برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ تا ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۵۳,۲۴۲
  • بازدید این ماه ۹۵
  • بازدید امروز ۳
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۱,۱۳۹
  • قبول شدگان ۱,۰۲۲
  • شرکت کنندگان یکتا ۴۶۲
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۸۳
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 1

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

معرفی نانوالیاف کربنی

کربن بلوک ساختمانی تعداد بیشماری از مواد آلی و معدنی در اطراف ما می باشد. این اتم چند منظوره قادر به پیوستن به اتمهای دیگر در ساختارهای هیبریدی SP، SP2، SP3 می باشد که منجر به میلیون ها مولکول پایدار می شود. این عنصر می تواند شکل های (پلی مورف) مانند الماس، گرافیت، و فولرن را با خواص مختلف اعم از بسیار سخت تا بسیار نرم تشکیل دهد. همچنین به شکل ساختار لوله ای شکل بنام رشته (Filament) و یا الیاف می تواند درآید. VGCFs (الیاف کربن رشد یافته از بخار) و انواع کوچکتر آنها از نظر اندازه، VGCNFs (نانوالیاف کربن رشد یافته از بخار)، از جمله الیاف های کربنی کوتاه می باشند که به علت پتانسیل آنها برای پیشرفت خواص حرارتی، الکتریکی، محافظ فرکانس و مکانیکی توجه زیادی را به خود معطوف کرده اند. خواص منحصر به فرد الیاف های کربن، باعث گسترش علم و فن آوری در زمینه های مختلف مخصوصا تولید مواد کامپوزیت منحصر به فرد در دهه های اخیر شده است.


1- مقدمه
نانوالیاف کربنی، نانوساختارهای استوانه ای با لایه های گرافن می باشند که به صورت های مخروط انباشته (Stacked Cones)، فنجان (Cups) و (شکل 1)، و یا صفحات (Plates) و بدون هسته ی توخالی (No Hollow Core)، اما با سایت های لبه‌ای بسیار در دیوار بیرونی مرتب شده اند [1].

filereader.php?p1=main_448a94929572d9bc1
شکل 1- ساختار نانوالیاف های کربنی نوع ( CSNF =Cup-stacked Carbon Nanofiber) و[2].

VGCFs (الیاف کربن رشد یافته از بخار) و انواع کوچکتر آنها از نظر اندازه، VGCNFs (نانوالیاف کربن رشد یافته از بخار)، از جمله الیاف های کربنی کوتاه می باشند که به علت پتانسیل آنها برای پیشرفت خواص حرارتی، الکتریکی، محافظ فرکانس و مکانیکی توجه زیادی را به خود معطوف کرده اند. این مواد به طور گسترده در سیستم های مختلف مانند کامپوزیت ها مورد استفاده قرار می گیرند که به دلیل خواص استثنایی و قیمت پائین آنها می باشد [1].

2-تاریخچه
اولین گزارش در مورد نانوالیاف کربن که به سال 1889 بر می گردد سنتز کربن رشته ای توسط Hughes و همکارانش انجام گرفته است [3]. آنها از مخلوط گازی متان/هیدروژن استفاده کردند و رشته های کربن را از طریق پیرولیز گاز، رسوب کربن و رشد رشته ایجاد کردند. درک واقعی این الیاف، با این حال، خیلی بعد هنگامی که ساختار آنها توسط میکروسکوپ الکترونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت انجام شد [4]. اولین مشاهدات نانوالیاف کربنی با میکروسکوپ الکترونی در اوایل دهه ی 1950 توسط دانشمندان اتحاد جماهیر شوروی Radushkevich و Lukyanovich انجام شده است، که الیاف های کربنی گرافیتی توخالی با قطر 50 نانومتر را شناسایی کردند[1].
در اوایل دهه ی 1970، محققان ژاپنی Koyama و Endo، موفق به ساخت VGCF با قطر 1 میکرومتر و طول بالاتر از 1 میلی متر شدند [1]. بعدها، در اوایل دهه ی 1980،Tibbetts در ایالات متحده آمریکا [3] و Benissad در فرانسه [5] روند ساخت VGCF را کامل کردند. در ایالات متحده آمریکا، مطالعات عمیق تر با تمرکز بر سنتز و خواص این مواد برای کاربردهای پیشرفته توسطR. Terry K. Baker انجام شد و با نیاز به مهار رشد نانوالیاف کربنی به علت مشکلات مداوم ناشی از تجمع مواد در انواع فرآیندهای تجاری به ویژه در زمینه ی خاص پردازش نفت، ترغیب شد [1]. اولین بار تجاری شدن VGCF توسط شرکت ژاپنی Nikosso در سال 1991 تحت نام تجاری Grasker انجام شد [1].
VGCNF از طریق فرایندی مشابه VGCF تولید می شود، فقط قطر به طور معمول کمتر از 200 نانومتر است. شرکت های متعددی در سراسر جهان به طور جدی در تولید در مقیاس تجاری از نانوالیاف کربن و برنامه های کاربردی مهندسی جدید در تلاش می باشند [1].

