفاده و بهره‌برداری از اختراع‌شان برای دوره زمانی موقت (عموماً 20 سال از زمان تشکیل پرونده) اعطا (issue) می‌شود. صاحب/مالک پتنت می‌تواند مانع بهره‌برداری تجاری سایرین از اختراع شود. در عوض حق مالکیت، صاحب پتنت (Assignee) باید اطلاعات اختراع خود را به صورت کامل افشا کند.

Applicant: فرد یا شرکتی که درخواست ثبت اختراع (پتنت) می‌دهد و قصد به کارگیری آن (تولید محصول یا واگذاری به دیگران تحت لیسانس) را دارد. در اکثر کشورها، این فرد یا شرکت لزوماً همان مخترع نیست.

Applicant country: کشور (تابعیت) صاحب اختراع است.

Application date: تاریخ ارائه یک درخواست برای یک پتنت، به یک اداره پتنت است.

Grant: یک حق قانونی موقت (عموماً 20 سال از زمان تشکیل پرونده) است که برای جلوگیری از دسترسی بدون اجازه به فناوری تبیین شده در پتنت صورت می‌گیرد.

Grant date: زمانی است که یک اداره پتنت، پتنتی را به مخترع (یا صاحب اختراع) اعطا می‌کند. این زمان به عنوان مثال در اداره پتنت که به صورت بررسی ماهوی عمل می‎کند، بین 3 تا 5 سال به طول می‎انجامد.

Publication date: زمانی است که درخواست پتنت انتشار عمومی می‌شود. این انتشار معمولاً 18 ماه بعد از priority date انجام می‌شود.

Priority country: اولین کشوری است که در آن برای پتنت، تشکیل پرونده (filing) شده است.

Priority date: اولین تاریخ تشکیل پرونده یک درخواست پتنت است.

3-2- جستجو پتنت در منابع و پایگاه‌های رایگان
برای جستجو در ادارات ملی و منطقه‎ای مالکیت فکری، می‌توان به لینک موجود در WIPO مراجعه کرد. در این لینک آدرس و مشخصات ادارات ملی و منطقه‌ای ارائه شده است. اما در این نوشتار، به منظور بهینه‌تر شدن جستجو و گردآوری اطلاعات، تعدادی سایت جستجو منابع پتنت، معرفی می‌گردند. این سایت‌ها، معمولاً چندین اداره ثبت اختراع را مورد جستجو قرار می‌دهند. جدول 1 نحوه استفاده از این سایت‌ها را نشان می‌دهد:

جدول 1 - نحوه جستجوی پتنت در منابع و پایگاه‌های رایگان
filereader.php?p1=main_e04239feeba35522d

4-2- جستجو پتنت در منابع و پایگاه‌های پولی
با توجه به این که هریک از پایگاه‎های معرفی شده در فوق، اطلاعات پتنت‌های یک یا چند کشور را منتشر می‎کنند، لذا دسترسی به کل اطلاعات پتنت‌های منتشر شده در دنیا به صورت رایگان میسر نیست. از این‎رو برخی شرکت‎های خصوصی، اطلاعات پتنت‎های منتشر شده را در وب سایت مشخصی منتشر کرده‌اند تا با استفاده از موتور جستجوی هوشمند بتوان اطلاعات اختراعات ثبت شده را به آسانی جستجو کرد.
برای این منظور یکی از بانک‌های اطلاعات اختراعات ثبت شده Qpat نام دارد که متعلق به شرکت فرانسوی Questel است. در پایگاه اطلاعاتی Qpat بیش از 70 میلیون پتنت و متعلق به بیش از 95 کشور در کلیه حوزه‌های فناوری و به صورت بروز شده وجود دارد، که بیانگر گستردگی آن است. با توجه به این که چندین پایگاه اطلاعاتی تخصصی پتنت در دنیا وجود دارد، در ادامه تفاوت‎های اساسی دو پایگاه Qpat و Thomson آورده شده است:
 
