برترین کاربران هفتگی این مقاله

از ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ تا ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

هیچ کاربری در این بازه زمانی وجود ندارد

آمار مقاله
  • بازدید کل ۲۶,۵۰۶
  • بازدید این ماه ۴۴
  • بازدید امروز ۱
آمار آزمون مقاله
  • کل شرکت کنندگان ۵۶۲
  • قبول شدگان ۵۲۸
  • شرکت کنندگان یکتا ۲۶۷
  • میانگین درصد شرکت کنندگان ۸۸
واژه نامه فناوری نانو

نانو

nano

پيشوندي به معناي يک بيليونم يا (000،000،000،1/1). در متون فناوري‌نانو، معمولا براي مشخص کردن يک واحد اندازه‌گيري برابر با 10 به توان منفي 9 متر استفاده مي‌شود.

سطح مقاله

پیشرفته 1

نویسندگان
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

معرفی میکروسکوپ‌های پروبی روبشی (2)

پس از آشنایی با انواع مختلف میکروسکوپ‌های روبشی در مقاله (1)، در مقاله حاضر به کاربردهای متنوع و اجزای متفاوت این تجهیزات پرداخته خواهد شد. با وجود تفاوت‌های موجود بین روش‌های مختلف، شباهت‌های کلی و ساختاری بین مجموعه بزرگ این خانواده قابل مشاهده است. بهره‌گیری از همین شباهت‌ها و تفاوت‌هاست که منجر به ابداع سیستم‌های جدید می‌شود.
مقدمه
میکروسکوپ پروبی روبشی مجموعه‌ای از تکنیک‌هایی است که سطح ماده را با قدرت تفکیک بالا، در محدوده نانومتر و حتی آنگستروم بررسی کرده و تصاویری از یک خاصیت فیزیکی یا شیمیایی یا مکانیکی سطح یا توپوگرافی آن ارائه می‌دهد. علاوه بر این، در این میکروسکوپ‌ها امکان جمع‌آوری اطلاعاتی غیر از وضعیت سطح ماده نیز وجود دارد [5].
 
1- کاربردهای میکروسکوپ‌های پروبی روبشی
شناسایی و بررسی مواد با استفاده از میکروسکوپ‌های پروبی روبشی (SPM= scanning probe microscopy)، از جمله تکنیک‌های تحقیقاتی قدرتمند و مدرن است که اجازه می‌دهد مورفولوژی و خواص موضعی سطوح مختلف با تفکیک‌پذیری فضایی (spatial resolution) بالا در حد نانومتر، انجام پذیرد [1].

عنوان : تصویربرداری میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیکی(EFM)

توضیحات : درمیکروسکوپ نیروی الکتروستاتیکی(EFM) بعنوان یکی از تجهیزات خانواده میکرسکوپ پروبی روبشی، به منظور جداسازی اثرات توپوگرافی از نیروی الکترواستاتیک، ابتدا توپوگرافی سطح را تهیه می کند. سپس نوسان پایه تحریک می شود و در یک ارتفاع ثابت روی نمونه نگه داشته می شود که تصویر حاصله شامل اطلاعات خواص الکتریکی نمونه است.تصویرa، توپوگرافی سه بعدی از نانوسیم باریم تیتانات و تصاویر بعدی، چهار ناحیه قطبش پذیر مجزا را که توسط یک میدان الکتریکی خارجی اعمال شده اند، نشان می دهد. بردارهای سفیدرنگ جهات قطبش پذیری را نشان می دهد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 1 : تصویربرداری میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیکی (EFM)

میکروسکوپ پروبی روبشی، ابزاری کلیدی برای ترسیم توپوگرافی (پستی و بلندی‌های) سطوح و مشخص کردن تغییرات خواص فیزیکی و شیمیایی ساختارهایی نظیر ساختارهای مولکولی، در بازه مقیاسی از صدها میکرومتر تا محدوده نانومتر است. ساده‌ترین نقشه‌ای که میکروسکوپ پروبی روبشی ایجاد می‌کند، همین نقشه توپوگرافی سطح است.
علاوه بر این نقشه‌های دیگری هم قابل دستیابی است که مناطقی از سطح را که به صورت فیزیکی یا شیمیایی از سایر نقاط متمایز هستند، نشان داده و اطلاعاتی از خواص الکتریکی، مغناطیسی، نوری، مکانیکی و... ارائه می‌دهند [2,37].

