تاریخ درج۱۳۹۵/۰۵/۰۸
تعداد بازدید۱۰۲۲
موضوعات
امتیاز کاربران

خبرنامه شماره ۲۰

بیستمین خبرنامه الکترونیک سایت آموزش نانو در مرداد ماه 1395 منتشر گردید.

filereader.php?%20%20p1=main_aa15131ca41
بیستمین خبرنامه الکترونیکی سایت آموزش فناوری نانو

filereader.php?p1=main_9a021f0b9777b5f86تاریخ انتشار: مرداد ماه ۱۳۹۵

filereader.php?%20%20p1=main_80afef571cc
باسلام و احترام خدمت همه مخاطبان گرامی سایت آموزش
فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) را تسلیت می‌گوییم. در تیرماه 95 سایت آموزش روال یکنواختی را پشت سر گذاشته است. از رویدادهای پیش‌رو در حوزه علم و فناوری نانو، برگزاری یازدهمین آزمون توانمندی تدریس در اواخر مرداد ماه است. سایت آموزش به عنوان یکی از مراجع پیشنهادی این آزمون بوده و همچنین برخی منابع دیگر این آزمون نظیر نرم افزار نانوکاوش (نسخه ویندوز و نسخه اندروید) و نرم‌افزارهای میلیاردیوم از طریق بخش دانلود سایت آموزش قابل دریافت است. همچنین بانک سوالات این آزمون از طریق بخش دانلود سایت در دسترس است که حای سوالات ادوار گذشته این آزمون می‌باشد. آنچه پیش رو دارید بیستمین خبرنامه سایت آموزش فناوری نانو است. خواهشمندیم در راستای ارتقای خبرنامه و سایت آموزش پیشنهادات و نظرات خود را از طریق ایمیل سایت (edu@nano.ir) و همچنین بخش نظرسنجی سایت با ما در میان بگذارید.


پربازدیدترین پست تلگرام در تیر ماه ۱۳۹۵
پروانه مورفو از گونه های جالب حیوانی است که ویژگی رنگی خود را مرهون پدیده های نوری در فلس های بال است.گونه‌های مورفوژنوس در جنگل های استوایی و فوق استوایی آمریکای جنوبی یافت می شوند که رنگ‌های آبی شیک و درخشانی دارند،رنگ بال‌های این پروانه ها آنقدر روشن است که می توانند از فاصله ای چند کیلومتری تشخیص داده شوند.
برای مطالعه مکانیزم رنگ بال پروانه مورفو و مشاهده فیلم آن، هشتگ #پروانه و یا #مورفو را در کانال تلگرام سایت آموزش به آدرس @edunanoir جست‌وجو کنید. این پست در تاریخ یکشنبه ۲۷ تیرماه ۹۵ بر روی شبکه های اجتماعی بارگذاری شده و تا آخر تیرماه بیش از ۴۰۰۰ بازدید داشته است.
filereader.php?%20%20p1=main_cda07a2a82f
filereader.php?%20%20p1=main_f46fecff376
تقدیر از برترین کاربران سایت آموزش
در این شماره برترین کاربران تیرماه در بخش دانشجویی معرفی می شوند. کاربر برتر سایت در طول یک ماه به کاربری گفته می شود که حداقل ۱۰۰۰ امتیاز در بازه یک ماهه کسب کرده باشد.کاربران دانش آموز موفق به کسب حد نصاب لازم نشدند.
جوایز برترین کاربر ماه : جهت قدردانی از کاربران فعال سایت آموزش، علاوه بر معرفی اسامی برترین های ماه، به اولین برگزیده هر ماه در دو بخش دانشجویی و دانش آموزی 20 هزار تومان اعتبار سایت اهدا می گردد؛ قابل ذکر است که کد اعتبار هدیه به نفر اول ، هر ماه از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

