تاریخ درج۱۳۹۹/۱۱/۲۲
تعداد بازدید۲۴۸
موضوعات
امتیاز کاربران

بسته جامع آموزش غیرحضوری «آنالیز BET»

باتوجه به درخواست کاربران، بسته جامع آموزش غیرحضوری «آنالیز BET» در پلتفرم جدید سایت آموزش نانو ارائه می‌شود. این بسته شامل مباحث تئوری آنالیز BET، اندازه‌گیری سطح ویژه و تخلخل و کار با دستگاهBET است و مجموعاً شامل 12 ساعت محتوای آموزشی (فیلم، متن آموزشی و آزمون) است که از تاریخ 30 بهمن‌ماه در دسترس شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت. هزینه ثبت‌نام در دوره 118 هزار تومان است و علاقه‌مندان می‌توانند تا تاریخ 30 بهمن‌ماه، با تخفیف 20 درصدی در این دوره ثبت‌نام کنند. آزمون پایان دوره محدودیت زمانی ندارد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای 50 درصد شوند، گواهی پایان دوره را دریافت خواهند کرد.

اندازه‌گیری مساحت سطح، حجم و توزیع منافذ و تخلخل‌ها، دارای کاربردهای متعددی در مطالعه کاتالیست‌ها، کربن فعال، مواد دارویی، سرامیک‌ها، پلیمرها، رنگ‌ها و پوشش‌ها است. این موضوع، در بخش‌های مختلف علوم و فناوری نانو مانند نانوجاذب‌ها و نانوساختارهایی نظیر نانوذرات فلزی، نانولوله‌ها، نانوالیاف و ... نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. از این‌رو روش‌های مختلفی جهت اندازه‌گیری مساحت سطح و تخلخل، مورد توجه قرار گرفته است که می‌توان به روش‌های میکروسکوپی و روش‌های مبتنی بر جذب اشاره کرد. با این حال، اندازه‌گیری مساحت سطح کل و میزان تخلخل در مورد نمونه‌هایی با ساختار متخلخل اغلب با دشواری‌هایی همراه است. یکی از مهم‌ترین روش‌ها جهت اندازه‌گیری دقیق مساحت کل نمونه‌های متخلخل، روش BET است که بر اساس جذب برخی گونه‌های مولکولی خاص در حالت گاز بر روی سطح آن‌ها استوار است. سیستم BET بر اساس سنجش حجم گاز نیتروژن جذب و واجذب شده توسط سطح ماده در دمای ثابت نیتروژن مایع (77 درجه کلوین) کار می‌کند. پس از قرار گرفتن سلول حاوی نمونه موردنظر در مخزن نیتروژن مایع، با افزایش تدریجی فشار گاز نیتروژن در هر مرحله، میزان حجم گاز جذب شده توسط ماده محاسبه می‌شود. سپس با کاهش تدریجی فشار گاز، میزان واجذب ماده اندازه‌گیری می‌شود و در نهایت نمودار حجم گاز نیتروژن جذب و واجذب شده توسط ماده بر اساس فشار نسبی در دمای ثابت رسم می‌شود. نمودار BET که نمودارجذب و واجذب همدما (Adsorption/Desorption Isotherm) نیز نامیده می‌شود یک نمودار خطی است که میزان سطح مؤثر ماده از آن استخراج می‌شود. گفتنی است دستگاه BET در ایران نیز تولید می‌شود.

 

 


بسته جامع آموزش غیرحضوری «آنالیز BET» که شامل مباحث تئوری آنالیز BET، اندازه‌گیری سطح ویژه و تخلخل و کار با دستگاه BET است، مجموعاً شامل 12 ساعت محتوای آموزشی (فیلم، متن آموزشی و آزمون) است و در پلتفرم جدید سایت آموزش فناوری نانو برگزار می‌شود.

 

*** هزینه ثبت‌نام در این دوره، 118 هزار تومان است و دوره از 30 بهمن ماه در دسترس ثبت‌نام‌کنندگان قرار خواهد گرفت. علاقه‌مندانی که تمایل دارند در این دوره شرکت کنند، می‌توانند با ثبت‌نام تا تاریخ 30 بهمن ماه، از تخفیف 20 درصدی ثبت‌نام زودهنگام استفاده کنند.

 


 

** آزمون پایان دوره در صفحه دوره و به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و شرکت در آن محدودیت زمانی ندارد؛ شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای 50 درصد شوند، گواهی پایان دوره (در دو فرمت فارسی و انگلیسی) را دریافت خواهند کرد. این گواهی یک ماه پس از ثبت موفقیت‌آمیز آزمون صادر و ارسال خواهد شد.