عنوان : کاربرد میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک تماس دینامیکی (DC-EFM)

توضیحات : میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM)، یکی از انواع میکروسکوپ های پروبی روبشی است که در آن خواص الکتریکی و توپوگرافی سطوح از هم مجزا شده اند. یکی از تکنیک های EFM، تماس دینامیکی است که براساس بکارگیری ارتعاش ثابت نوک پروب می باشد که در بین تکنیک های دیگر EFM، بهترین جداسازی توپوگرافی و مشخصات الکتریکی را انجام می دهد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 2 : کاربرد میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک تماس دینامیکی (DC-EFM)

از آن جایی که میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، امکان تحقیق و دستکاری سطوح تا مقیاس اتمی را فراهم می‌آورند، عموماً با علوم و فناوری‌های مربوط به مقیاس نانو به شدت گره خورده‌اند و در نتیجه برای ایجاد الگوهای نانومتری روی سطوح، یا مشخص کردن نانو مکانیزم‌های مصنوعات کمپلکس و آرایه‌های طبیعی به کار می‌روند. بنابراین گزینه مطلوبی در جهت ساخت و بررسی و بهبود نانومواد و نانوابزارها محسوب می‌شوند.

عنوان : نوشتن روی نمونه فروالکتریک با استفاده از میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM)

توضیحات : در گروه میکروسکوپ های پروبی روبشی، از میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک (EFM)، می توان برای نوشتن بر روی مواد فروالکتریک استفاده نمود. به کمک EFM در مد ضربانی، پلاریزاسیون های منفرد می توانند تغییر کنند.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 3 : نوشتن روی نمونه فروالکتریک با استفاده از میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک (EFM)

به موازات کشف مکانیزم‌ها و برهم‌کنش‌های پیچیده در خلقت اجزای ریز مواد، میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، به طور فزاینده‌ای در بسیاری از زمینه‌ها کاربرد پیدا کردند. به علاوه مشتقات گوناگونی از این روش‌ها جهت کاربردهای ویژه، توسعه یافتند [4,35].
حوزه کاربرد این میکروسکوپ محدوده‌های میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی را نیز شامل می‌شود و در مطالعه خواص سطحی نمونه‌ها از سطح اتمی تا میکرومتری و نانومتری نیز استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای ویژه میکروسکوپ‌های SPM می‌توان بررسی خواص فیزیکی، هدایت الکتریکی، توزیع بار الکتریکی- استاتیکی، تمرکز تنش، میدان‌های مغناطیسی، مدول الاستیسیته، ریزسختی سنجی و .... را نام برد. 

عنوان : کاربرد میکرسکوپ پروبی روبشی در اندازه گیری بارهای استاتیک بکمک میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM)

توضیحات : میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM)، تکنیکی است که برای بررسی مکانی نانوسیستم های رسانا و عایق بکار می رود. برای اندازی گیری بارهای استاتیک در عایق ها، ولتاژ های اعمالی بارها را بر روی نوک که با بارهای استاتیک برهمکنش می کنند، القا می کند. از این طریق نوع بار الکتریکی(مثبت یا منفی)و موقعیت بارها مشخص می شود ولی تعیین مقدار آنها به نوک پروب وابسته است.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 4 : کاربرد میکرسکوپ پروبی روبشی در اندازه‌گیری بارهای استاتیک به کمک میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک (EFM)

در حال حاضر، به ویژه در تحقیقات انجام شده در زمینه فیزیک سطح و فناوری‌های لایه نازک، استفاده روزافزون تکنیک‌های (SPM)، به خوبی قابل مشاهده است. به علاوه، بررسی مواد با استفاده از میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، زیربنای توسعه روش‌های نوینی در فناوری نانو شده است که از آن جمله می‌توان به فناوری تولید ساختارهای دقیق و پیچیده در مقیاس نانومتری اشاره کرد [1].
میکروسکوپ پروبی روبشی در محدوده جانبی (در جهت X و Y)، تصویربرداری از چند صد میکرومتر تا چند ده پیکومتر را پوشش می‌دهد و می‌تواند نقشه سطوح مواد جامد را با قدرت تفکیک اتمی تهیه کند که نه تنها ساختار سطوح کریستالی کامل، بلکه توزیع عیوب نقطه‌ای، ناخالصی‌های جذب شده در سطح و عیوب ساختاری را آشکار می‌سازد.

