تاریخ درج۱۳۹۶/۰۴/۳۱
تعداد بازدید۲۹۱۷
موضوعات
امتیاز کاربران

دوره آموزش آنلاین XRD

با توجه به درخواست کاربران مبنی بر تکرار دوره‌های پیشین و پس از نظرسنجی انجام شده، برگزاری دو دوره آموزش آنلاین XRD و گرافن در مرداد ماه ۹۶ برنامه‌ریزی شده است. دوره اول، که یازدهمین دوره آموزش آنلاین سایت آموزش است، دوره آنلاین "XRD " است که با تدریس جناب آقای دکتر محمد جعفر مولایی در تاریخ ۱۱ مرداد برگزار می‌گردد. با توجه به محدود بودن ظرفیت دوره، اولویت با افرادی است که زودتر ثبت‌نام و پرداخت خود را تکمیل کرده باشند. برترین‌های سایت جهت شرکت در این دوره، از تخفیف ویژه بهره‌مند خواهند شد. گفتنی است به شرکت‌کنندگان دوره که عضو سایت آموزش باشند، گواهی حضور اعطا می‌شود. همچنین شرایط آزمون پایان دوره متعاقبا اعلام شده و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب شرایط اعلام شده باشند، گواهی پایان دوره دریافت می‌کنند.


روش پراش اشعه ایکس یا XRD به‌عنوان یکی از روش‌های مشخصه‌یابی اصلی در تشخیص فاز و ساختمان کریستالی مواد، یکی از پرکاربردترین روش‌های آنالیز در فناوری نانو است. علی‌رغم اینکه از این آزمایش می‌توان اطلاعات زیاد و مفیدی به دست آورد، ممکن است دانشجویان و محققین با برخی نکات در تحلیل این داده‌ها آشنا نبوده و در تحلیل داده‌ها مرتکب خطا شوند. هدف از این کارگاه این است که ضمن اشاره کوتاه به اصول کارکرد این تکنیک آنالیز، شرکت‌کننده با نحوه آنالیز داده‌های XRD، از جمله تشخیص فاز و ساختار کریستالی ماده، محاسبه اندازه کریستالیت‌ها، محاسبه کرنش‌های ساختاری و همچنین برخی از خطاهای دستگاهی که در تحلیل درست داده‌ها اختلال ایجاد می‌کند، آشنا شود.دوره آموزشی ۳ ساعته "آشنایی با روش پراش اشعه ایکس XRD " در تاریخ ۱۱ مردادماه ۹۶ ساعت ۱۷ الی ۲۰ و با تدریس جناب آقای دکتر محمد جعفر مولایی برگزار می‌گردد.

** رزومه مختصری از استاد بدین شرح است:
 • دکتری نانوفناوری (گرایش نانومواد) از دانشگاه تهران؛
 • عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی کرج؛
 • مدرس برتر فناوری نانو در ادوار مختلف مسابقه ملی نانو.

سر فصل‌های کارگاه:
 • معرفی اطلاعات حاصل از تکنیک XRD
 • اصول کلی کار دستگاه پراش اشعه ایکس
 • آشنایی با اصلاحات لازم در طی تحلیل یک طرح پراش XRD
 • شناسایی فازی
 • اندیس گذاری طرح پراش
 • آشنایی با کارت‌های JCPDS (مرجع تشخیص فازها) و نرم افزار PCPDFWIN
 • محاسبه اندازه کریستالیت با استفاده از طرح پراش به روش شرر و ویلیامسون-هال
 • محاسبه کرنش ساختاری از طرح پراش
 • آشنایی با برخی از خطاها در طرح پراش

نظرسنجی صورت گرفته از دوره قبلی، آشنایی با روش XRD به شرح زیر می‌باشد:

filereader.php?p1=main_6512bd43d9caa6e02

هرگونه تغییری در برنامه دوره از طریق سایت آموزش نانو اطلاع‌رسانی خواهد شد. ثبت‌نام در این دوره‌ از طریق صفحه شخصی اعضا در سایت ستاد قسمت کارتابل افراد (حمایت تشویقی) صورت می‌گیرد.

filereader.php?p1=main_efaa6d2b68dcf2597

filereader.php?p1=main_3d8a4de86ab3e4769

هزینه ثبت نام در این دوره ۲۱۰,۰۰۰ ریال است که برای کاربران برتر ماه تخفیف ۵۰٪ در نظر گرفته شده است. کاربران برتر ماه افرادی هستند که در حداقل یک ماه مشخص، بیش از ۱۰۰۰ امتیاز از آزمون مقالات کسب نموده باشند. کاربران برتر در صورت تمایل به شرکت در این دوره، کافی است نام و نام خانوادگی، و کد ملی خود را به ایمیل lms@nano.ir ارسال نمایند تا امکان ثبت‌نام با تخفیف برای آنها مقدور باشد.

** به افرادی که در دوره ثبت نام نموده و در تاریخ دوره در کلاس آنلاین حضور مجازی داشته باشند، و همچنین عضو سایت آموزش باشند، گواهی حضور در دوره اعطا خواهد شد.

** شرایط آزمون پایان دوره متعاقبا اعلام شده و شرکت‌کنندگانی که موفق به کسب شرایط اعلام شده باشند، گواهی پایان دوره دریافت می‌کنند.

لازم به ذکر است که لینک ثبت‌نام از ۳۱ تیرماه فعال شده و با توجه به محدود بودن ظرفیت، اولویت با افرادی است که زودتر ثبت‌نام و پرداخت خود را تکمیل کرده باشند.
جهت کسب اطلاع از نحوه ورود به جلسات آموزش آنلاین و بررسی ملزومات سیستمی مورد نیاز به این لینک مراجعه نمایید.
در صورت بروز مشکل در ورود به کلاس، در حین برگزاری کلاس و ... با شماره‌های ۶۶۰۹۹۸۰۲-۰۲۱ و ۰۹۱۰۴۷۱۲۰۳۶ تماس گرفته و یا با ایمیل lms@nano.ir مکاتبه نمایید.