**جهت شرکت در آزمون راهنمای استفاده از دوره را به دقت مطالعه فرمایید.**

 

سرفصل‌های اصلی بسته جامع آنالیز BET
ردیف عنوان سرفصل مدرس
1 BET : اندازه‌گیری سطح ویژه و تخلخل خانم دکتر پرهیزکار
2 کار با دستگاه BET مهندس نعمتی

 

این دوره در پلتفرم جدید سایت آموزش فناوری نانو قرار گرفته است. برای دسترسی به این دوره و مشاهده آن‌، ترجیحاً از طریق مرورگر فایرفاکس آپدیت شده، فقط کافی است وارد لینک زیر شوید:
 


 

سرکار خانم دکتر گلناز پرهیزکار

* دکتری شیمی آلی از دانشگاه اصفهان

* مدرس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

* تدریس بیش از ۸۰ سمینار و کارگاه دانشجویی، دانش‌‏آموزی و دبیران در حوزه فناوری نانو در نقاط مختلف کشور

* انتشار چندین مقاله ISI در حوزه شیمی آلی، نانوکاتالیست‏‌ها و نانوحامل‏‌های دارویی

 

جناب آقای مهندس نعمتی
* کارشناس ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه تهران
* شاغل در شرکت توسعه حسگر سازان آسیا
* کارشناس دستگاه BET

 
 

BET : اندازه‌گیری سطح ویژه و تخلخل

- اهمیت سطح و اندازه‌گیری آن و کاربردهای مواد با سطح ویژه بالا
- تخلخل و انواع آن
- روش‎های اندازه‎گیری سطح ویژه و تخلخل
- انواع تئوری‎های جذب، جذب فیزیکی و شیمیایی، جذب لانگمویر، تئوری BET و ...
- انواع ایزوترم‎های جذب و کارکرد آن‌ها
- نکات عملی روش آنالیز BET
- خروجی آنالیز BET و تحلیل نتایج
- نمونه‎هایی از کاربرد BET در فناوری نانو (گرافن، نانولوله‎های کربنی، MOF، ایروژل، نانوکاتالیست‎ها و ...)
- محدودیت‎های BET

 

کار با دستگاه BET
- انواع دستگاه‌های BET
- مکانیزم عملکرد دستگاه BET
- نحوه آماده‌سازی نمونه
- نحوه کار با دستگاه BET
- مشاهده و بررسی نتایج حاصل از BET
- خطاهای رایج کار با دستگاه BET

 

1- علاقه‌مندانی که تمایل دارند در این دوره شرکت کنند، می‌توانند به پلتفرم جدید سایت آموزش فناوری نانو مراجعه کنند و پس از ثبت‌نام در سایت، از طریق لینک زیر در دوره ثبت‌نام کنند، گفتنی است با ثبت‌نام در پلتفرم جدید سایت آموزش فناوری نانو، 5000 تومان اعتبار اولیه هدیه نیز به کاربران تعلق می‌گیرد:

 

ثبت‌نام در دوره

 

راهنمای ثبت‌نام و استفاده از پلتفرم جدید سایت آموزش فناوری نانو از لینک زیر قابل مشاهده است:

 

راهنمای استفاده از محتوای دوره2- علاقه‌مندان می‌توانند از طریق لینک زیر نیز در دوره ثبت‌نام کنند. 24 ساعت پس از ثبت‌نام، دسترسی این افراد به دوره در پلتفرم جدید سایت آموزش ایجاد شده و به اطلاع ایشان خواهد رسید. 

علاقه‌مندانی که از طریق لینک پرداخت IDPay در دوره ثبت‌نام می‌کنند، برای دسترسی به دوره کافی است 24 ساعت پس از پرداخت به لینک زیر مراجعه کرده:


ورود به صفحه بسته جامع آموزش غیرحضوری «آنالیز BET»


جهت دسترسی به دوره ابتدا با استفاده از اطلاعات زیر، و از بخش ورود به سیستم، وارد سایت شوید:

نام کاربری: ایمیل ثبت نامی در پروفایل

رمز عبور: کدملی 10 رقمی

پس از ورود با کلیک بر روی نام کاربری خود،  از بخش دوره‌های من به دوره ثبت‌نامی خود دسترسی خواهید داشت.

 

آزمون پایان دوره، در صفحه دوره و پس از پایان مشاهده دوره، مطابق با راهنمای استفاده از دوره و شرکت در آزمون قابل برگزاری بوده و شرکت در آزمون محدودیت زمانی ندارد.
در صورت کسب نمره بالای 50 درصد در آزمون، گواهی پایان دوره، یک ماه پس از آزمون، ارسال خواهد شد.
تصویر نمونه گواهی‌های پایان‌دوره در ادامه قابل مشاهده است:

  

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره با شماره‌  09104712036 تماس حاصل فرمایید.