عنوان : کاربرد میکروسکوپ نیروی مغناطیسی(MFM) در تشخیص نواقص ساختاری نمونه

توضیحات : یکی از کاربردهای میکروسکوپ نیروی مغناطیسی(MFM)، تشخیص نواقص ساختاری مواد رسانا از طریق تجمع جریان الکتریکی می باشد. در این روش بخاطر جهت گیری نوک مغناطیسی، تنها اجزاء جهت گیری شده ی میدان مغناطیسی نمونه شناسایی می شوند که نتیجه آن، اختلاف کنتراست تصویر MFM از خط جریان می باشد.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 5 : کاربرد میکروسکوپ نیروی مغناطیسی (MFM) در تشخیص نواقص ساختاری نمونه

امروزه میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، به دلیل توانمندی در انجام آزمایشات موضعی که با تک اتم‌ها یا تک مولکول‌ها قابل انجام است، به ابزار ضروری کار در حوزه نانو تبدیل شده‌اند. اندازه گیری نیروی پیوندهای شیمیایی یگانه یا طیف نوری تک مولکول‌ها، مثال‌هایی از این گونه کاربردها هستند. به علاوه، می‌توان از پروب موضعی جهت انجام نانولیتوگرافی، نوشتن در مقیاس نانو (شکل1)، جابه‌جایی اتم‌ها یا مولکول‌ها و در نتیجه ایجاد ساختارهای مصنوعی در مقیاس اتمی استفاده کرد [2,37].

filereader.php?p1=main_ec6ef230f1828039e
 
شکل 1- نمونه‌ای از امکان جابه‌جایی اتم‌ها جهت ایجاد تصویر با استفاده از میکروسکوپ تونلی روبشی
 
از موضوعات اولیه چالش برانگیز در به‌کارگیری SPMها به منظور مطالعه پدیده‌های موضعی الکتروستاتیکی و الکترومکانیکی، مشخصه‌یابی و آنالیز کمی سیگنال‌های به دست آمده است. در حقیقت یک تصویر SPM معمولی، با بیان اطلاعات و مشخصاتی نظیر اختلاف پتانسیل، فعالیت الکتروشیمیایی سطح، تصویر نحوه توزیع ظرفیت الکتریکی یا پتانسیل در ترانزیستورها، امکان مطالعه خواص سطحی را به صورت کمی فراهم می‌آورد [1].

عنوان : اندازه گیری پتانسیل سطح توسط میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM)

توضیحات : میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM) تغییرات فضایی اختلاف پتانسیل بین نوک پروب و نمونه را نقشه برداری می کند، اندازه گیری پتانسیل سطح در سه مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول توپوگرافی سطح اندازه گیری و ذخیره می شود. در مرحله دوم پایه بالا می آید تا مشخصات توپوگرافی تصویر جدا شود و فقط اطلاعات خواص الکتریکی سطح مشاهده گردد. در آخر بزرگی نیرو متناسب با اختلاف پتانسیل سوزن و نمونه است. با اعمال ولتاژ ثابت به پایه، ارتعاش مجدد از بین می رود.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 6 : اندازه‌گیری پتانسیل سطح توسط میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک (EFM)

عنوان : مزایای تصاویربرداری میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM)

توضیحات : همانند دیگر روش های میکروسکوپی پروبی روبشی، میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک(EFM) قابلیت رزولوشن بالا(تفکیک فضایی 50نانومتر)آنرا به ابزاری قرتمند در حوزه فناوری نانو تبدیل می کند. علاوه بر این، EFM قادر است اندازه گیری های با دقت بالا را حتی از سیگنال های فرکانس بالا از نقاط داخلی یک مدار باز انجام دهد. و در برخی مواقع نقص های غیر قابل شناسایی(مثلا بارهای الکتریکی بدام افتاده) در سایر تکنیک ها را شناسایی می کند.

نمایش توضیحات فیلم


چندرسانه‌ای 7 : مزایای تصویربرداری میکروسکوپ نیروی الکتروستاتیک (EFM)