3- روش های سنتز
نانوالیاف های کربنی عمدتاً بر اساس روش های تولید نانولوله های کربنی تولید می شوند. با این توضیح که در برخی روش ها نانولوله ها و در برخی روش های دیگر نانوالیاف کربنی درصد بیشتری از محصول را شامل می شوند. به عنوان مثال در روش های تخلیه قوس الکتریکی و سایش لیزری، عمدتاً نانولوله های کربنی تولید می شوند، این در حالی است که در روش رسوب شیمیایی بخار (CVD) این درصد خیلی کمتر خواهد بود (شکل 2).

filereader.php?p1=main_5ab4e513958964665
شکل 2 -  تصویر میکروسکوپ الکترونی عبوری نانوالیاف کربنی[6] .

رسوب شیمیایی بخار کاتالیستی (CCVD) و یا به سادگی رسوب شیمیایی بخار (CVD) شامل انواع مختلف حرارتی و همچنین به کمک پلاسما، روش غالب تجاری برای ساخت VGCF و VGCNF می باشد. در اینجا، مولکول ها در فاز گاز در دمای بالا تجزیه می شوند و کربن در حضور یک کاتالیزور فلز واسطه بر روی یک بستر رسوب می دهد که در آن رشد الیاف ها در اطراف ذرات کاتالیزور انجام می شود. به طور کلی، این فرآیند شامل مراحل مجزا مانند تجزیه گاز، رسوب کربن، رشد الیاف، افزایش ضخامت الیاف، گرافیتی شدن (Graphitization)، و خالص سازی می باشد و منجر به الیاف توخالی (Hollow Fibers) می شود. قطر نانوفیبر بستگی به اندازه ی کاتالیزور دارد. فرآیند CVD برای ساخت VGCF به طور کلی به دو دسته طبقه بندی می شود:

1) فرایند کاتالیزور ثابت  (Fixed-catalyst Process or Batch)، و 2) فرایند کاتالیزور شناور (پیوسته) (Floating-catalyst Process) است [7،1].

در فرایند Batch که توسط Tibbetts ارائه شده [8]، مخلوطی از هیدروکربن/هیدروژن/هلیوم که از روی Mullite (سیلیکات آلومینیوم بلورین) عبور داده می شود همراه با ذرات رسوبات ریز آهن به عنوان کاتالیست در 1000 درجه سانتیگراد استفاده می شوند. هیدروکربن مورد استفاده متان در غلظت 15٪ حجمی می باشد. رشد الیاف در چند سانتی متر فقط در 10 دقیقه با زمان اقامت گاز 20 ثانیه به دست می آید. به طور کلی، طول الیاف را می توان با زمان اقامت گاز در راکتور کنترل کرد. گرانش و جهت جریان گاز به طور معمول بر جهت رشد الیاف تاثیر می گذارد[5].

