برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ تا ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۲۱,۶۱۷
  • بازدید این ماه ۳۷
  • بازدید امروز ۰
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۸۱۷
  • قبول شدگان ۷۰۷
  • شرکت کنندگان یکتا ۳۵۷
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۸۰
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 1

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

حقوق مالکیت صنعتی

با تکامل صنعت از قرن 16 میلادی به بعد، برای حفظ آثار صنعتی و اختراعات صنعتگران و مخترعین و تشویق آنان، حقوق مالکیت صنعتی هم مطرح شد. حقوق مالکیت صنعتی در بر گیرنده مواردی از قبیل حق اختراع، علائم تجاری، طرح‌های صنعتی، نشان مبدأ جغرافیایی، مدل‎های مصرفی، مدارهای مجتمع، گونه‎های جدید گیاهی و اسرار تجاری است. گواهی‎نامه ثبت اختراع یا پتنت، حقی انحصاری است که از طرف دولت به مخترع یک محصول یا یک فرآیند ارائه‌دهنده راه حل یک مشکل یا مسأله، اعطا می‎شود. یک علامت تجاری، نشانه‎ای است که اجازه می‎دهد مشتریان، کالاها و خدمات مشخصی را از سایر کالاها و خدمات متمایز سازند. طرح صنعتی صرفاً به ماهیت زیبایی‎شناختی و تزئینی یک محصول اشاره دارد و صرفاً مربوط به شکل و ظاهر یک محصول است. نشان مبدأ جغرافیایی اشاره به نام مکان جغرافیایی دارد و تضمین‎کننده کیفیت مشخصی برای یک محصول خاص است. مدل مصرفی، اختراعی است که از جنبه گام ابتکاری از سطح پایین‎تری برخوردار است. کنوانسیون واشنگتون به حمایت از مدارهای مجتمع می‎پردازد. همچنین مالکیت فکری به حمایت از گونه‎های جدید گیاهی می‎پردازد تا به تلاش و مطالعات محققان در این زمینه پاسخ مناسبی بدهد. اسرار تجاری، فرمول، رویه، فرآیند، طرح، ابزار، الگو یا مجموعه اطلاعاتی است که در یک کسب و کار برای به دست آوردن مزیت نسبت به رقبا مورد استفاده قرار می‎گیرند.

1- مقدمه

حقوق مالکیت فکری بر مبنای مصادیق مورد حمایت به دو بخش عمده «مالکیت ادبی-هنری» و «مالکیت صنعتی» تقسیم می‎شود. قبل از آنکه صنعت رو به تکامل رود، حقوق مالکیت صنعتی مطرح نبود. از قرن 16 میلادی به بعد در قاره اروپا موضوع صنعت و تجارت و اختراعات اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرد و از طرفی نیز برای حفظ آثار صنعتی و اختراعات صنعتگران و مخترعین و تشویق آنان، مقرراتی به وجود آمد و با توجه به این که دامنه اختراعات روز به روز توسعه می‎یافت و صنعتگران از آن اختراعات بهره‌مند می‌شدند، لذا به تدریج در قوانین مربوط به حمایت آثار مخترعین و صنعتگران تحولاتی پدید آمد تا به حدی که امروز در تمام کشورهای اروپا، آمریکا و آسیا قوانینی برای حفظ حقوق مالکیت صنعتی و اختراعات اشخاص وضع و به اجرا گذارده شده است. چون موضوعات صنعتی و تجارتی و اختراعی تقریباً در تمام کشورهای صنعتی یکسان است، قوانینی که درزمینه حمایت آثار مالکیت صنعتی وضع شده است همه تقریباً متحدالمضمون و یکنواخت هستند به استثنای کشورهایی که در آن‌ها اساس مالکیت خصوصی به اشتراکی و ملی، تغییر ماهیت داده است؛ در این گونه کشورها، مقررات مخصوصی برای حقوق مالکیت صنعتی وضع شده است به طوری که زمینه تشویق دانشمندان و مخترعان فراهم شده و حقوق مالکیت آنان حفظ می‎شود.
در این مقاله، موارد تحت حمایت حقوق مالکیت صنعتی بیان خواهد شد و اهمیت و جایگاه هر یک از این حقوق تشریح خواهد شد. البته با توجه به اهمیت ویژه حق اختراع (پتنت) و علامت تجاری، این دو مورد در مقالاتی دیگر به تفصیل تشریح خواهند شد.

