تاریخ درج۱۳۹۹/۰۳/۳۱
تعداد بازدید۲۷۶۰
موضوعات
امتیاز کاربران

دوره آموزشی غیرحضوری «آلیاژسازی مکانیکی و کاربرد آن در فرآوری نانومواد-گروه دوم»

بنا به درخواست کاربران، دوره آموزشی غیرحضوری «آلیاژسازی مکانیکی و کاربرد آن در فرآوری نانومواد» با تدریس آقای دکتر اشکان ذوالریاستین از تاریخ ۱۴ تیرماه مجددا در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این دوره شامل ۵ ساعت ویدیو و متن آموزشی است. آزمون پایان دوره، ۲۸ تیرماه الی ۵ مردادماه برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای ۵۰ درصد شوند، گواهی پایان دوره را دریافت می‌کنند.

تحقیقات و مطالعات علم مواد همواره در جهت تولید محصولات با خواص و کارآیی مطلوب‌تر در حال گسترش است؛ فرآیند آلیاژسازی مکانیکی، که یکی از روش‌های تولید مواد پیشرفته است، از روش‌های فرآوری پودری است که امکان تولید مواد همگن از مخلوط پودری اولیه را فراهم می‌کند. عملیات آسیاکاری به عنوان فرآیند مقدماتی آلیاژسازی مکانیکی، به شکستن و خردایش مواد درشت به ابعاد ریز اطلاق می‌شود. به عبارت بهتر آلیاژسازی مکانیکی نوعی فرآیند آسیاکاری است که در آن مخلوط پودری تحت تأثیر برخوردهای پرانرژی بین اجزای آسیا (گلوله‌ها و محفظه) قرار می‌گیرد. تهیه مواد با ساختار نانومتری از جمله مهم‌ترین کاربردهای فرآیند آسیاکاری و آلیاژسازی مکانیکی محسوب می‌شود. تحقیقات و مطالعات بسیار زیادی در ارتباط با صنعتی کردن فرآیند آلیاژسازی مکانیکی در جریان است؛ مواد نانوبلوری متعددی نظیر عناصر Fe، Cr، Nb، W، Co، Zr، Hf، Al، Cu، Pd و Ni، ترکیباتی با ساختار نانومتری مانند  CsCl، NiTi و MoSi2 و همچنین نانوپودرهایی در سیستم‌های دوتایی نظیر Al-Fe، Ag-Fe، Ni-Al،W-Fe  به روش آلیاژسازی مکانیکی تولید شده‌اند. تهیه مواد سخت مانند نیتریدها، کاربیدها، بوریدها و اکسیدها نیز از دیگر زمینه‌های تحقیقاتی فرآیند آلیاژسازی مکانیکی است. در حال حاضر برخی از تجهیزات آلیاژسازی مکانیکی نظیر آسیاهای گلوله‌ای در ایران تولید می‌شود.

بنا به درخواست کاربران، دوره آموزشی غیرحضوری «آلیاژسازی مکانیکی و کاربرد آن در فرآوری نانومواد» با تدریس آقای دکتر اشکان ذوالریاستین از تاریخ ۱۴تیرماه مجددا در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ این دوره شامل ۵ ساعت ویدیو آموزشی است.

 

** آزمون پایان دوره ۲۸ تیرماه الی ۵ مردادماه و در سایت آموزش نانو به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای ۵۰ درصد شوند، گواهی پایان دوره را دریافت می‌کنند. افرادی که در تاریخ ذکر شده آزمون می‌دهند، گواهی خود را شهریور ۱۳۹۹ دریافت خواهند‌ کرد.

 

 

نام دوره

مدرس

هزینه دوره گواهی پایان‌دوره ثبت‌نام
آلیاژسازی مکانیکی و کاربرد آن در فرآوری نانومواد آقای دکتر اشکان ذوالریاستین تماس گرفته شود دارد ثبت‌نام

 

 

زمان‌بندی دوره «آلیاژسازی مکانیکی و کاربرد آن در فرآوری نانومواد»
شروع‌ دسترسی پایان دسترسی آزمون ارسال گواهی
۱۴ تیرماه تا پایان سال  ۲۸ تیرماه الی ۵ مردادماه شهریورماه

 

این دوره در پلتفرم دستیار خوب (www.dastyarekhoob.ir) قابل مشاهده است.

 

برای دسترسی به دوره، ثبت‌نام‎کنندگان به پلتفرم دستیار خوب مراجعه کنند و برای ورود، اطلاعات خود را به صورت زیر وارد کنند:

ایمیل: ایمیل ثبت‌نامی

رمز عبور: کدملی ۱۰ رقمی

گفتنی است از ۱۴ تیرماه، اکانت دسترسی افراد ثبت‌نامی ایجاد شده و این دوره قابل مشاهده است.

 

دکتر اشکان ذوالریاستین

* عضو هیأت علمی پژوهشگاه نیرو و استادیار گروه پژوهشی مواد غیرفلزی - مرکز توسعه فناوری نانو در صنعت برق و انرژی

* دکتری مهندسی مواد (نانومواد) از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

* عضو زیرگروه همگرایی در علوم و فناوری، فرهنگستان علوم پزشکی

* مدرس برتر در ادوار مختلف مسابقه ملی نانو

* انتشار مقالات متعدد در زمینه فناوری نانو، آلیاژسازی مکانیکی و مواد ترموالکتریک در مجلات ISI

* مدرس دوره آموزشی غیرحضوری SEM

 

۱- مقدمه‌ای بر فناوری نانو

۲- ریزساختار مواد

۳- طبقه‌بندی نانومواد

۴- روش‌های سنتز نانومواد – دسته‌بندی روش‌های ساخت

۵- معرفی روش آلیاژسازی مکانیکی 

۶- مکانیزم روش آلیاژسازی مکانیکی و محدوده کاربردی آن

۷- پارامترهای تأثیرگذار در روش آلیاژسازی مکانیکی (انواع آسیا، اتمسفر آسیا، زمان، نسبت گلوله به پودر، عوامل کنترل‌کننده، جنس و اندازه ابزار آسیا، سرعت آسیا، دما و ...)

۸- پدیده‌ها در روش آلیاژسازی مکانیکی (افزایش دما، افزایش حد حلالیت، فاز میانی، استحاله، نامنظم شدن ساختار، آلودگی و ....)

۹- مواد/نانومواد قابل تولید در روش آلیاژسازی مکانیکی (آلیاژها، سوپرآلیاژها، کامپوزیت‌ها، نانوکامپوزیت‌ها، نانوذرات، مواد آمورف، کاربیدها، نیتریدها و ....)

۱۰- روش‌های مکانوشیمیایی/آسیاکاری واکنشی

۱۱- فرایندهای تکمیلی پس از آلیاژسازی مکانیکی (فشرده‌سازی، عملیات حرارتی و ...)

۱۲- روش‌های مشخصه‌یابی نانومواد تهیه شده به روش آلیاژسازی مکانیکی

۱۳- کاربردهای نانومواد تولید شده به روش آلیاژسازی مکانیکی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره با شماره‌  ۰۹۱۰۴۷۱۲۰۳۶ تماس حاصل فرمایید.