تاریخ درج۱۳۹۵/۰۲/۱۲
تعداد بازدید۱۱۴۶
موضوعات
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

مصاحبه با آقای عباس غضنفری: " چگونه در مسابقه ملی نانو موفق شویم؟"

آنچه در متن کامل خبر می‌خوانید مصاحبه‌ای با آقای مهدی غضنفری، از برترین‌های سایت آموزش نانو است. ایشان افتخارات متعددی در حوزه آموزش نانو کسب نموده‌اند و به نظر می‌رسد مصاحبه زیر حاوی نکاتی کلیدی برای داوطلبان ششمین مسابقه ملی فناوری نانو باشد.

گوشه ای از افتخارات آقای مهدی غضنفری:
• دکتری فیزیک حالت جامد
• مدرس برتر پنجمین مسابقه ملی نانو
• دارای گواهی الف توانمندی تدریس
• همکار محتوایی سایت آموزش
filereader.php?p1=main_ab512fb854d592cdd
بدون حاشیه می‌رویم سراغ سوال‌هایی که به نظر می‌رسد سوالات داوطلبان ششمین مسابقه ملی است.
چه برنامه‌ای را برای مطالعه منابع آزمون مسابقه ملی نانو پیشنهاد می‌کنید؟
به نظر بنده تا علمی به عمل نیاد سودی نداره و بسیار خسته کننده است. بنابراین اول باید هر کسی سوالی تو ذهنش پرورش بده بعد به دنبال جواب اون سوال مقالات مرتبط رو بخونه. این جوری خوندن مقالات و دنبال کردنشون هم جذاب میشه هم دقت افراد بالاتر میره و همین که بهتر می تونن تو تحقیقاتشون ازش استفاده کنن. البته نمیشه یه نسخه واحد رو به همه پیشنهاد کرد و بسته به شرایط، فرد به فرد متفاوته؛ در ادامه با مطالعه مقالات دیگر سواد شخص بالاتر میره و دید بهتری نسبت به کل علم نانو پیدا میکنه. وقتی یک سری از مطالب سایت رو قبلاً مورد مطالعه قرار داده باشید، می‌تونه تا حد زیادی فشردگی مطالعه رو برای شرکت در مسابقه کاهش بده.
بیشتر داوطلبان عنوان می‌کنند که حجم مطالب زیاد است و فرصت محدود، به نظر شما خواندن چه نکات و مطالبی مهمتر است؟
در این مورد کاملاً حق با داوطلبان هست و با در نظر گرفتن منابع متنوع پیشنهاد شده برای آزمون و حجم مقالات موجود در سایت، این دغدغه واقعاً جدی است. برای حل این معضل من پیشنهاد می کنم ابتدا سوالات مسابقه ملی سال های گذشته و آزمون های مروری و جامع سایت رو مطالعه کنند. خیلی از این سوالات بصورت یه بسته آموزشی کار می کنند و هر سوالی که برای داوطلبان مشکل بود می تونند به مقاله اصلی رجوع و با دقت بیشتری اون مقاله رو مطالعه کنند. با این روش مباحثی که بیشترین اهمیت رو دارن مطالعه میشن.
چگونه مطالب مهم و پر اهمیت را از داخل مقالات استخراج کنیم؟
زمانی که درحال خواندن مقالات هستید، با این دیدگاه مقالات را بخوانید که قرار است از محتوای آنها، سؤال طرح کنید! با این روش راحت‌تر می‌توانید مطالب کم‌اهمیت را تشخیص دهید و به گردآوری و خلاصه‌نویسی نکات خاص و کلیدی مقالات بپردازید.

آزمون‌های آمادگی سایت آموزش؛ آری؟ یا خیر؟
نتایج بدست آمده در آزمون‌های آزمایشی در کنار ارائه آمار قابل استناد از جایگاه فرد داوطلب بین بقیه شرکت‌کنندگان، امکان اصلاح مسیر مطالعه را برای حصول بهترین نتیجه فراهم می‌کند. ضمن اینکه پاسخنامه تشریحی ارائه شده؛ به نظر من به خودی خود، یک منبع آموزشی و شامل چکیده‌ی با ارزشی از نکات و مفاهیم مهم است. در کنار همه این موارد، سوالات موجود در این آزمون‌ها، که بازتاب دیدگاه طراحان سوال است، می‌تواند در ادامه روند مطالعه مقالات و تشخیص نکات مهم از مطالب کم اهمیت‌تر، بسیار مفید باشد.

حرف آخر؟
ر آخر هم باید بگم که آزمون‌های آزمایشی و جامع امسال یه فرصت بی‌سابقه برای لمس جنس سوالات مسابقه ملی است که تا قبل از این برای داوطلبان سنوات گذشته، فراهم نبود و به لحاظ طراحی محتوایی، افراد شرکت‌کننده نزدیکترین تجربه رو از مسابقه ملی خواهند داشت و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم داوطلب‌ها این موقعیت رو از دست ندهند.

نظرات

نظرات

2 - ‏۲

2