2- موارد تحت حمایت حقوق مالکیت صنعتی
1-2-حق اختراع

گواهی‌نامه ثبت اختراع (پتنت یا patent) حقی انحصاری است که برای یک محصول یا یک فرآیند به فرد مخترع از طرف دولت اعطا می‌شود که این اختراع، یک راه حل فنی جدید را برای حل یک مشکل یا مسأله پیشنهاد می‎کند.

2-2- علائم تجاری
یک علامت تجاری یا خدماتی (Trade Marks)، نشانه‌ای متمایزکننده است که محصولات یا خدمات مشخصی که به وسیله یک شخص حقیقی، شرکت یا یک گروهی از اشخاص/شرکت‌ها تولید یا فراهم شده است را قابل شناسایی می‌کند و اجازه می‌دهد تا مشتریان، این کالاها و خدمات را از کالاها و خدمات دیگر متمایز سازند.

3-2- طرح‌های صنعتی
طرح صنعتی (Industrial Design) به عنوان یکی از مقوله‌های مالکیت فکری، صرفاً به ماهیت زیبایی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره دارد و صرفاً مربوط به شکل و ظاهر یک محصول است. علی‌رغم این‌که محصول ممکن است ویژگی‎های فنی و نوآورانه نیز داشته باشد، اما اساساً طرح‎های صنعتی از ابعاد فنی و عملکردی آن متفاوت است.
طرح صنعتی قابلیت اعمال نسبت به طیف وسیعی از محصولات را دارا است، از محصولات صنعتی و ابزار فنی و پزشکی گرفته تا جواهرات و صنایع دستی، پوشاک و منسوجات و در عین حال در رابطه با بسته‎بندی نیز دارای اهمیت ویژه‎ای است.