به کارگیری تکنیک‌های SPM، از همان ابتدا بر روی توانایی بالای آن‌ها در تصویردهی مطلوب از نمونه‌ها متمرکز شد و بر مبنای همین توانایی در سال‌های اخیر، تحقیقات و مطالعات فیزیکی و شیمیایی برهم‌کنش‌های موجود بین سوزن و سطح نمونه و همچنین آنالیزهای کمی تریبولوژیکی، الکترونیکی، مغناطیسی، بیولوژیکی و شیمیایی سطوح بر پایه SPMها، بین محققان محبوبیت فزاینده‌ای یافته است [2].
این موضوع به اثبات رسیده است که SPMها نه تنها امکان تصویربرداری را فراهم می‌آورند بلکه افزون بر آن، امکان کنترل و اصلاح ساختار موضعی و به کارگیری مواد را در سطوح اتمی و نانو فراهم می‌آورند [1].
انعطاف‌پذیری حالت‌های کاری میکروسکوپ پروبی روبشی، امکان کسب آمار و پردازش‌های پویا را در شرایط محیطی متفاوت، نظیر محیط‌های گازی، مایع و خلأ ممکن می‌سازد.
مزایای فراوانی از میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، نظیر وجود سادگی در حالات مختلف کاری در عین قابلیت کاربرد در انواع مختلفی از نمونه‌ها، بازه وسیعی از کاربردها را در پیش چشم محققان گشود. کاربردهایی که هر یک موجب رشد علم مواد در جهان نانو مقیاس می‌شد [3].
دو دهه اخیر، شاهد رشد شتابان به کارگیری تکنیک‌های SPM، در طیف وسیعی از زمینه‌های علمی، از فیزیک ماده چگال، شیمی و علم مواد گرفته تا زیست‌شناسی و پزشکی است. به طوری که اغراق نیست اگر گفته شود، توسعه علم و فناوری نانو در این دو دهه، با به کارگیری تکنیک‌های SPM و توسعه سوزن‌های نوین، به شدت رونق یافته است.
به موازات توسعه تکنیک‌های SPM محیطی مرسوم، پیشرفت قابل توجهی در توسعه سیستم‌های فوق خلأ با قدرت تفکیک بالا (UHVSPM)، صورت پذیرفت که در عین افزایش کیفیت تصاویر، با دشواری‌هایی در آماده‌سازی نمونه و عملکرد میکروسکوپ نیز همراه هستند [1].
این تکنیک‌ها به همراه ده‌ها تکنیک مشابه، پدیدار شده‌اند تا توانایی دسترسی و دستیابی به خواص موضعی الکتریکی، مغناطیسی، شیمیایی، مکانیکی، نوری و حرارتی مواد و انجام مطالعات بر روی پدیده‌هایی نظیر زبری، چسبندگی، اصطکاک، سایش، سختی و میزان نیروهای پیوندی را در مقیاس نانومتری تأمین کنند [1].

2- برخی از اجزای مهم در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی
میکروسکوپ‌های پروبی روبشی از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که شامل موارد زیر هستند:

1-2- حسگر (sensor)
به منظور بررسی یک خاصیت سطحی ویژه، انواع گوناگونی از حسگرها را می‌توان برای یک پروب استفاده کرد که به تبع آن، ممکن است تجهیزات الکترونیکی خاصی نیز جهت تجهیز دستگاه نیاز باشد. در این جا باید خاصیت اندازه‌گیری شده را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل کرد، آن گاه امکان تبدیل این خواص به صورت اطلاعات الکترونیکی برای کنترل و پردازش آن‌ها، در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی فراهم می‌شود.

2-2- روبشگر (scanner)
قسمت روبشگر دستگاه از قسمت‌های روبشگر پیزو، مجموعه انبرک (cantilever) و سوزن، سیستم آشکارساز لیزری حساس به موقعیت انبرک و سوزن و در مواردی یک تقویت‌کننده تشکیل شده است.
روبشگر توسط یک سه پایه از جنس آلیاژ فلزی مخصوص با حداقل انبساط و انقباض حرارتی بر روی یک پایه یا میز نصب می‌شود. این پایه به لاستیک‌های جاذب انرژی (Rubber vibration dampers) مجهز است. وقتی که پایه بر روی میز و در محلی غیرقابل ارتعاش قرار گیرد، می‌تواند اندازه‌گیری‌های تکرارپذیر در جهات X، Y و Z و با جزئیات بسیار دقیق را انجام دهد [4,5]. روبشگر به طور فیزیکی، حسگر را نگه می‌دارد و امکان حرکت روبشی را در طول روبش سطح نمونه تأمین می‌کند.
در اغلب موارد، روبشگر می‌تواند حسگر را در هر سه جهت حرکت دهد. خود روبشگر با اجزای پیزوالکتریکی ساخته شده است [6].

