تاریخ درج۱۳۹۳/۱۰/۲۹
تعداد بازدید۱۴۷۶
موضوعات
امتیاز کاربران

مصاحبه با آقای رضا عرب: " چگونه در مسابقه ملی نانو موفق شویم؟"

در راستای تقدیر از برترین های آزمون های آزمایشی سایت آموزش، انگیزه بخشی به سایر داوطلبان و ارائه راهکارهای مناسب به دیگر داوطلبان برای رسیدن به حداکثر توانمندی، مصاحبه هایی با کاربران برتر سایت خواهیم داشت. امید است که از رهگذر این سلسله مصاحبه ها، بتوانیم به بهبود کمی و کیفی خدمات آموزشی سایت دست یابیم. آنچه در متن کامل خبر می خوانید مصاحبه ای با آقای رضا عرب، رتبه نخست اولین آزمون آزمایشی مرحله ای پنجمین مسابقه ملی در سال جاری است.

آقای رضا عرب با 87.14 درصد پاسخگویی به سوالات اولین آزمون آزمایشی مرحله ای پنجمین مسابقه ملی نانو، موفق به کسب رتبه اول در بین داوطلبان شرکت کننده در این آزمون گردیده اند. متن زیر مصاحبه ای است که با ایشان صورت پذیرفته است. امید است که این مصاحبه راهگشای شما داوطلبان عزیز باشد.

1) لطفاً خودتون رو به طور کامل معرفی کنید.

رضا عرب هستم؛ 27 سال سن دارم و در حال حاضر در مقطع دکتری رشته مهندسی پزشکی گرایش بیو مواد در پژوهشگاه مواد و انرژی مشغول به تحصیل می باشم.

2) به چه علت در زمینه نانوفناوری فعالیت می کنید؟ چه دغدغه هایی از مطالعه و فعالیت در زمینه نانو دارید؟
زمینه فعالیت من، سنتز پودر شیشه زیست فعال با استفاده از مواد طبیعی و در مقیاس نانو می باشد. با پیگیری های مرکز اسناد علمی پژوهشگاه، خوشبختانه منابع علمی بسیار زیادی در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است، ولی عمده نگرانی دانشجویان، در زمینه انجام آزمایشات و ارزیابی خواص فیزیکی و زیستی همچنان پابرجاست. خرابی و تعمیرات دوره ای بسیاری از تجهیزات، پژوهشگران را دچار نگرانی از ادامه فعالیت می کند. همچنین بهتر است در زمینه تعرفه های انجام تست ها نیز بازنگری جدی شود تا پژوهشگر دغدغه ای از این نظر نداشته باشد.

3) تا چه حد سایت آموزش فناوری نانو را در یادگیری و تفهیم مطالب اثرگذار می دانید؟ آیا از منابع دیگری هم جهت آمادگی آزمون  ها استفاده می کنید؟
با همت دوستان در سایت آموزش فناوری نانو، مطالب ارزشمندی به صورت مدون گردآوری شده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است. جامعیتی که در این مطالب مشاهده می شود، داوطلبان را از هر حیث از سایر منابع بی نیاز می سازد. هر چند به نظر می رسد بهتر است روند به روز رسانی های سایت از نظر علمی و نوع مقالات ارتقا یابد که در جای خود قابل بحث است.

4) موفقیت خود را در کدام آزمون سایت بیشتر می بینید و علت آن چیست؟
صرفنظر از امتیاز کسب شده، تصور می کنم آزمون های جامع کمک بسیار شایانی جهت موفقیت یک پژوهشگر در مسابقات ملی یا آزمون های توانمندی تدریس خواهند داشت.

5) تاثیرگذارترین فرد در علاقه مندی شما به زمینه نانو؟
اساتید عزیزم در پژوهشگاه مواد و انرژی به خصوص آقای دکتر مسعود حافظی اردکانی و آقای دکتر نادر نظافتی.

6) به نظر شما تا چه حد مطالب سایت آموزش و هم چنین آزمون های موجود، افراد را برای ورود به دنیای فناوری نانو آماده می کند؟
با توجه به کاربردی بودن مقالات و حوزه استفاده از این فناوری در دنیای واقعی، انگیزه زیادی جهت مطالعه در این زمینه در پژوهشگران ایجاد می شود. هر پژوهشگر می تواند با توجه به حوزه فعالیت خود، مطالب موجود در سایت را به عنوان منبعی در نظر گرفته و مطالعات خود را حول این محور گسترش دهد.