filereader.php?p1=main_ec6ef230f1828039e
شکل 1- نمونه‌ای از طرح صنعتی
 
به عنوان یک قاعده کلی، طرح صنعتی یکی از ویژگی‌های زیر را در بر دارد: ویژگی‌های سه بعدی مانند شکل یک محصول، ویژگی‌های دوبعدی مانند تزئینات، خطوط و رنگ یا ترکیبی از هر دو مورد. در شکل 1 نمونه‌ای از طرح صنعتی نشان داده شده است.
اهمیت طرح‎های صنعتی آن گاه مشخص می‎شود که یک طرح صنعتی، موفقیت فروش یک محصول را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود یک محصول برای مشتریان جذاب به نظر برسد و حتی ممکن است تنها علت فروش یک محصول به حساب بیاید و از همین روست که حمایت از طرح‎های صنعتی برای حفظ منافع تولیدکنندگان در مقابل رقبا به مسأله‎ای حیاتی تبدیل می‎شود؛ چرا که با حمایت از یک طرح صنعتی از طریق ثبت آن در ادارات مالکیت فکری ملی یا منطقه‎ای، مالک طرح ثبت شده دارای حق انحصاری نسبت به آن می‎شود و می‎تواند اشخاص ثالث را از نسخه‎برداری غیرمجاز و تقلید منع کند. از نظر تجاری این امر مهمی است چرا که توانایی رقابت در عرصه کسب و کار را بهبود می‎بخشد و باعث افزایش درآمد می‌شود؛ چرا که طرح صنعتی به عنوان دارایی تجاری یک تولیدکننده هر چقدر موفیقت بیشتری کسب کند، ارزش بیشتری برای تولیدکننده خود به ارمغان خواهد آورد.
در بسیاری از کشورها یک طرح صنعتی ابتدا باید به ثبت برسد تا بتواند از حمایت‌های لازم برخوردار شود و متقاضی ثبت یک طرح صنعتی باید تقاضانامه ثبت را به اداره مالکیت فکری کشور مورد نظر تقدیم کند.
یک طرح صنعتی برای ثبت باید حائز چند ویژگی باشد: جدید باشد، به زبان ساده طرحی جدید است که قبل از تاریخ تقاضا نظیر آن در دسترس عموم وجود نداشته باشد؛ اصیل (Original) باشد، این ویژگی به مستقل بودن طرح و کپی یا تقلیدی نبودن آن اشاره دارد؛ در نهایت یک طرح صنعتی باید دارای شخصیت فردی باشد به این معنا که تأثیر کلی که طرح بر کاربر می‎گذارد، متفاوت از تأثیر طرح‎های پیشین باشد.
پس به این ترتیب طرح‎هایی که سه ویژگی بالا را نداشته باشند، از ثبت مستثنی می‎شوند. علاوه بر این طرح‌هایی که منحصراً از جنبه‎های فنی و عملکردی یک محصول ایجاد می‎شود قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی را ندارند (چنین نمونه‌هایی بهتر است به عنوان اختراعات کوچک یا مدل‎های مصرفی مورد ثبت قرار بگیرند). همچنین طرح‎های حاوی نمادها و نشان‎های رسمی و شناخته شده (مانند پرچم کشورها) و نیز علائم منافی اخلاق حسنه و نظم عمومی به عنوان طرح صنعتی قابل ثبت نیستند.
قانون ثبت اختراعات، طرح‎های صنعتی و علائم تجاری 1386 طرح‎هایی را قابل ثبت می‎داند که جدید و اصیل باشند. اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید همراه با عکس و نقشه و سایر مشخصات گرافیکی باشد و در مورد طرح‎های سه بعدی ارائه ماکت طرح نیز لازم است.
برای ثبت یک طرح صنعتی باید تمامی مواردی را که یک تقاضانامه ثبت طرح صنعتی مطرح می‎کند، ارائه داد؛ که معمولاً شامل عکس از ابعاد مختلف طرح صنعتی و ترسیمات می‌شود. همچنین لازم است هزینه‌های مورد نظر پرداخت شود. حمایت از طرح‌های صنعتی در ایران به مدت 15 سال انجام می‌گیرد (5 سال ثبت اولیه و دو دوره تمدید 5 ساله)؛ با این وجود در اتحادیه اروپا این مدت 25 سال و در امریکا 14 است.

4-2- نشان مبدأ جغرافیایی
علامت جغرافیایی یا نشان مبدأ جغرافیایی (Geographical Indications) همان گونه که از نامش هویداست، اشاره به نام مکان جغرافیایی دارد که محصول مورد نظر در آن جا به عمل آمده است. نشان مبدأ یا علامت جغرافیایی تضمین‌کننده کیفیت مشخصی برای یک محصول خاص است. چرا که به خریدار اطمینان می‎دهد محصول خریداری شده در مبدأ مشخصی با تمامی ویژگی‎های مورد نظر تهیه شده است. بدیهی است محصول برنجی که در شمال ایران در منطقه طارم به عمل می‌آید با محصول برنجی که در دیگر مناطق ایران تولید می‎شود از جهات بسیاری متفاوت است. فرش دستبافی که در ایران تولید می‌شود با توجه به نوع پشم و رنگ، بسیار متفاوت از فرش‎هایی با طرح و نقشه مشابه است که در چین تولید می‎شود. در شکل 2 نمونه‎هایی از نشان مبدأ جغرافیایی نشان داده شده است.