1-2-2- پیزوالکتریک‌ها
امکان روبش سطح نمونه با قدرت تفکیک بالا، از پارامترهای مهم در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی محسوب می‌شود که توسط مواد پیزوالکتریک میسر می‌شود. این مواد، نوعی سرامیک هستند که در صورت اعمال ولتاژ و متناسب با جهت و میزان آن، تغییر طولی از مرتبه یک آنگستروم می‌دهند. از این مواد برای جابه‌جایی‌های بسیار دقیق استفاده می‌شود. در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی اولیه، سه میله پیزوالکتریکی عمود برهم، عامل روبشگر (scanner) را تشکیل می‌دهد، که اعمال ولتاژ به هر یک از این سه میله، باعث تغییر طول آن و در نتیجه انحراف سوزن در راستاهای X، Y یا Z می‌شود.
در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی نوین، روبش سطح توسط استوانه پیزوالکتریکی توخالی انجام می‌شود که بر سطح داخلی آن لایه نازکی از یک فلز رسانای الکتریسیته (مانند نیکل) پوشش داده شده و در سطح خارجی آن چهار نوار فلزی نشانده شده است. سوزن نیز به استوانه متصل شده است.
اعمال ولتاژ با جهت و مقدار یکسان به هر چهار الکترود خارجی (نسبت به الکترود داخلی) باعث انبساط و درنتیجه پایین آمدن استوانه و سوزن متصل به آن یا انقباض و بالا رفتن آن‌ها می‌شود. همچنین اعمال ولتاژ با علامت‌های مخالف به الکترودهای متقابل (مثلاً X و X-)، سبب خم شدن استوانه می‌شود که در واقع شامل حرکت در صفحه X و Y و در جهت Z است.
با کنترل نحوه اعمال ولتاژ به پیزوالکتریک توسط نرم‌افزار دستگاه، می‌توان سوزن را به دلخواه در هر سه جهت حرکت داد. سیستم الکترونیکی دستگاه، امکان کنترل این حرکت را با دقت 0.1 آنگستروم فراهم می‌آورد [4,7]. شکل 2، از نظر ظاهری، قطعات پیزوالکتریکی رایج در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی را نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_1d665b9b1467944c1
شکل 2- الف) براساس خاصیت موادپیزوالکتریک، ولتاژ اعمالی، قطعه پیزو را بلندتر یا کوتاه‌تر می‌کند. ب) ترکیب سه قطعه پیزو امکان حرکت پروب را در سه جهت فضایی فراهم می‌کند. ج) در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی نوین، از استوانه هندسی توخالی استفاده می‌شود [4,7]

زمانی که یک ولتاژ مشخص به این اجزای پیزوالکتریک اعمال می‌شود، این اجزا منبسط و منقبض می‌شوند. اکثر میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، ولتاژ خروجی بالایی را برای حرکت روبشگر ایجاد می‌کنند که معمولاً روبشگر می‌تواند پروب را فراتر از محدوده چند هزار آنگستروم، با کسری از یک آنگستروم در قدرت تفکیک، حرکت دهد.

3-2- سیستم کنترل بازخوردی (The feedback control)
اگر سطح نمونه ناهموار باشد، احتمال برخورد و شکستن پروب دستگاه بسیار زیاد است. در این حالت یک کنترل بازخوردی نیاز است تا فاصله مناسب بین سوزن و نمونه را در طول روبش همواره حفظ کند. برای اطمینان از نزدیکی مقادیر اندازه‌گیری شده دستگاه با مقدار پیش فرض، همواره مدار کنترل‌کننده با فرستادن سیگنال‌های الکتریکی، روبشگر را کنترل می‌کند. برای این منظور، اغلب میکروسکوپ‌های پروبی روبشی دارای یک مدار بازخورد استاندارد هستند.

4-2- سیستم دستیابی سریع (نزدیک شدن درشت گونه، The coarse approach)
روبشگرهای پیزوالکتریک تنها حرکت‌های چند هزار آنگسترومی را تأمین می‌کنند. تمام سیستم‌های میکروسکوپی پروبی روبشی، برای تأمین حرکت‌ها و جابه‌جایی‌های بزرگ، دارای یک سیستم نزدیک شدن و دستیابی سریع هستند تا پروب بتواند با اطمینان تا حد امکان به نمونه نزدیک شود.
طراحی‌های بسیار متفاوتی از سیستم نزدیک شدن درشت گونه وجود دارد. بیشترین نوع تجاری شده آن، ماشین‌های مکانیکی با ترکیبی از فنرهای متغیر، پیچ‌هایی با رزوه بسیار ریز و اهرم‌ها هستند. موتورهای پیزوالکتریکی نیز معمولاً در میکروسکوپ پروبی روبشی نوین استفاده می‌شوند [6]. شکل 3، مؤلفه‌های اصلی در SPMها را نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_7bc3ca68769437ce9
شکل 3- شماتیک نشان‌دهنده مؤلفه‌های اصلی در SPMها. در این مثال سیستم بازخوردی برای حرکت عمودی حسگر به منظور حفظ یک سیگنال ثابت استفاده می‌شود. جابه‌جایی عمودی حسگر، به عنوان داده‌های توپوگرافیکی در نظر گرفته می‌شوند [6].

