تاریخ درج۱۳۹۹/۰۷/۱۳
تعداد بازدید۱۵۶۳۲
موضوعات
امتیاز کاربران

دوره آموزشی غیرحضوری «آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم»

دوره آموزشی غیرحضوری «آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم» با تدریس دکتر پرهیزکار از تاریخ 15 مهرماه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این دوره شامل 4 ساعت و 50 دقیقه ویدیوی آموزشی است. آزمون پایان دوره، 30 مهرماه الی 7 آبان‌ماه برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای 50 درصد شوند، گواهی پایان دوره را دریافت می‌کنند.

شیمی محاسباتی شاخه‌ای از شیمی است که از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری برای حل مسائل شیمیایی بهره می‌برد. در شیمی محاسباتی مبانی تئوری شیمی با برنامه‌نویسی کامپیوتری برای محاسبات ساختاری و تعیین خواص مولکول‌ها و جامدات ادغام می‌شود. از آنجایی که نتایج محاسبات به طور معمول اطلاعات حاصل از فعالیت‌های آزمایشگاهی و تجربی را تکمیل می‌کند، می‌توان از این روش‌های محاسباتی برای پیش‌بینی پدیده‌های شیمیایی که تاکنون رخ نداده است، استفاده کرد. این روش‌ها به طور گسترده‌ای برای طراحی داروها و مواد جدید استفاده می‌شود. گوسین یک بسته نرم‌افزاری در شیمی محاسباتی است که اولین بار در سال 1970 ارائه شد و تاکنون به روزرسانی‌های مختلفی داشته است. این نرم‌افزار با استفاده از قوانین بنیادی مکانیک کوانتومی می‌تواند انرژی، ساختارهای مولکولی، فرکانس‌های ارتعاشی و خواص مولکولی ترکیبات و واکنش‌ها را در طیف گسترده‌ای از محیط‌های شیمیایی پیش‌بینی کند. هایپرکم نیز نرم‌افزار محاسباتی دیگری در این زمینه است؛ این نرم‌افزار یک محیط مدل‌سازی مولکولی سطح بالاست که به دلیل کیفیت بالا، کاربری ساده و انعطاف‌پذیری، بسیار مورد توجه است. تلفیق انیمیشن‌سازی و قابلیت تجسم سه‌بعدی در این نرم‌افزار با محاسبات شیمی کوانتومی، مکانیک و دینامیک مولکولی این نرم‌افزار را به یک نرم‌افزار منحصر به فرد در این زمینه تبدیل کرده است.

 

 

دوره آموزشی غیرحضوری «آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم» با تدریس سرکار خانم دکتر پرهیزکار از تاریخ 15 مهرماه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ این دوره شامل 4 ساعت و پنجاه دقیقه ویدیو آموزشی است.

 

** آزمون پایان دوره 30 مهرماه الی 7 آبان‌ماه و در سایت آموزش نانو به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای 50 درصد شوند، گواهی پایان دوره را دریافت می‌کنند. افرادی که در تاریخ ذکر شده آزمون می‌دهند، گواهی خود را آذر 1399 دریافت خواهند‌ کرد.

 

***کاربرانی که موفق به کسب گواهی پایان‌دوره شوند، اشتراک رایگان یک شماره از آخرین فصلنامه نانو به آن‌ها اختصاص خواهد یافت؛ که همراه با گواهی برای ایشان ارسال خواهد شد.

 

نام دوره

مدرس

هزینه دوره گواهی پایان‌دوره
آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم دکتر پرهیزکار تماس گرفته شود دارد

 

 

زمان‌بندی دوره «آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم»
شروع‌ دسترسی پایان دسترسی آزمون ارسال گواهی
15 مهرماه تا پایان سال 30 مهر الی 7 آبان‌ماه آذرماه

 

این دوره در پلتفرم دستیار خوب (www.dastyarekhoob.ir) قابل مشاهده است.

 

برای دسترسی به دوره، ثبت‌نام‎کنندگان به پلتفرم دستیار خوب مراجعه کنند و برای ورود، اطلاعات خود را به صورت زیر وارد کنند:

ایمیل: ایمیل ثبت‌نامی

رمز عبور: کدملی 10 رقمی

گفتنی است از 15 مهرماه، اکانت دسترسی افراد ثبت‌نامی ایجاد شده و این دوره قابل مشاهده است.

 

خانم دکتر گلناز پرهیزکار

* دکتری شیمی آلی از دانشگاه اصفهان

* مدرس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

* تدریس بیش از ۸۰ سمینار و کارگاه دانشجویی، دانش‌‏آموزی و دبیران در حوزه فناوری نانو در نقاط مختلف کشور

* انتشار چندین مقاله ISI در حوزه شیمی آلی، نانوکاتالیست‏‌ها و نانوحامل‏‌های دارویی

* مدرس دوره‌های طیف‌سنجی فروسرخ - مرئی - فرابنفش، BET و دارورسانی هدفمند در سایت آموزش نانو

 

- معرفی اجمالی شیمی محاسباتی

- نگاهی به روش‌‏های محاسباتی (روش‌‏های آغازین، روش‌‏های نیمه‏‌تجربی، روش‌‏های تابعیت چگالی الکترون، روش‌‏های مکانیک مولکولی، روش دینامیک مولکولی، روش مونت کارلو)

- آشنایی با مفاهیم اساسی شیمی محاسباتی

- معرفی و نحوه استفاده از نرم‌‏افزار گوس ویو (رسم ساختار، بررسی و تغییر ویژگی‌‏های ساختاری مانند طول پیوند، زاویه پیوندی، زاویه دووجهی و گروه نقطه‌‏ای، لایه‌‏بندی مولکول، تنظیمات لازم و ایجاد فایل ورودی برای انجام محاسبه توسط نرم‏‌افزار گوسین، تهیه عکس و فیلم از پروژه در حال انجام و ...)

- معرفی و نحوه استفاده از نرم‏‌افزار هایپرکم (رسم ساختار، ساخت مدل، تغییر صورت‌بندی‌‏های مولکول، انجام محاسبات، بررسی پایگاه اطلاعاتی، نحوه ذخیره فایل)

- معرفی، روش‏‌های محاسباتی و نحوه استفاده از نرم‌‏افزار گوسین (بررسی دستورات پیش از آغاز فرآیند محاسبه، بهینه‌‏سازی مولکول، به دست آوردن فرکانس و تحلیل داده‏‌های فرکانس، مشاهده ارتعاشات هر فرکانس، مشاهده طیف‌‏های مولکول، بررسی داده‏‌های ترموشیمی، به دست آوردن حجم مولی)

- کاربرد عملی گوسین، گوس ویو و هایپرکم (فولرن، گرافن، انواع نانولوله‌‏های کربنی و ...)

 

جهت ثبت‌نام در دوره آموزشی «آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم» با شماره‌  09104712036 تماس حاصل فرمایید.

 

تصویر نمونه گواهی‌های پایان‌دوره در ادامه قابل مشاهده است:

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره با شماره‌  09104712036 تماس حاصل فرمایید.