فرایند کاتالیزور پیوسته یا شناور در اوایل توسط Koyama و Endo ارائه شد [9] و بعد از آن توسط Hatano و همکاران تغییر یافته است[10]. این فرآیند به طور معمول،VGCF را با قطر زیرمیکرونی و طول از چند تا 100 میکرون ایجاد می کند، که مطابق تعریف نانوالیاف کربنی می باشد. در این روش ترکیبات آلی فلزی محلول در یک حلال فرار مانند بنزن استفاده می شود که مخلوطی از ذرات بسیار ریز کاتالیست (5-25 نانومتر در قطر) در گاز هیدروکربنی را وقتی که درجه حرارت تا 1100 درجه سانتیگراد افزایش می یابد ایجاد می کند. در کوره، رشد الیاف بر روی سطح ذرات کاتالیزور آغاز می شود و ادامه می دهد تا زمانی که مسمومیت کاتالیزور با ناخالصی های موجود در سیستم رخ می دهد. در مکانیزم رشد الیاف شرح داده شده توسط بیکر و همکاران [11]، فقط بخشی از ذرات کاتالیزور که در معرض مخلوط گاز قرار می گیرند منجر به رشد الیاف می شوند. به محض اینکه بخشی که در معرض مخلوط گاز قرار می گیرد پوشیده شود رشد متوقف می شود، که در واقع کاتالیزور مسموم شده است. ذرات کاتالیزور در نوک رشد یافته ی الیاف در غلظت نهایی در حدود چند قسمت در میلیون باقی مانده است. در این مرحله، افزایش ضخامت الیاف اتفاق می افتد [1].
شایع ترین کاتالیزور استفاده شده آهن می باشد، که اغلب با گوگرد، سولفید هیدروژن و غیره تحت عمل قرار می گیرند که باعث کاهش نقطه ذوب و تسهیل نفوذ آن به منافذ کربن می شود و در نتیجه، باعث تولید سایت های رشد بیشتر می شود [3]. آهن/نیکل، نیکل، کبالت، منگنز، مس، وانادیم، کروم، مولیبدن و پالادیم نیز به عنوان کاتالیزور استفاده می شوند [12،3]. استیلن، اتیلن، گاز متان، گاز طبیعی، و بنزن، شایع ترین گازهای کربنی استفاده شده می باشند. اغلب مونواکسید کربن (CO) در جریان گاز برای افزایش بازدهی کربن از طریق کاهش اکسیدهای آهن موجود در سیستم، اضافه می شود [1]. 

4-کاربردها
نانوالیاف کربنی کاربردهای بسیاری دارند که قطر آنها تاثیر زیادی روی کاربردشان دارد، اما کنترل قطر نانوالیاف بسیار زمان‌بر و پر هزینه است. نانوالیاف کربنی نیز مانند نانو لوله های کربنی یکی از گزینه های امیدبخش جهت تقویت انواع مختلف زمینه‌های پلیمری می باشند. قطر این نانو ذرات در حدود 1۰ تا 5۰۰ نانومتر می باشد [13]. نانوالیاف کربنی نیز خواص حرارتی، الکتریکی (شکل 3) و مکانیکی (شکل 4) خوبی از خود نشان می دهند. جهت افزایش خواص نانوالیاف کربنی آنها را تحت عملیات های خالص سازی، آسیاب گلوله ای و عملیات سطحی قرار می دهند [14،1].
 
filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820
شکل 3- مقاومت الکتریکی حجمی یک کامپوزیت ساخته شده از نانوالیاف کربنی به عنوان تابعی از وزن نانوفیبر استفاده شده [15].


filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
شکل 4- مروری بر خواص مکانیکی مواد کامپوزیت مبتنی بر نانوالیاف کربنی[15].

از جمله کاربردهای نانوالیاف کربنی شامل منابع نشر الکترونی زمینه، مواد کامپوزیت، نوک‌های (Tips) میکروسکوپ پروبی روبشی، مواد حامل برای کاتالیست های مختلف در پتروشیمی، به صورت آرایه های مرتب شده به صورت عمودی (یک سکو برای حمل ژن)، به عنوان مواد الکترود و رفع نشت نفت می باشد [16،1].


