تاریخ درج۱۳۹۹/۰۶/۱۷
تعداد بازدید۵۷۴۰
موضوعات
امتیاز کاربران

شرایط شرکت و پذیرش در چهارمین دوره نانواستارت‌آپ

نانواستارت‌آپ از جمله برنامه‌های حمایتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است که هر ساله با هدف رشد علاقه‌مندان در مسیر توسعه فناوری و راه‌اندازی کسب و کار برگزار می‌شود. به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های ملی به‌وجود‌آمده در این خصوص، چهارمین دوره از برنامه به تعویق افتاده است و زمان شروع آن از مهرماه ۱۳۹۹ به آذرماه ۱۳۹۹ موکول شده است. علاقه‌مندان به شرکت در این دوره باید در آزمون ورودی نانواستارت‌آپ که از ۲۷ مهرماه تا ۳ آبان‌ماه سال جاری به صورت آنلاین در دو بخش علمی و کارآفرینی برگزار می‌گردد؛ شرکت کنند. شایان ذکر است علاقه‌مندان باید قبل از شرکت در آزمون ورودی نانواستارت‌آپ (تا روز ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹) نسبت به تکمیل فرم اطلاعات شخصی خود اقدام کنند.

نانواستارت‌آپ با هدف رشد و پرورش تیم‌های توانمند و رساندن ایده‌های مبتنی بر فناوری نانو به پروتوتایپ (نمونه اولیه) در قالب برنامه‌ای یکساله اجرا می‌شود که در آن تیم‌ها به ارائه ایده‌های خود در قالب حل یک چالش فناورانه می‌پردازند. این برنامه تسهیلات مادی و معنوی موردنیاز یک تیم برای توسعه ایده خود را تا حد امکان تامین خواهد کرد و در نهایت تیم را به سایر برنامه‌های حمایتی، سرمایه‌گذار یا مشتری متصل می‌کند. این برنامه به دنبال حمایت از تمامی تیم‌های فناور حائزشرایط است و رویکرد رقابتی در آن حاکم نیست. کلیه تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند مسیر رشد خود را به کمک نانواستارت‌آپ شناسایی کنند و کسب و کار نوپای خود را توسعه دهند.

برای شرکت در چهارمین دوره نانواستارت‌آپ، علاقه‌مندان باید مراحل ذیل را طی کنند:

۱- در دهمین مسابقه ملی فناوری نانو ثبت‌نام کرده باشند و با توجه به لغو این دوره از مسابقه از ثبت‌نام خود انصراف نداده باشند.

۲- علاقه‌مندان باید نسبت به تکمیل رزومه و فرم اطلاعات شخصی تا قبل از مورخ ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹ اقدام کرده باشند. فرم مربوطه به زودی از طریق سایت آموزش فناوری نانو و سایت نانواستارت‌آپ منتشر خواهد شد.

۳- در آزمون ورودی برنامه که به صورت آنلاین در مورخ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ تا ۳ آبان‌ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌گردد؛ شرکت کنند. این دو آزمون در این بازه زمانی در اختیار داوطلبان قرار خواهند گرفت. مدت زمان این دو آزمون حدود 2 ساعت خواهد بود و داوطلبان می‌توانند در این بازه زمانی و تنها یک بار در آزمون‌ها شرکت کنند.

۴- نتایج دو آزمون، اطلاعات و رزومه مخاطبان بررسی و امتیازبندی خواهد شد و طی ارزیابی اولیه حداکثر ۱۲۰ نفر در برنامه نانواستارت‌آپ پذیرش اولیه می‌شوند. اسامی این افراد در نیمه اول آبان‌ماه ۱۳۹۹ منتشر خواهد شد.

۵- افتتاحیه نانواستارت‌آپ به صورت حضوری/آنلاین در آبان‌ماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد و توضیحات تکمیلی در خصوص فرآیند برنامه، حمایت‌ها و تسهیلات آن و مسیر پر پیچ و خم کارآفرینی در اختیار پذیرفته‌شدگان اولیه قرار خواهد گرفت.

۶- کتابچه ایده نانواستارت‌آپ در اختیار پذیرفته‌شدگان اولیه قرار خواهد گرفت. این افراد باید ایده‌های خود یا ایده‌های مناسب این کتابچه را در قالب پروپوزال طرح در نیمه اول آذرماه ۱۳۹۹ در اختیار دبیرخانه نانواستارت‌آپ قرار دهند. پروپوزال‌ها در آذرماه داوری می‌شوند و طرح‌های تاییدشده در جلسات داوری حضوری/آنلاین به عنوان پذیرفته‌شده نهایی برنامه نانواستارت‌اپ از تمامی حمایت‌های برنامه بهره‌مند می‌گردند.

۷- طرح‌های پذیرفته‌شده تا مهرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا با کمک حمایت‌های برنامه نسبت به ساخت نمونه اولیه محصول خود و شرکت در جشنواره فناوری نانو اقدام نمایند.

 

تبصره ۱. برای شرکت در آزمون آنلاین علمی برنامه، افراد باید نسبت به مطالعه ۲۶ مقاله سایت آموزش فناوری نانو در حوزه‌های کاربرد اقدام نمایند. (http://edu.nano.ir/subject/۱۸۴۲) شرکت در آزمون آنلاین کارآفرینی نیاز به هیچ مطالعه قبلی ندارد و داوطلبان می‌توانند با اطلاعات عمومی خود نسبت به شرکت در این آزمون اقدام نمایند.

تبصره ۲. تم موضوعی چهارمین دوره نانواستارت‌آپ «حوزه آبرسانی و تامین آب، فاضلاب، مدیریت پسماند، بازیافت مواد، پاکسازی محیط‌زیست (آب، خاک، هوا و صدا) و سایر فعالیت‌های مرتبط » است. این حوزه اقتصادی مطابق با تقسیم‌بندی فعالیت‌های اقتصادی ISIC-Rev ۴ انتخاب شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دسته‌ها و گروه‌های این تقسیم‌بندی در ایران به اینجا مراجعه کنید. اگرچه این گزارش دید خوبی را به افراد می‌دهد اما جامع و کامل نیست.

تبصره ۳. ممکن است پذیرفته‌شدگان اولیه برنامه، سابقه پژوهشی لازم را در حوزه آب و محیط‌زیست نداشته باشند و به ایده/ چالش مناسبی در این زمینه دست نیابند. اگر این افراد ایده توجیه‌پذیر و آماده‌ای را در سایر حوزه‌های فناورانه تا مرحله اثبات عملکرد یا نمونه آزمایشگاهی جلو برده باشند و در آن حوزه سابقه کاری و پژوهشی مناسبی داشته باشند، نانواستارت‌آپ امکان توسعه آن ایده را برایشان فراهم می‌سازد.

تبصره ۴. عوامل تاثیرگذار در ارزیابی اولیه مخاطبان و امتیاز هر عامل به زودی از طریق سایت آموزش فناوری نانو و سایت نانواستارت‌آپ به اطلاع مخاطبان خواهد رسید.