• دامنه تعداد اسناد اختراعات در Qpat حدودا 60 درصد بیشتر از Thomson است.
• تعداد کشورهای تحت پوشش در Qpat حدوداً دو برابر Thomson است.
• سرعت جستجوی در پایگاه کیوپت 60 درصد بیشتر از (Thomson Delphion) است.
• تعداد مراجع ثبت اختراعات تحت پوشش در Qpat بیش از پنج برابر Thomson است.
• تابعیت Thomson امریکا ولی تابعیت Qpat فرانسه است که در ایران نمایندگی رسمی دارد.
• Qpat از طریق نمایندگی خود (مؤسسه دارایی‎های فکری و فناوری مدرس) خدمات آموزشی ارائه می‌دهد.
• تعداد زبان رسمی تحت پوشش در Qpat دو برابر Thomson است.
• هزینه خرید سالانه قیمت Qpat و Thomson تقریباً برابر است ولی خدمات قابل ارائه در Qpat بیشتر است.

ملاحظه می‌شود که در جمیع ویژگی‎ها، پایگاه Qpat نسبت به پایگاه Thomson قدرتمندتر و کارآمدتر است. لازم به ذکر است نام تجاری جدید پایگاه Qpat تحت عنوان Orbit معرفی شده است.
برای توضیحات تکمیلی در خصوص نحوه عملکرد می‌توانید به پایگاه www.Qpat.ir مراجعه کنید.

بحث و نتیجه‎گیری
پتنت عموماً دارای قسمت‌هایی نظیر عنوان اختراع، سابقه و شرح ‌فنی آن است. توصیف فنی اختراع می‌بایست با بیانی روشن و به زبان رسمی کشور هدف و به حد کافی دارای جزئیات باشد طوری که بتواند شخصی را با فهم متوسط از آن فن به استفاده یا بازسازی آن اختراع قادر سازد. پتنت‎ها دارای تاریخ‌های متفاوتی هم چون تاریخ تقدم، تاریخ درخواست، تاریخ انتشار و تاریخ اعطای پتنت هستند که سن اختراع را نشان می‌دهد. همه پتنت‌ها نام و آدرس مخترع، متقاضی و مالک را نشان می‎دهند. همچنین پتنت‌ها شماره پتنت دارند. علاوه بر مشخصات شناسنامه‌ای اختراع، متن اختراع شامل چکیده، توصیف، نقشه و رسم‌ها و ادعاها است. برای جستجوی پتنت، چندین پایگاه داده رایگان وجود دارد که البته این پایگاه‌ها دارای محدودیت هستند. به هرحال پایگاه داده‎های پولی همچون Qpat و Thomson ایجاد شده است که Qpat قدرتمندتر و کارآمدتر است و با استفاده از آن می‌توان اطلاعات اختراعات ثبت شده را به آسانی جستجو کرد.
در فیلم زیر در رابطه با گروه‌های مرتبط با ثبت اختراع مانند مخترع، اسپانسر و مالک توضیحاتی ارائه شده است.در فیلم زیر در رابطه با بخش‌های مختلف یک ثبت اختراع که شامل عنوان، چکیده، شکل‎ها، توضیحات و بخش‎های آن، ادعانامه و انواع آن، سوگند و وکالت نامه و سند است توضیحاتی ارائه شده است.

بخش اول:


بخش دوم:

 

منابـــع و مراجــــع

1. موسسه داراییهای فکری و فناوری مدرس، کتابچه آموزشی ترویجی آشنایی با حقوق مالکیت فکری و ثبت اختراع، مهر 1391.

2. http://www.patentlens.net/daisy/patentlens/2343.html

3. http://www.thoughtstopaper.com/knowledge/patent-filing-dates.html

نظرات و سوالات

نظرات

0 0

مجدالدین مجدمی - ‏۱۳۹۳/۰۲/۰۹

با سلام،

با توجه به اتمام فعالیت جستجوگر Hub لطفا در صورت امکان از جدول مربوطه حذف شود.

با تشکر

خدانگهدار

پ.ن. واقعا جستجوگر خوبی بود.

2 0

سعید فرخ نژاد قهفرخی - ‏۱۳۹۲/۱۲/۰۲

با تشکر از عزیزانی که در تهیه مطالب کوشش فراوانی دارند.

با ارزوی سلامتی برای تمام اعضا