5-2- دوربین CCD (Chargecoupled device)
پایه روبشگر به دوربین CCD مجهز است که می‌تواند خود مستقیماً به عنوان یک میکروسکوپ با بزرگنمایی تقریبی 300 برابر استفاده شود. تصویر نوری دوربین CCD، بر روی صفحه نمایشگر رایانه نشان داده شده و برای انتخاب محل مورد نظر روبش روی سطح نمونه به کار می‌رود.

6-2- سیستم پردازش و نرم‌افزار
در میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، سیگنال‌های به دست آمده ناشی از حرکت سوزن، با عبور از سیستم تقویت‌کننده اولیه یا به طور مستقیم به قسمت کنترل‌کننده که حاوی مدارات الکترونیکی با ارتعاشات کم هستند، وارد شده و پس از تقویت و پردازش اولیه جهت تشکیل تصویر به رایانه فرستاده می‌شود. نرم‌افزار نصب شده بر روی کامپیوتر سیگنال‌های خروجی از قسمت کنترل‌کننده را پردازش کرده و به تصویر تبدیل می‌کند. در عین حال نرم‌افزار امکان پردازش و اندازه‎گیری سه بعدی را بر روی تصویر حاصله فراهم می‌کند [4,5]. شکل 4، عملکرد میکروسکوپ‌های پروبی روبشی را به طور خلاصه نشان می‎دهد.

filereader.php?p1=main_13207e3d5722030f6
شکل 4- عملکرد میکروسکوپ‌های پروبی روبشی [8]
 
نتیجه‌گیری
حوزه کاربرد میکروسکوپ‌های پروبی روبشی، علاوه بر این که میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی را شامل می‌شود، می‌تواند مورفولوژی و خواص موضعی سطوح مختلف را با تفکیک‌پذیری در حد نانومتر ترسیم کند و همچنین امکان دستکاری سطوح تا مقیاس اتمی را فراهم آورد. انعطاف‌پذیری حالات کاری این میکروسکوپ‌ها، امکان پردازش‌های مختلف را در شرایط محیطی متفاوت نظیر محیط‌های گازی، مایع و خلأ ایجاد می‌کند. اجزای میکروسکوپ‌های پروبی روبشی شامل حسگر، روبشگر، سیستم کنترل بازخوردی، سیستم دستیابی سریع، دوربین و سیستم پردازش و نرم‌افزار هستند.

منابـــع و مراجــــع

1. J.E. Stern, B.D. Terris, H.J.Mamin, D. Rugar, Deposition and imaging of localized charge on insulator surfaces using a force microscope, Appl. Phys. Lett. 53, 2717–2719 (1988).

B. Bhushan, G.S. Blackman, Atomic force microscopy of magnetic rigid disks and sliders and its applications to tribology, ASME J. Tribol. 113, 452–458 (1991).

3. http://edu.nano.ir/index.php/articles/show/81.

4. علیرضاذوالفقاری،محمدالماسی،پیروزمرعشی،مهردادنجبا،امیدسیفی،"میکروسکوپ پروبی روبشی آزمایشگاهی روی نوک سوزن"،تهران،پیکنور، (1385).

5. E. Meyer, H. J. Hug, R. Bennewitz, "Scanning Probe Microscopy The Lab on a Tip", USA, Springer, (2003).

6. H.-J. Guentherodt, R. Wiesendanger (Eds.), "Scanning Tunneling Microscopy", Vol. I, II, and III, Springer, (1993, 1995,1996).

7. K.S. Birdi, "Scanning probe microscopes : applications in science and technology",USA, (2003).

8. D. Bonnell, (Ed.),"Scanning Probe Microscopy and Spectroscopy: Theory, Techniques, and Applications", 2nd ed., Wiley-VCH, New York, (2001).