تاریخ درج۱۳۹۹/۰۷/۱۵
تعداد بازدید۹۵۷۸
موضوعات
امتیاز کاربران

دوره آموزشی غیرحضوری «کاتالیزورهای نوری؛ انواع، خواص و کاربردها»

دوره آموزشی غیرحضوری «کاتالیزورهای نوری؛ انواع، خواص و کاربردها» با تدریس دکتر زینت‌لو از تاریخ 30 مهرماه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این دوره شامل 2 ساعت ویدیوی آموزشی است. آزمون پایان دوره، 12 الی 19 آبان‌ماه برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای 50 درصد شوند، گواهی پایان دوره (فارسی و انگلیسی) را دریافت می‌کنند.

کاتالیزور نوری (Photocatalyst) به گروهی از کاتالیزور‌‌‌ها گفته می‌شود که وقتی در معرض تابش نور قرار می‌گیرند، فعال می‌شوند. کاتالیزور‌های نوری به‌طور عمده اکسید‌های جامد نیمه‌رسانا هستند که وقتی تحت تابش نور قرار می‌گیرند، زوج الکترون- حفره در آن‌ها ایجاد می‌شود. انرژی حاصل از الکترون‌ها و حفره‌های برانگیخته به طرق مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ الکترون‌های برانگیخته می‌توانند به‌طور مستقیم برای تولید الکتریسیته به‌کار روند، مشابه سلول‌های فوتوولتاییک (کاربرد الکتریکی)، یا این‌که واکنش‌های شیمیایی را پیش ‌ببرند (کاربرد شیمیایی)، که این فرایند کاتالیز کردن نوری نام دارد. حفره‌ ایجاد شده در اثر تابش نور، خاصیت اکسیدکنندگی بسیار بالایی دارد، در عین حال الکترون نیز خاصیت احیاکنندگی قوی دارد؛ از این‌رو جفت‌های الکترون-حفره ایجاد شده می‌توانند با مولکول‌های موجود در سطح ذرات واکنش دهند. کاتالیزور‌های نوری می‌توانند به‌منظور حذف آلاینده‌هایی که به‌وسیله فرایند‌های زیستی حذف نمی‌شوند، به‌کار روند. تصفیه آب و هوا، ضدعفونی کردن، تخریب و تجزیه مواد آلی، تهیه سبز مواد شیمیایی مهم صنعتی و ... از مهم‌ترین کاربردهای کاتالیزورهای نوری است. تیتانیوم دی‌اکسید (TiO2) به‌دلیل خواص منحصر به فردش، مهم‌ترین کاتالیزور نوری شناخته شده است و در دسته مواد دوستدار محیط‌زیست قرار می‌گیرند.

 

 

دوره آموزشی غیرحضوری «کاتالیزورهای نوری؛ انواع، خواص و کاربردها» با تدریس سرکار خانم دکتر زینت‌لو از تاریخ 30 مهرماه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ این دوره شامل 2 ساعت ویدیو آموزشی است.

 

** آزمون پایان دوره 12 الی 19 آبان‌ماه و در سایت آموزش نانو به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای 50 درصد شوند، گواهی پایان دوره (در دو فرمت فارسی و انگلیسی) را دریافت می‌کنند. افرادی که در تاریخ ذکر شده آزمون می‌دهند، گواهی خود را آذر 1399 دریافت خواهند‌ کرد.

 

***کاربرانی که موفق به کسب گواهی پایان‌دوره شوند، اشتراک رایگان یک شماره از آخرین فصلنامه نانو به آن‌ها اختصاص خواهد یافت؛ که همراه با گواهی برای ایشان ارسال خواهد شد.

 

نام دوره

مدرس

هزینه دوره گواهی پایان‌دوره
کاتالیزورهای نوری؛ انواع، خواص و کاربردها دکتر زینت‌لو تماس گرفته شود دارد

 

 

زمان‌بندی دوره «کاتالیزورهای نوری؛ انواع، خواص و کاربردها»
شروع‌ دسترسی پایان دسترسی آزمون ارسال گواهی
30 مهرماه تا پایان سال 12 الی 19 آبان‌ماه آذرماه

 

این دوره در پلتفرم دستیار خوب (www.dastyarekhoob.ir) قابل مشاهده است.

 

برای دسترسی به دوره، ثبت‌نام‎کنندگان به پلتفرم دستیار خوب مراجعه کنند و برای ورود، اطلاعات خود را به صورت زیر وارد کنند:

ایمیل: ایمیل ثبت‌نامی

رمز عبور: کدملی 10 رقمی

گفتنی است از 30 مهرماه، اکانت دسترسی افراد ثبت‌نامی ایجاد شده و این دوره قابل مشاهده است.

 

خانم دکتر سحر زینت‌لو

* عضو هیأت علمی دانشگاه بناب

* دانش‌آموخته دکتری فناوری نانو و پسادکتری فناوری نانو از دانشگاه کاشان

* پژوهشگر برتر دانشجویی دانشگاه کاشان

* انجام چندین طرح پژوهشی در حوزه فوتوکاتالیست‌ها، نانوحامل‏‌های دارویی و ....

* همکاری در تألیف کتاب

* انتشار چندین مقاله ISI در حوزه فوتوکاتالیست‏‌ها، نانوساختارها و ...

* عضو بنیاد ملی نخبگان و دارنده جایزه شهید کاظمی از بنیاد ملی نخبگان

 

- تاریخچه و معرفی کاتالیزورهای نوری

- تفاوت فوتوسنتز و کاتالیزورهای نوری

- سازوکار و عملکرد کاتالیزورهای نوری

- انواع کاتالیزورهای نوری (اکسیدهای فلزی، سولفیدهای فلزی، نانوکاتالیزورهای نوری و ...)

- روش‌های بهبود کاتالیزور نوری تیتانیا (اختلاط، اصلاح شیمیایی سطح و ...)

- خواص کاتالیزورهای نوری

- مزایای استفاده از کاتالیزورهای نوری

- روش‌های سنتز و تهیه کاتالیزورهای نوری (رسوب‌گیری شیمیایی، هیدروترمال، سولووترمال، سل-ژل، و ...)

- بازیابی کاتالیزورهای نوری

- کاربردهای کاتالیزورهای نوری (کاتالیز کردن نوری، شکافت آب، تخریب آلودگی‌ها  و تصفیه خاک، هوا و آب و پساب، تخریب میکروارگانیزم‌ها، تهیه ترکیبات آلی و ...)

 

جهت ثبت‌نام در دوره آموزشی «کاتالیزورهای نوری؛ انواع، خواص و کاربردها» و پرداخت آنلاین می‌توانید با شماره‌  09104712036 تماس حاصل فرمایید.

 

تصویر نمونه گواهی‌های پایان‌دوره در ادامه قابل مشاهده است:

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره با شماره‌  09104712036 تماس حاصل فرمایید.