filereader.php?p1=main_1d665b9b1467944c1
شکل 2- نمونه‎های از نشان مبدأ جغرافیایی

استفاده از نشان‌های جغرافیایی محدود به محصولات کشاورزی نیست. نشان‌های جغرافیایی می‌توانند ویژگی‌های خاص محصولی که ناشی از عوامل انسانی است را نیز بیان کنند. عوامل انسانی از قبیل مهارت‎های تولیدی منحصر به فرد و آداب و رسوم می‌توانند محصولی ویژه‌ را در یک منطقه جغرافیایی (یک شهر یا روستا، یک منطقه یا یک کشور) به وجود آورند. برای مثال، کشور سوئیس (Switzerland یا Swiss) به‌عنوان یک منطقه جغرافیایی سازنده ساعت در تمام جهان مشهور است یا چاقوی زنجان و سفال لالجین همدان نمونه محصولات صنایع دستی است که از شهرت بالایی برخوردار است.
کشورها در راستای حفظ منافع تولیدکنندگان محصولات اصیل که در یک منطقه خاص جغرافیایی و با ویژگی‎های منحصر به فرد تولید می‎شوند، تصمیم گرفتند تا از نشان‎های مبدأ جغرافیایی تحت مقوله مالکیت فکری حمایت به عمل آورند. همان طور که گفته شد علائم مبدأ، به مبدأ تولید یک محصول اشاره دارد و اساساً این مقوله متفاوت از مقوله نام‎های تجاری است. علامت مبدأ بر روی یک محصول درج می‌شود تا مبدأ جغرافیایی تولید کالا را نمایش دهد؛ در حالی که نشان تجاری، علامت متمایزکننده‎ای است که محصول یک شرکت را از شرکت دیگر متمایز می‎کند. بنابراین نشان مبدأ می‎تواند از سوی تمامی تولیدکنندگانی که در آن منطقه جغرافیایی محصولات خود را تولید می‎کنند، استفاده شود. برای مثال تمامی شالی‎کاران منطقه طارم این حق را دارند که محصول شالیزار خود را با نام تجاری دلخواه لیکن تحت نشان مبدأ طارم به بازار عرضه کنند.
برای حمایت از نشانه‌های جغرافیایی، معاهداتی توسط سازمان جهانی مالکیت فکری تدوین شده است. از جمله معاهده پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی مصوب سال 1883 و موافقت‌نامه لیسبون برای حمایت از نام‌های مبدأ و ثبت بین‌المللی آن‌ها؛ به‌علاوه مواد 22 تا 24 موافقت‌نامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری (موافقت‌نامه تریپس) در رابطه با حمایت بین‌المللی از نشانه‌های جغرافیایی در چارچوب سازمان تجارت جهانی نیز به این موضوع می‎پردازد.

5-2- مدل‎های مصرفی (اختراعات کوچک)
مدل مصرفی (Utility Model)، اختراعی است که از جنبه گام ابتکاری از سطح پایین‌تری برخوردار است، مانند درب بازکن نوشابه خودکار. یک مدل مصرفی حقی انحصاری است که برای یک اختراع کوچک اعطا می‎شود و اجازه می‎دهد که دارنده حق، دیگران را از استفاده تجاری اختراع حمایت شده بدون اجازه او، برای یک دوره  زمانی محدود منع کند. تعریف این حق می‎تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد (البته در جایی که چنین حمایت‎هایی قابل دسترس است)؛ مدل مصرفی شبیه یک حق اختراع است. در واقع، مدل‎های مصرفی بعضی اوقات به عنوان اختراع کوچک یا پتنت نوآوری (Innovation Patent) نامیده می‎شوند.
الزامات دستیابی به یک مدل مصرفی آسان‎تر از حق اختراع است، در حالی که شرط جدید بودن همیشه باید وجود داشته باشد اما ممکن است در مدل‌های مصرفی گام اختراعی یا بدیعی بودن از اهمیت کمتری برخوردار باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد. در عمل، حمایت از مدل‌های مصرفی اغلب برای نوآوری‎ها مورد استفاده قرار می گیرد.
مدت حمایت برای مدل‎های مصرفی کوتاه‎تر از حق اختراع است و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است (معمولاً بین 7 تا 10 سال بدون تمدید).
در خیلی از کشورها (که حمایت از مدل‎های مصرفی در دسترس باشد)، دفاتر ثبت اختراعات اظهارنامه‎ها را برای احراز سابقه قبلی ثبت شده بررسی نمی‎کنند. این به آن معنی است که فرایند ثبت غالباً به طور قابل توجهی سریع‎تر و ساده‎تر از ثبت اختراع است (طبق قوانین ایران، هم اکنون مدل‎های مصرفی غیرقابل ثبت است و درخواست‎های مرتبط با مدل‎های مصرفی، در قالب ثبت اختراع، ثبت می‎شود).
در برخی از کشورها، حمایت از مدل‎های مصرفی را می‌توان فقط برای زمینه‎های خاصی از فناوری و فقط برای محصولات (نه فرایندها) به دست آورد.