در فیلم زیر در رابطه با نانو الیاف کربنی به صورت مختصر توضیحاتی ارائه شده است.

منابـــع و مراجــــع

1. Wikipedia®, Carbon nanofiber: http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_nanofiber.

2. Iwahori, Y. Ishiwata, S., Sumizawa, T., Ishikawa, T., “Iwahori Mechanical properties improvements in two-phase and three-phase composites using carbon nano-fiber dispersed resin”, Composites, Part A, Vol. 36, pp.1430-1439 (2005).

3. Hughes, T.V., Chambers, C.R. “Manufacture of Carbon Filaments” U.S. Patent US405480, 1892-10-11.

4. Morgan, P. “Carbon Fibers and Their Composites” Taylor & Francis Group, CRC Press, Boca Raton, FL (2005).

5. Benissad, F., Gadelle, P., Coulon, M., and Bonnetain, L. “Formation de Fibres de Carbone a Partir du Methane: I Croissance Catalytique et Epaississement Pyrolytique”, Carbon, Vol.26, pp.61-69 (1988).

6. http://pyrografproducts.com/nanofiber.html.

7. Burchell, T.D. “Carbon Materials for Advanced Technologies”, Pergamon (Elsevier Science Ltd.), Oxford, UK (1999).

8. Tibbetts, G.G. “Lengths of Carbon Fibers Grown from Iron Catalyst Particles in Natural Gas”, Journal of Crystal Growth, Vol.73, pp.431-438 (1985).

9. Koyama, T., Endo, M.T. “Method for Manufacturing Carbon Fibers by a Vapor Phase Process”, Japanese Patent, 1982-58, 966, 1983.

10. Hatano, M., Ohsaki, T., Arakawa, K. “Graphite Whiskers by New Process and Their Composites, Advancing technology in Materials and Processes”, Science of Advanced Materials and Processes, National SAMPE Symposium, Vol.30, pp.1467–1476 (1985).

11. Baker, R.T.K., Barber, M.A., Harris, P.S., Feates, F.S., and Waite, R. J. “Nucleation and Growth of Carbon Deposits from the Nickel Catalyzed Decomposition of Acetylene,” Journal of Catalysis, Vol.26, pp.51-62 (1972).

12. De Jong, K.P., Dixie Ferrington, and Geus, J.W. “Carbon Nanofibers: Catalytic Synthesis and Applications,” Catalysis Review, Vol.42, pp.481-510 (2000).

13. Serp, P., Corrias, M., Kalck, P. “Carbon nanotubes and nanofibres in catalysis”, Applied Catalysis A: General, Vol.253, pp.337-358 (2003).

14. http://vista.ir/article/337403.

15. http://www.sigmaaldrich.com/materials-science/nanomaterials/carbon-nanofibers.html.

16. Rassaei, L., Sillanpaa, M., Bonn, M.J., Marken. “Carbon nanoriber-polystyrene composite electrodes for electroanalytical processes”, Electroanalysis Vol.19, pp.1461-1466 (2007).

نظرات و سوالات

نظرات

1 -1

امین امانی بنی - ‏۱۳۹۳/۱۱/۱۴

سلام

لطفا درصورت امکان درمورد ترانزیستورهای مبتنی بر نانولوله های کربنی (CNTFET) نیز مطالب جدید ارائه دهید.

متشکرم

0 -5

پوریا اسلامی - ‏۱۳۹۳/۰۴/۲۳

سلام

ایا نانو الیاف کربنی با نانو فیبرهای کربنی تفاوتی ندارد که مثل هم نوشتید

نانو الیاف در مقاله ی شمارهی(جلسهی) 2 نوشته شده

پاسخ مسئول سایت :
با سلام
خیر نانوالیاف و نانوفایبر هر دو به یک معنا هستند، NanoFiber اصطلاح علمی و نانوالیاف برگردان علمی و فارسی آن است.
2 0

علیرضا صادقی نقدعلی علیا

خوب بود

2 -1

سعید گیفانی

عالی

1 -2

ابراهیم هنرمند

خوب است