باتری های یون-لیتیم 
بالارفتن تقاضا برای انرژی با رشد سالانه %۲.۵، افزایش تحقیقات در زمینه منابع انرژی با بازده بالا و ادوات نگهداری انرژی را به دنبال داشته است. کاهش وابستگی به محصولات نفتی و انتشار گاز CO2 در منابع انرژی با چگالی انرژی بالا به یک مسئله جهانی تبدیل شده است و متناسب با آن یک تحول تدریجی از وسایل نقلیه احتراقی به وسایل نقلیه الکتریکی آغاز گردیده است.
باتری های پربازده امروزی به سختی انرژی لازم برای پاسخگویی با چالش های پیش روی فناوری های نسل بعد را فراهم می کنند. همین مسئله تلاش برای ساخت باتری هایی با بازده بالاتر از باتری های فعلی را موجب شده است. در دو دهه اخیر، فناوری باتری های لیتیم - یون که معروف ترین نوع باتری های قابل شارژ هستند و به عنوان قابل اطمینان ترین فناوری حال حاضر به اثبات رسیده اند، به محدودیت های تئوری خود نزدیک شده است. تلاش برای تولید باتری های نسل جدید با چگالی انرژی بالاتر توجه بسیاری از محققان را به باتری های فلز-هوا معطوف ساخته است. جهت آشنایی هر چه بیشتر با باتری های یون لیتیم می توانید این لینک مراجعه کنید.
هر ماه آماده برگزاری یک مسابقه از سایت آموزش باشید. شما می توانید با مطالعه مطالب سایت به سوالات زیر پاسخ دهید و پاسخ های خود را در قالب فایل word به همراه نام و نام خانوادگی،رشته و مقطع تحصیلی خود حداکثر تا تاریخ اول شهریورماه به آدرس ایمیل users.edu@nano.ir ارسال نمایید. به ۳ نفر از برگزیدگان مسابقه جدول ۲۰ هزار تومان جایزه اعتباری سایت تعلق می گیرد.

پاسخ جدول شماره نوزده :
۱- هم رسوبی ۲- اسپین ۳- جوانه ۴- باکتری ۵- شنت ۶- لیتوگرافی ۷- نور ۸- گرافن ۹- رنگدانه ای ۱۰- سورفکتانت ۱۱- ورا ۱۲- رس ۱۳- نقره ۱۴- پراش ۱۵- سل ژل ۱۶- اپی تکسی ۱۷- دما ۱۸- کلویید ۱۹- فاز ۲۰- ژل ۲۱- پلاسما
سوالات جدول شماره بیست:
۱) یکی از خواص الزامی نمونه ها در آنالیز SEM
۲) به منظور کاهش آلودگی اکسیژن در محفظه آسیاب سایشی در حین آسیا کاری از کدام گاز استفاده می شود.
۳) پدیده ای مخرب در حین تفجوشی پودرهای نانوکریستال.
۴) ورقه ای دو بعدی از اتم های کربن در یک پیکربندی شش ضلعی.
۵) آگلومره شدن نانو ذرات باعث کاهش این خاصیت در مواد می شود.
۶) سبک ترین و کم دانسیته ترین جامد.
۷) با افزایش عمق میدان در میکروسکوپ ها، بزرگنمایی چه تغییری می یابد.
۸) فلزی قابل انعطاف و چکشخوار.
۹) قطب مثبت الکترود.
۱۰) در نانو ذرات فلزی با کاهش اندازه ذرات استحکام تسلیم چه تغییری می یابد.
۱۱) روش SIMS مناسب ترین روش برای بررسی آن است.
۱۲) از الکترون های ثانویه برای بررسی سطوح بصورت .... استفاده می شود.
۱۳) از روش های شکل دهی مواد فلزی و سرامیکی.
۱۴) روش قالب سخت روشی برای تولید کدام نانوساختار است.
۱۵) از روش های تولید نانو کامپوزیت.
۱۶) کاهش مدول الاستیک ناشی از افزایش چه چیزی در نانو ذرات است.
۱۷) کوچکترین واحد تشکیل دهنده ماده.
۱۸) افزایش میزان کربن در فولاد موجب ... شدن آن می گردد.
۱۹) مهمترین پارامتر در کار با میکروسکوپ الکترونی عبوری ایجاد ... است.
۲۰) ماده‌ای گفته می‌شود که اتم‌های آن تعداد پروتون‌های برابر در هسته‌ی خود داشته باشند.
filereader.php?%20%20p1=main_07ea7ef48bf

filereader.php?%20%20p1=main_285dc60de4b
filereader.php?%20%20p1=main_19c5017f587