6-2- مدارهای مجتمع
حمایت از مدارهای مجتمع (Integrated Circuites) در کنوانسیون پاریس مطرح نشده است، کنوانسیون مستقلی موسوم به کنوانسیون واشنگتون به حمایت از مدارهای مجتمع، اصول و استانداردها می‌پردازد؛ ولیکن تا کنون در سطح جهانی به مرحله اجرا نرسیده است. موافقتنامه جنبه‌های تجاری مالکیت فکری (تریپس) در چهار ماده به حمایت از این مدارها می‎پردازد و حقوق و انحصارات مورد نظر را که در کنوانسیون واشنگتن مطرح شده است، در ماده 35 خود می‌گنجاند.
مدت زمان حمایت از مدارهای مجتمع 10 سال از تاریخ تشکیل پرونده درخواست ثبت یا 10 سال از تاریخ اولین استفاده تجاری در هر جای دنیا است. در شکل 3 تصویری از مدارهای مجتمع نشان داده شده است.


filereader.php?p1=main_7bc3ca68769437ce9
شکل 3- مدار مجتمع

7-2- گونه‌های جدید گیاهی
مالکیت فکری از این رو به حمایت از گونه‌های جدید گیاهی (New Plants Variety) می‌پردازد که به تلاش و مطالعات محققان در این زمینه پاسخ مناسبی بدهد و در مقابل خطرپذیری و هزینه‌هایی که کشاوزران گونه‌های جدید گیاهی متقبل می‌شوند جبران مناسبی ارائه کند. مالکیت فکری از طریق ایجاد انحصاری با مدت زمان محدود سعی می‌کند تا حقوق محققان بخش‌های کشاورزی را در این زمینه به  رسمیت بشناسد. اتحادیه بین‌المللی حمایت از گونه‌های جدید گیاهی (UPOV)، حمایت از گونه‌های جدید را مورد نظارت قرار می‌دهد.
ابداع‌کنندگان گونه‌های جدید گیاهی برای به دست آوردن چنین انحصاری باید گونه مورد ادعای خود را به ثبت برسانند. بر اساس کنوانسیون حمایت از گونه‌های جدید گیاهی این گونه باید جدید باشد، متمایز و یکسان باشد و همچنین پایدار بماند و منطبق با یک گونه ژنتیکی گیاهی باشد تا قابلیت ثبت را به دست آورند.
وصف جدید بودن که یک شرط حقوقی است از این جهت مطرح می‌شود که گونه گیاهی مورد ادعا پیش از این از نظر تجاری در معرض عرضه قرار نگرفته باشد. منطبق بودن با یک گونه ژنتیکی، وصف گونه شناختی گیاه است. سه شرط متمایز، یکسانی و پایدار ماندن اوصاف و شروط فنی گونه جدید متقاضی ثبت است. منظور از متمایز بودن این است که گیاه مورد نظر باید مشخصاً از دیگر گیاهان شناخته شده دسته ژننتیکی خودش متمایز و متفاوت باشد. یکسانی گونه جدید بدین معنا است که بر اساس ماهیت تکثیر، در کشت‌های مختلف گیاه مورد ادعا، همه گیاهان به دست آمده کاملاً با یکدیگر یکسان باشند یا بسیار مشابه باشند و منظور از پایداری به عنوان دیگر شرط فنی این است که در کشت‌های متعدد و در تکرار تکثیر و انتشار، گونه کشت شده تغییر نکرده و ویژگی‌های اولیه خودش را از دست ندهد. بدیهی است سه شرط فوق باید توسط فرد متخصص مورد تأیید قرار بگیرد تا بتوان گونه گیاهی را به عنوان یک گونه جدید به ثبت رسانید.
کنوانسیون حمایت از گونه‎های گیاهی جدید سه شیوه را برای ثبت گونه‌های جدید گیاهی پیشنهاد می‎کند:
الف. از طریق مکانیزم ثبت اختراع، ب. از طریق یک سیستم ویژه برای گونه‎های جدید گیاهی، ج. از طریق ترکیبی از هر دو شیوه
به نظر می‌رسد به واسطه ابهاماتی که برای ثبت یک گونه گیاهی از طریق ثبت به عنوان یک اختراع وجود دارد، اغلب کشورها مانند ایران تمایل دارند تا شیوه ویژه‌ای را برای ثبت گونه‌های جدید اختصاص دهند.
مدت زمان حمایت از گونه‎های جدید گیاهی برای درختان و موها 25 سال و برای سایر گیاهان 20 سال است و در این مدت برای کشت‌کنندگان و محققان حقوق انحصاری تولید و باز تولید، تکثیر، فروش و بازاریابی، واردارت و صادرات در نظر گرفته شده است.
در ایران قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال در سال 1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. متقاضی ثبت گونه جدید گیاهی باید فرم اظهارنامه مربوطه را تکمیل کند و به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال که بر اساس ماده دوم قانون فوق تشکیل شده است، ارائه کند.

