تاریخ درج۱۳۹۵/۰۱/۰۸
تعداد بازدید۹۹۳
موضوعات
کلمات کلیدی
امتیاز کاربران

مصاحبه با آقای عباس رستمی: " چگونه در مسابقه ملی نانو موفق شویم؟"

آقای عباس رستمی، دانشجوی دکتری نانوالکترونیک دانشگاه تهران و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد نانومواد از دانشگاه صنعتی شربف است. ایشان که رتبه اول چهارمین مسابقه ملی فناوری نانو بوده اند، اصول موفقیت در مسابقه فناوری نانو را بنابر تجربه های خویش بیان نموده اند.

گوشه ای از افتخارات آقای عباس رستمی:
دانشجوی دکتری نانو الکترونیک
رتبه اول مسابقه ملی نانوفناوری دوره چهارم
همکار محتوایی سایت آموزش
filereader.php?p1=main_8fab5c866eb6cec54

سه اصل اساسی برای مطالعه سایت آموزش برای موفقیت در مسابقه ملی نانو وجود دارد:
اول اینکه چه مطالبی از سایت اهمیت بیشتری دارند، دوم اینکه چه مطالبی قابلیت طرح سوال دارند و آخر اینکه چه مطالبی مورد توجه طراحان سوال قرار دارند.
در توضیح اصل اول، یکی از نکات مهم برای موفقیت در مسابقه یادگیری نکات مهم مقالات است. هر مقاله و نوشته هر چقدر هم خوب باشد، بخش زیادی از آن مطالب زایدی است که وجود آن برای نوشتن یک مقاله لازم، ولی برای یادگیری ضرورتی ندارد. شاید حتی در یک مقاله خوب، کمتر از 40 درصد متن آن اصلی باشد. از میان این 40 درصد نیز، درصد کمتری در حدود 20 درصد لازم به یادگیری است. اما مشکل اینست که تشخیص مطالب مهم و اساسی خیلی مواقع کار آسانی نیست. پیشنهاد بنده اینست که به جای اینکه یک مقاله را کامل بخوانیم و حفظ کنیم، کل مقالات سایت را به صورت مروری بخوانیم. در این حالت مشخص می‌شود که چه مطالبی مهم هستند. چون اگرچه نویسندگان سایت افزاد مختلفی هستند و شاید از محتوای مقالات یکدیگر اطلاع نداشته باشند، ولی مطالب مهم در مقالات مختلف به زبان‌های مختلف تکرار شده است. بعد از این مرور اولیه، هم اکنون مشخص می‌شود که باید بر کدام مطالب در هنگام مطالعه تاکید کرد و کدام مطالب اصلا ضرورتی برای مطالعه ندارد.
در مورد اصل دوم ممکن است مطالب بسیاری از سایت که اهمیت دارند، چون قابلیت طرح سوال تستی ندارند، در مسابقه مورد توجه قرار نگیرند.
اصل سوم به این مرتبط است که طراحان سوالات مسابقه ملی از چه مطالبی سوال طرح می‌کنند. برای اینکه متوجه شویم چه سوالاتی مورد توجه طراحان است باید سوالات مسابقه ملی خصوصا مسابقات اخیر را ببینیم. در بین مباحث کلی مفاهیم پایه، نانو ساختارها، روش‌های سنتز ، روش‌های شناسایی کاربردها، تجاری‌سازی هر هر کدام از جنبه اهمیت و میزان سوال تفاوت‌هایی دارند. در بین این مباحث روش‌های شناسایی هم اهمیت بالایی دارد و هم قابلیت طرح سوال از آن‌ها زیاد است. در بین روش‌های شناسایی روش‌های پرکاربردتر و معروف‌تر غالبا سوالات بیشتری دارند. مثلا میکروسکوپ‌های الکترونی و سپس میکروسکوپ‌های پروبی و آنالیز پراش اشعه ایکس اهمیت بالاتری دارند و سوالات آن‌ها بیشتر است. در حالی‌که خیلی روش‌های طیف‌سنجی سوالات کمتری دارند و فقط یادگیری اصولشان مهم است و نه جرییات عملکرد آن‌ها. در مورد بقیه سرفصل‌ها نیز می‌توان با همین روش یک دید کلی از مطالب مورد نظر طراحان پیدا کرد.