7) آیا تا به حال، فعالیتی در زمینه آموزش و تدریس مطالب نانو داشته اید؟
با توجه به مشغله کاری و حجم زیاد مطالعات در مقطع دکتری، تا کنون افتخار تدریس در این حوزه را پیدا نکرده ام. هر چند که به تدریج در حال آماده سازی خود برای شرکت در آزمون توانمندی تدریس هستم و امیدوارم به لطف خدا بتوانم در این زمینه توفیق خدمتگزاری پیدا کنم.

8) کتاب یا مقاله ای که اخیراً در زمینه نانو مطلعه کرده اید و بر اطلاعات علمی شما تاثیرگذار بوده؟

کتاب Handbook of Nano Technology نوشته Bharat Bhushan انتشارات Springer .

9) آینده نانو فناورها در ایران را چگونه می بینید؟

با توجه به حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فعالیت بسیاری از انجمن های علمی در این زمینه، آینده این علم را بسیار روشن ارزیابی می کنم. دستاوردهای علمی ایران در زمینه فناوری نانو، موید این مطلب است.

10) برای ارزیابی آزمون چه مقدار زمان می‌گذارید؟

بعد از انتشار کلید سوالات برای هر آزمون، معمولا 3 ساعت زمان صرف بررسی مجدد سوالات و مطالعه پاسخ ها می کنم.

11) چه میزان ساعت مطالعاتی را برای رسیدن به تسلط بر بودجه بندی دومین آزمون آزمایشی مرحله ای مناسب می دانید؟

با توجه به بودجه بندی آزمون ها، معمولا 2 تا 3 روز قبل از هر آزمون شروع به مطالعه و مرور مطالب می کنم .

12) چه روال مطالعاتی را برای رسیدن به حداکثر آمادگی در دومین آزمون آزمایشی مرحله ای مناسب می دانید؟ به نظر شما بهتر است داوطلبان مطالعه خود را از کدام مقالات شروع و به کدام مقالات ختم کنند؟ به نظر شما بهتر است چه زمانی را به هر بخش اختصاص دهند؟

اینکه هر داوطلب چه مقدار زمان برای مطالعه هر بخش اختصاص دهد یا مطالعات خود را از چه بخشی شروع کند، مشخصا به حوزه فعالیت وی بستگی دارد و برای پژوهشگران مختلف، متفاوت است. به نظر می رسد داوطلبان بهتر است ابتدا از مطالبی که تسلط بیشتری بر آنها دارند شروع کنند و در مرحله بعد عمده وقت خود را صرف مطالعه مطالبی نمایند که تصور می کنند تسلط کمتری در آن وجود دارد.

13) چه تعداد از آزمون های مقالات را شرکت کرده اید؟ چه میزان شرکت در آزمون های مقالات را در موفقیت خود در این آزمون موثر می دانید؟

با توجه به کثرت مقالات، تا کنون موفق به شرکت در بسیاری از آزمون های مقالات نشده ام. بیشتر سعی کرده ام از آزمون های آزمایشی سال های گذشته برای آمادگی استفاده کنم. اما قطعا شرکت در این آزمون ها می تواند تاثیر زیادی در ارزیابی داوطلبان از وضعیت خود در هر زمینه داشته باشد.

14) به نظر شما بودجه بندی آزمون ها متعادل اند؟ آیا زمان کافی برای این بودجه بندی در نظر گرفته شده است؟ (آیا تنوع در نظر گرفته شده در بودجه بندی آزمون ها و تغییرات در نظر گرفته شده در آن را نسبت به سال گذشته مثبت قلمداد می کنید؟)
نوع بودجه بندی و زمان در نظر گرفته شده برای هر بخش نسبت به سال گذشته بسیار بهتر شده است. در سال گذشته شاهد فشردگی آزمون ها هم از نظر زمانی و هم از نظر حجم مطالب بودیم که موجب نگرانی بسیاری ار داوطلبان و ارزیابی غیر مناسب وضعیت علمی شد.

15) در پایان پیشنهاد شما به داوطلبان برای رسیدن به حداکثر توانمندی در پنجمین مسابقه ملی چیست؟

مطالعه دقیق منابع پیشنهادی سایت آموزش، شرکت در آزمون های مقالات و آزمون های آمادگی، مطالعه آزمون های سال های گذشته.

از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما قرار دادید کمال تشکر را داریم.
به امید موفقیت های بزرگ تر شما در عرصه علم و فناوری
سایت آموزش نانو - زمستان 1393

فایل pdf این خبر از اینجا قابل دریافت است.