8-2- اسرار تجاری
در عرصه رقابت و کسب و کار هر روز مؤلفه‌های بیشتری باعث قدرت گرفتن اصحاب بازار می‎شوند و قدرت چانه‎زنی صاحبان خود را در بازار افزایش می‎دهند؛ یکی از مقوله‎هایی که مالکیت فکری نیز حمایت از آن را بر عهده دارد مسئله اسرار تجاری (Trade Secrets) است، به زبان ساده برای مشخص کردن حیطه اسرار تجاری می‎توان گفت اسرار تجاری، فرمول، رویه، فرآیند، طرح، ابزار، الگو یا مجموعه اطلاعاتی است که در یک کسب و کار برای به دست آوردن مزیت نسبت به رقبا مورد استفاده قرار می‌گیرند و مالکیت فکری انحصاری دائمی را تا آن زمان برای آن در نظر می‌گیرد که افشا نشود، در صورت افشای اسرار، اشخاص ثالث قادر خواهند بود از آن بهره‎برداری کنند.
بر خلاف هر یک از مقولات مالکیت فکری، اسرار تجاری در هیچ کجا به ثبت نمی‎رسند و این وظیفه صاحبان اسرار است تا به هر نحوی شده از اسرار مورد ادعای خود در مقابل افشا شدن، محافظت کنند.
معمولاً برای تشخیص اسرار تجاری از معیارهای زیر بهره می‎برند چرا که هر اطلاعاتی را نمی‎توان جز اسرار تجاری دانست؛ اسرار تجاری نباید به آسانی توسط عموم قابل شناسایی یا تعیین باشند، این اطلاعات باید دارای ارزش اقتصادی مستقل در بازار بوده و از نظر عرف تجاری به دارنده خود مزیت و اعتبار اقتصادی ببخشند. در ضمن اطلاعاتی که توسط رقبای تجاری مورد شناسایی واقع شده‎اند و آن‌ها نیز از طرق صحیح به آن‌ها دست یافته‌اند را نمی‎توان به عنوان اسرار تجاری محسوب کرد.
همان طور که اشاره شد اسرار تجاری تا زمانی که صاحبان آن اقدامات معقولی برای حفظ اطلاعات به نحو سری انجام دهند و این اسرار محرمانه باقی بمانند، دارای ارزش اقتصادی هستند. برای حفظ اسرار تجاری ایجاد امنیت فیزیکی و معقول به نحوی که دسترسی افراد غیرمجاز به اسرار تجاری و سرقت آن‎ها را ناممکن گرداند و انعقاد قرارداد عدم افشا با اشخاصی که به صورت مجاز و در حد لازم به اسرار تجاری دسترسی دارند، ولی بایستی متعهد شوند تا از افشا آن و جاسوسی صنعتی و تجاری خودداری کنند، الزامی است.
به منظور حفظ اسرار تجاری هر شرکتی می‌تواند از اطلاعات محرمانه خود از طریق قراردادهای عدم افشا با کارکنان خود، در محدوده مقررات قانون کار، حمایت به عمل آورد. همچنین می‎توان طرف‎های قرارداد را با درج شرایطی در قرارداد ملزم به عدم افشا اسرار تجاری و عدم ارائه آن‎ها به سایر افراد کرد و بدین وسیله از افشا اسرار تجاری از جمله در محیط‎های مجازی ممانعت کرد. همچنین می‎توان شرط کرد در صورتی که اسرار مورد نظر توسط ایشان افشا گردد، افشاکننده مکلف به جبران کلیه خسارات احتمالی وارده گردد و وجه التزام مؤثری را در قبال تخلف از شرط معین کرد.

