تاریخ درج۱۳۹۸/۱۰/۲۹
تعداد بازدید۲۶۴
موضوعات
امتیاز کاربران

دوره آموزشی آنلاین «آشنایی با روش پراش اشعه ایکس و نرم افزار Xpert»

دوره آموزشی آنلاین آشنایی با روش پراش اشعه ایکس و نرم افزار Xpert شنبه دوازدهم بهمن ماه به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. این دوره به مدت سه ساعت و با تدریس سرکار خانم دکتر طاهره روحانی بسطامی،عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی قوچان خواهد بود . هزینه ثبت نام در دوره برای داوطلبین آزاد 50 هزار تومان است و داوطلبین مسابقه ملی نانو می توانند با 40 درصد تخفیف و با مبلغ 30 هزار تومان در کارگاه ثبت نام کنند.به شرکت کنندگانی که در آزمون پایانی نمره قبولی کسب کنند گواهی پایان دوره از معاونت پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد اعطا خواهد شد. ثبت نام در این دوره برای عموم آزاد است و با توجه به محدود بودن ظرفیت دوره، اولویت با افرادی است که زودتر ثبت نام خود را تکمیل کنند.

اصول و اجزا در پراش اشعه ایکس (XRD)

XRD یا همان پراش اشعه ایکس (X-Ray Diffraction) تکنیکی قدیمی و پرکاربرد در بررسی خصوصیات کریستال‌ها است. در این روش از پراش اشعه ایکس توسط نمونه، جهت بررسی ویژگی‌های نمونه استفاده می‌شود. XRD برای تعیین عموم کمیات ساختار کریستالی از قبیل ثابت شبکه، هندسه شبکه، تعیین کیفی مواد ناشناس، تعیین فاز کریستال‌ها، تعیین اندازه کریستا‌ل‌ها، جهت‌گیری تک‌کریستال، استرس، تنش، عیوب شبکه وغیره، قابل استفاده است.

   سرکار خانم دکتر طاهره روحانی:

دکتری شیمی فیزیک از دانشگاه فردوسی مشهد

عضو محترم هیات علمی دانشگاه صنعتی قوچان

میر عامل شرکت نانوکیت های تشخیص طبیمقدمه و مفاهیم پایه XRD

آشنایی با کریستالوگرافی

معرفی روش XRD و نحوه عملکرد دستگاه XRD

بررسی آنالیز طیف XRD و نحوه تعیین فاز تعیین اندازه ذرات

آشنایی با نرم افزار XPERT

علاقمندان می توانند تا ساعت 12 روز 12 بهمن برای ثبت نام در این دوره اقدام نمایند، با توجه به محدود بودن ظرفیت دوره اولویت با  افرادی است که زودتر ثبت نام خود را تکمیل کنند. برای ثبت نام در دوزه می توانید از طریق لینک ثبت نام کارگاه به سایت nano.um.ac.ir مراجعه نمایند.