بحث و نتیجه‎گیری
حقوق مالکیت صنعتی دربرگیرنده مواردی از قبیل حق اختراع، علائم تجاری، طرح‎های صنعتی، نشان مبدأ جغرافیایی، مدل‌های مصرفی، مدارهای مجتمع، گونه‌های جدید گیاهی و اسرار تجاری است. گواهینامه ثبت اختراع یا پتنت، حقی انحصاری است که از طرف دولت به مخترع یک محصول یا یک فرآیند ارائه‎دهنده راه حل یک مشکل یا مسأله، اعطا می‎شود. یک علامت تجاری، نشانه‎ای است که اجازه می‌دهد مشتریان، کالاها و خدمات مشخصی را از سایر کالاها و خدمات متمایز سازند. طرح صنعتی صرفاً به ماهیت زیبایی‎شناختی و تزئینی یک محصول اشاره دارد و صرفاً مربوط به شکل و ظاهر یک محصول است. به عنوان یک قاعده کلی طرح صنعتی یکی از ویژگی‎های زیر را در بر دارد: ویژگی‎های سه بعدی مانند شکل یک محصول، ویژگی‎های دوبعدی مانند تزئینات، خطوط و رنگ یا ترکیبی از هر دو مورد. همچنین یک طرح صنعتی برای ثبت باید جدید، اصیل و دارای شخصیت فردی باشد. نشان مبدأ جغرافیایی اشاره به نام مکان جغرافیایی دارد و تضمین‎کننده کیفیت مشخصی برای یک محصول خاص است. مدل مصرفی، اختراعی است که از جنبه گام ابتکاری از سطح پایین‎تری نسبت به پتنت برخوردار است در حالی که شرط جدید بودن همیشه باید وجود داشته باشد. علاوه بر این، مدت حمایت برای مدل‎های مصرفی کوتاه‎تر از حق اختراع است. هر چند حمایت از مدارهای مجتمع در سطح جهانی به مرحله اجرا نرسیده است اما کنوانسیون مستقلی موسوم به کنوانسیون واشنگتون به این مورد می‎پردازد. همچنین مالکیت فکری به حمایت از گونه‎های جدید گیاهی می‎پردازد تا به تلاش و مطالعات محققان در این زمینه پاسخ مناسبی بدهد. گونه گیاهی مورد ادعا باید جدید باشد، متمایز و یکسان باشد و همچنین پایدار بماند و منطبق با یک گونه ژنتیکی گیاهی باشد تا مورد حمایت قرار گیرد. اسرار تجاری، فرمول، رویه، فرآیند، طرح، ابزار، الگو یا مجموعه اطلاعاتی است که در یک کسب و کار برای به دست آوردن مزیت نسبت به رقبا مورد استفاده قرار می‎گیرند. مالکیت فکری، انحصار دائمی را برای مالکان اسرار تجاری تا قبل از افشا آن‎ها در نظر می‎گیرد. اسرار تجاری نباید به آسانی توسط عموم قابل شناسایی یا تعیین باشند، این اطلاعات باید دارای ارزش اقتصادی مستقل در بازار بوده و از نظر عرف تجاری به دارنده خود مزیت و اعتبار اقتصادی ببخشند.


منابـــع و مراجــــع

1. موسسه داراییهای فکری و فناوری مدرس، کتابچه آموزشی ترویجی آشنایی با حقوق مالکیت فکری و ثبت اختراع، مهر 1391.

2. http://2221404.persianblog.ir

3. http://www.ghavanin.ir/PaperDetail.asp?id=767